בתשובה לראובן, 30/05/04 17:55
ברוריה קאופמן? 222244
לא, לא שמעתי. אגב לגבי אמי נטר: בימים אלו אני מתוודע מחדש לחשיבות הגדולה, עוד יותר משחשבתי, למשפט הנושא את שמה. בכל אופן, ב"בילויים ועינוגים" כוונתי היתה ל"as a teenager she was more interested in music and dancing."
ברוריה קאופמן? 222245
הבנתי למה התכוונת, זה פשוט נראה לי משפט סתמי בביוגרפיה, ולא צריך להיתפס לזה. משפטי נתר הם באמת מאוד חשובים, לצערי אני מכיר רק את הוולגריזציה שלהם ( כל פונקציה( או אופרטור בקוונטים) שמתחלפת עם ההמילטוניאן יוצרת שמורה). זה קשור לחבורות לי, נכון?
משפט נתר 222429
משפט זה מתקיים גם ללא מכניקת הקוונטים. הוא אכן עוסק בחבורות בעלות הצגות רציפות וגזירות שזה בעצם חבורות לי (בערך...). הצגה ממצה ופשוטה של משפט נתר: http://tinyurl.com/3awpd וניתן להוסיף גם את http://math.ucr.edu/home/baez/noether.html
כדי לראות את הקשר לכח.

חשיבותו בעיניי היא היותו החוליה המתמטית המקשרת בין סימטריה (= אינווריאנטיות), שימור וכח. כלומר הדינמיקה של החומר היא בסופו של דבר ביטוי לסימטריות מתמטית, שגם הן כורח, אבל עד כאן בעניין זה.
משפט נתר 222434
אני יודע שהמשפט מתקיים במכניקה קלאסית (בגלל זה. כתבתי קוונטים בסוגריים). רציתי גם לכתוב סוגר פואסון במקום חילופי אבל זה נראה לי כבר נוקדנות. אגב, הקישור לויקיפדיה לא נפתח לי. הקישור ל באאז זה הדריבציה שאני מכיר ( פלוס מינוס, בגולדשטיין עובדים עם סוגרי פואסון, כאמור).
משפט נתר 222719
טוב, מדי פעם אני מחמיץ חלקים, או את עיקר התגובות שאני קורא. בכל אופן, נסה את: http://tinyurl.com/3y9rb

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים