בתשובה לליאור חיימוביץ', 19/05/01 22:28
למה, בעצם, לא? 23617
חופש הבחירה לא בא לחסוך זמן בתורים לרבנות. הוא בא כדי לאפשר ליהודים רבים יוצאי בריה"מ שזהותם כיהודים מוטלת בספק, למשל, לבוא בברית הנישואין, זכות בסיס של כל אדם כאדם. הוא בא כדי לחסוך כאב ראש מיותר למי שהרבנות תעשה לו כאב ראש מיותר, ותו לא. אני אתחתן בנישואים ע"פ ההלכה (וזו במידה, כמובן, שכלתי לא היתה של אחר קודם... הדוגמה מקודם באה כחשש עתידי ולא כשליפה מהמותן). רבים אחרים שאני מכיר, חילוניים שבחילוניים, ירצו להתחתן בנישואין דתיים. מדוע? כי זו המסורת. כי מסורת כיף לשמור. כי ככה סבתא לא תכעס ותוציא אותנו מהירושה. כל סיבה שהיא.
זה שאכן צריך לחזק את החינוך למסורת ולמורשת היהודית זה דבר אחד, ומזה נפתח הדיון, אך לכפות אותה זה דבר אחר. בעיקר, כשחוקים כזה הנידון פוגעים בצורה חמורה בזכויות בסיסיות של יושבי המדינה !
ולגבי יום כיפור - באותה המידה, גם אם תרצה לאכול פיתה עם שווארמה מול בית הכנסת, אני לא אמנע ממך. אם תיסע ביום כיפור, אני לא ארדוף אחריך לפנצ'ר לך את הגלגלים. אני אביט סביבי ואהיה מרוצה מכך שכל הרואה המום שמישהו הפר בצורה בוטה כזו את הקונצנזוס. וזהו תפקיד מערכת החינוך - לשמור על דברים מסוימים כקונצנזוס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים