בתשובה למספר 666, 14/09/04 7:53
נסכם את הדיון 246809
אחרי שקראתי היטב את הטקסטים שנתת להם קישור אני רואה שהם אכן מתייחסים גם למגזינים מודפסים.
נראה שהפיתרון שהיצעת של איזכור של הפירסום הקודם ברשת הוא פיתרון אפשרי סביר אם המדובר בפירסום בספר.
נסכם את הדיון 246882
חוששני שגם הפיתרון המוצע, איזכור של הפרסום המוקדם ברשת, אינו סביר.

אתה באמת רוצה שקוראי הספר יופנו למקור הראשוני והארכאי והמושקע פחות מטבעו, לעומת ההגשה הערוכה והמושקעת והאחראית יותר בספר שהינך מגיש לקורא?

שוב, לא שההעריכה של האייל איננה מקצועית או משהו, אלא שתסכימו איתי כי לקראת הפקה של ספר לאור טורחים לאין שיעור יותר מכל הבחינות (המחקריות והעיוניות, למשל) לעומת הפקת רשימה באייל, מבלי להוריד בערכו של האייל (אלא כציון עובדה טבעית מניסיון חלקי). מה גם שלהפקה בשכר לעוסקים במלאכת הליטוש והעריכה והבדיקה והמחקר והעיון וקבלת חוות הדעת ממספר חוקרים בתחום וכו' וכו' - עולה בערכה על הפקה בחינם אין כסף.
נסכם את הדיון 246886
מערכת האייל עושה לאלי אשד טובה גדולה בכך שהם מסכימים לערוך ראשונית את מאמריו הואיל והיה עולה לו הרבה מאוד כסף לשלם לעורך מקצועי שיסדר את הבלגן שבכתיבתו.
נסכם את הדיון 246898
אינני מכיר את רמת כתיבתו של מר אלי אשד. ומנימת דבריך נשמע שאתה כן מכיר כעורך הדסק של האייל (חשיפת זהות אלמונית).

כך שאולי אתה צודק. אין לי מושג. אני רק יכול לציין לזכותו, שאם רשימותיו מופיעות בעיתון העסקים "גלובס" שאני מנוי מתוקף תפקידי, (וגם פרסמתי רשימה פובליציסטית לפני כשבועיים אצלהם), הרי שהאייל צריך להיות גאה בכך שהוא מופיע בבמתם היוקרתית ברשת.

מניסיוני האישי בכתיבה ובפרסום רשימות, אני יודע שעריכה מקצועית איכותית עולה, ושווה, הרבה כסף. בין אם זו עריכה לשונית תקינה ובין אם מדובר בעריכת עומק עניינית. ותמיד טוב לשמוע חוות דעת של קוראים מהצד, בין אם הם יושבים בדסק המערכת של האייל ובין אם הם רק מתדיינים כאן (גילוי נאות: אחד המגיבים שתגובותיו מצאו חן בעיני, העניק לי חוות דעת מעולה, והאיר את תשומת ליבי לנקודות שלא שמתי לב אליהן או לא נתתי את דעתי מספיק לעומק אודותם, והמאמר עומד לצאת ממכבש הדפוס של אחד מכתבי העת המודפסים והיוקרתיים בישראל).
נסכם את הדיון 246911
אורי,

אתה מתבקש לא להפריח השערות סרק על סמך ניחוש מלומד כביכול. חברי המערכת אינם נוהגים לבקר את כתבי היד המגיעים למערכת בפומבי, ובוודאי שלא כ''איילים אלמוניים''.
נסכם את הדיון 247863
פז, אם פרסמת ''אצלהם'', אז אינני מבינה כיצד נותנים לך לכתוב בעיתון.
נסכם את הדיון 247869
"כך שאולי אתה צודק. אין לי מושג. אני רק יכול לציין לזכותו, שאם רשימותיו מופיעות בעיתון העסקים "גלובס" שאני מנוי מתוקף תפקידי, (וגם פרסמתי רשימה פובליציסטית לפני כשבועיים אצלהם), הרי שהאייל צריך להיות גאה בכך שהוא מופיע בבמתם היוקרתית ברשת."

לא שחצני במקצת?
נסכם את הדיון 246901
ממש לא יפה איך שמתיחסים כאן לאלי אשד. כאילו אתם עושים לו טובה שבעצם זה ההפך. ממש מעליב מה שאמרת על העריכה.
בעניין ההשוואה בין עריכת ספרים ועריכת מאמרים באייל 246895
לעיתים קרובות יש הבדל גדול בין עריכת ספרים או אפילו עיתונים לעריכת מאמרים באייל, שאינו נעוץ ברמת העריכה אלא ברמת הכתיבה לפניה. בד''כ מו''לים ועיתונים מסננים ודוחים על הסף את רוב המחברים הלא מקצועיים - מערכת האייל אינה ממהרת לעשות זאת.

אמנם חלק ממחברי המאמרים באייל הם כותבים מקצועיים או משופשפים, אך האייל פרסם מספר לא מבוטל של מאמרים מאת כותבים בלתי מנוסים, שהאייל הוא שאפשר להם לראשונה לפרסם את דבריהם. (על פי הבנתי זה גם חלק מייעודו של האייל - מתן במה לקולות אלטרנטיביים).

העבודה המושקעת במאמרים של כותבים בלתי מנוסים כדי להעלותם כיתה ולהביאם לרמה המצדיקה פרסום היא עצומה, ומהכרותי עם הוצאות ספרים ומערכות עיתונים, זה סוג טיפול שכמעט ואין מכירים שם.
בעניין ההשוואה בין עריכת ספרים ועריכת מאמרים באייל 246899
אכן, העלת בדיוק את הנקודה הארכימדית של האייל לעומת מערכות העיתונות המודפסת והוצאות לאור.
זו אחת הנקודות שאני רוכש בעטייה הערכה רבה לאייל הקורא, ונמצא בין מפרסמי הרשימות והמגיבים הקבועים.

אולם, עם כל מלוא הערכה לשיפוצם והעלאת כיתתם של העזובים והנידחים, הצעד לדרוש מכל מפרסמי הרשימות באייל להמליץ על גירסת רשימתם הראשונית בנידון ספרם, קצת מוגזמת בעיני. אלא אם כן ניקח בחשבון את הכרת הטוב שהוא רוכש למפעל האייל שהעניק לו הזדמנות ראשונה להבעה עצמית בפומבי. אך שוב, הדבר נתון לשיקול דעתו ומצבו המוסרי של מיודענו, ולא ניתן להכללה גסה של כל כותבי האייל.
בעניין ההשוואה בין עריכת ספרים ועריכת מאמרים באייל 246904
לא *להמליץ* אלא *לצטט*( במובן של reference). אני חושב שאפילו משהו כמו
"גרסא ראשונית ולא מלוטשת של מאמר זה הופיע לראשונה ב "האייל הקורא" ". זה מאוד מקובל לתת זכות ראשונים, אפילו אם הגרסא הקודמת פחות מושלמת. כמובן, אם המאמר החדש שונה לחלוטין מהמקורי, ממילא אין צורך לצטט אותו.
בעניין ההשוואה בין עריכת ספרים ועריכת מאמרים באייל 246951
אינך בין מפרסמי הרשימות (הכותבים) הקבועים (http://www.haayal.co.il/about)- כתיבת מאמר אחד לא יכולה להפוך כותב מאמר לכותב קבוע.
נסכם את הדיון 246917
אני לא רואה שום בעיה עם פרסום בספר, תחת הכותרת ''גרסה מוקדמת של המאמר הופיע בכתב-העת ''האייל הקורא''''.זו אינה הפניה לקריאת המאמר במקום אחר, אלא רק ציון קרדיט. אם זו דרישת מערכת האייל, הרי שהיא הוגנת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים