בתשובה לאמיר, 06/02/00 14:45
מורה, שוטר, מדינה 2376
אם מורה שמכה תלמידים היה מחנך את בני, הייתי עושה הכל כדי שיפסיק להיות מורה; במקביל, כל עוד הוא נגזר שהוא עדיין מורה, הייתי שמח שיחנך את בני נגד אלימות (זאת אם יש אפקטיביות לחינוך כזה, אבל אם לא, זה ממילא לא משנה).
אם שוטר תנועה רושם לי דו"ח, מבחינתי זו המדינה שרשמה לי דו"ח; עד כמה נציגה הוא שומר חוק בעצמו, לא משנה לי בעניין הדו"ח שלי (יחד עם זה שהייתי שמח לו הוא היה נענש על עבירותיו, בלי קשר לזה שהוא נתן או לא נתן לי דו"ח).
אבל עזוב, זה רק מראה ששתי הדוגמאות האלה לא ממש דומות לעניין שלנו, של מדינות.
ההבדלים לא בהכרח מחזקים את העמדה שלי, אבל הבדל אחד כן:
כמעט לכל מדינה יש קופת השרצים שלה. אם לא נאפשר לשום מדינה X לצאת נגד מדינה Y כל עוד X לא נקייה מרבב, הרי ששום מדינה לא תוכל לצאת נגד Y; נשאר עם שחיתות כלל עולמית. אין מנוס מלנסות להשפיע על כל מדינה, ככל האפשר, להיטיב את דרכיה, באופן בלתי תלוי בנסיון להיטיב את דרכה הסוררת של מדינתנו שלנו.
מורה, שוטר, מדינה 2384
ובאיזה צידוק אתה בא אל האוסטרים? משהו בסגנון של: "אסור להפלות, אנחנו עולם מערבי"? יאמרו לך: "אבל גם אתה עושה זאת". אז תגיד: "נכון, זה לא בסדר, אבל זה לא אומר שאתם צריכים לעשות זאת". אז ישאלו אותך חזרה: "אז למה שדווקא אנחנו נהיה אלו שנחדל ממעשינו?"
ומה תענה להם אז?
ובקשר לדוגמאות שהבאתי - התירוץ של: מה לעשות, יש להשאיר את המורה והשוטר, לעולם לא היה מתקבל. גם אם רוצים לחנך, יש אנשים שעושים זאת תוך כדי שמירה על החוק.
אנחנו והם 2393
אבל תקשורת בין מדינות לא עובדת בהתנצחות בין שני אנשים. דיאלוג כזה, שבו אכן נצא מובסים, לא יקרה. לכל היותר יקטרו אזרחי אוסטריה בינם לבין עצמם על העולם הצבוע שכולו נגדם, כמו אזרחי מדינה אחרת שאני מכיר.
שוב, לכל מדינה שיכולה להפעיל איזשהו לחץ משמעותי על אוסטריה, יש את קופת השרצים שלה. בכל זאת, אני חושב שהעולם יתקדם טיפה אם יופעל לחץ כזה. רצוי שהאוסטרים ירגישו מנודים ככל האפשר. ישראל לא צריכה להיות החלוץ המרכזי בעניין, אבל יכולה וצריכה לתרום את קולה.
שוב, כל זה לא סותר את העניין החשוב הרבה יותר, והוא שאנחנו בעצמנו נהיה קצת פחות היידריסטים. אבל זה הרי לא יקרה היום, ולא כל כך מחר. האלטרנטיבה של "בואו נהיה מוסריים ואז נשפוט את האוסטרים" לא מעשית. האלטרנטיבה הכן מעשית היא "בואו נמשיך להיות נבלות, ו(לכן) נשתוק על היידר". אני לא רואה איך *זה* ישפר את דמותנו.

באשר לידידינו המורה והשוטר, מה שאתה אומר שאמרתי הוא לא מה שבאמת אמרתי; אבל בוא נעזוב את זה, זה הולך ומתרחק מהדיון המרכזי.

נ.ב. נכניס להם באירוויזיון!
אנחנו והם 2407
ע''י שמירת המצב הקיים אצלנו ותקיפת אוסטריה, אנחנו בעצם עוזרים לשמר ולקבע את מה שקיים אצלנו פה בארץ. אנחנו בעצם מקבעים את התפיסה שגזענות ואנטי-דמוקרטיה הם לא מה שקיים בארץ, אלא מה שיש בחו''ל.
אם אתה לא רוצה את הנימוק המוסרי, אז קח את הנימוק המעשי.
מי נגד מי? 2413
מר ניר היקר,
ליבי לי אליך על הדילמות המוסריות בהן אתה שרוי - ומכאן אולי הסתבכויותיך בדוגמאות אבסורדיות (שוטר, מורה וכ') שהעלו את חמתם של מספר משתתפים בדיון זה.
אני לכשעצמי מבקש להאמין שהנך מודע לכך שישראל הינה אחת מהמדינות האחרונות אשר לה מומלץ לפתוח בעיצומים ובחרמות נגד אוסטריה מהסיבות הבאות:
- כדאי לישראל להפטר מאותו מוסר משולש אותו הזכרתי בהערותיי הקודמות, ויפה שעה אחת קודם.
- מצב זכויות האדם בישראל הינו חמור לאין ערוך ממצב זכויות האדם באוסטריה.
על רקע זה כדאי לישראל להתנהג בפרשה זו כשחקן משני 'הנגרר' אחרי מחאות ועיצומים של מדינות אחרות, אשר בהן מצב זכויות האדם מתוקן יותר ממדינת היהודים
בברכה
א. מאן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים