לינץ' 254684
אני לא מבין למה לכולם ברור שהתקרית התרחשה בדיוק כפי שהיא מתוארת בכתבה, תוך התעלמות מהאפשרות האחרת המועלית בכתבה.

למה אף אחד לא שוקל את האפשרות שבאמת יש כאן ניסיון להפליל את המ"פ על בסיס של מאבקי כוחות בין החיילים לסגל בפלוגה ?
הכיבוש משחית (את הזועקים הפאבלוביים) 254685
הכיבוש משחית (את הזועקים הפאבלוביים) 254691
אני מתחיל לפתח תסמונת פבלובית כלפי זועקים פבלובים...

יש איזושהי בעיה מיוחדת לחכות עם הזעקות עד אחרי שמתבררים כל הפרטים ? זה כאילו שיש כאן איזושהי תחרות מי צועק את הסיסמא ראשון, ואם תגיד אותה שבוע אחרי זה כשהאמת מתיישרת עם ההשערה הראשונית, אז יצאת פראייר.

לא חשוב שבינתיים כל הזעקות בשאר המקרים שאינן במקומן גורמות לנזקים עצומים לצד הזועק/לנו ולאנשים המעורבים בתקריות הרלוונטיות.

מרגיז.
לינץ' 254689
אתמול שמעתי את דוברת צה"ל מתארת את התחקיר שנערך על ידי הרמטכ"ל (או שמא זה היה הדו"ח שהוגש לרמטכ"ל? איני זוכר במדויק).

על פי מה שאני זוכר מדבריה, התצפיתן (שהיה בין אלו שהאשימו את המ"פ) דיווח על דמות לבושה בכפייה לבנה במרחק של כ-‏70 מטרים מהמוצב, בשטח שאסור בכניסה לפלסטינים, ומרוחק כברת דרך מהבתים האחרונים באזור, כלומר אין סיבה שמישהו יסתובב שם "סתם". כיתת הכוננות הוקפצה, יחד עם המ"פ, וירתה לכיוון הדמות‏1. כשהגיעו החיילים אל הנערה מצאו אותה מתה. אז נשמע צרור יריות מכיוון הבתים, והמ"פ, בתגובה, על פי עדות החיילים שהיו עימו, ירה צרור אזהרה לעבר הקרקע, שגרם להעפת נתזי חול. מעמדת התצפיתן נראה כאילו המ"פ יורה לעבר המקום המשוער שבו נמצאה הנערה המתה. עם זאת, לא ניתן הסבר מדוע בחר המ"פ לירות את צרור האזהרה לכיוון הקרקע ולא באוויר (מה שנראה לי כדרך המקובלת לבצע ירי אזהרה). אולי לאיזה חי"רניק יש רעיון? החול נחשב "חומת מפגע" טובה?

1 איפושהו ברשומון עד כאן הדמות השליכה משהו (שהתברר לאחר מכן כתיק) והחלה לברוח. איני זוכר איפה בדיוק.
לינץ' 254696
טוב אני לא מצליח למצוא הגיון בסיפור הזה.

אין לי מושג מה המשמעות של "ירי אזהרה" כאשר יורים על הכוח. אם זיהית מקור ירי אתה יורה בחזרה. אם לא, אתה תופס מחסה. בכל מקרה מה הטעם להזהיר מישהו שכבר יורה עליך ?

האופן היחיד שבו אני מצליח למצוא הגיון בתיאור הזה, הוא שלמ"פ נפלט צרור, או שהוא קודם "החזיר אש" לפני שהוא ניסה להבין מאיפה יורים עליו, וזה היה פשוט פחות או יותר קדימה, איפה שהדמות הייתה. אולי הוא העדיף לירות במקום שהוא יודע איפה הכדורים יפגעו, במקום להסתכן בירי לכיון הבתים ופגיעה בלא-חמושים.

בכל מקרה ירי לכיון חול הוא דיי בטוח.

בכלל כל הסיפור הזה התרחש ביום או בלילה ?
לינץ' 254701
דווקא הטעם בירי אזהרה ברור לי - ''להוריד ראשים'' של מי שיורה אליך. אף פעם לא ירו עלי, אז אני לא יודע עד כמה אדם מסוגל בתנאי קרב לזהות את מקור האש. למיטב ידיעתי הארוע התרחש בשעות היום.
לינץ' 254706
ירי למטרת "הורדת ראשים" הוא לא "ירי אזהרה". כדי להוריד ראשים אתה צריך לפגוע מאוד קרוב למי שאתה רוצה לגרום לו להוריד את הראש. הוא צריך לשמוע שריקות של כדורים עוברים לו מעל הראש, ופוגעים במחסה שהוא נמצא מאחוריו, על מנת לדכא את הרצון שלו להרים את הראש, ולכוון אליך כמו שצריך.

אם לא זיהית מקור אש, ירי חסר מטרה רק מבהיר למי שיורה עליך שאתה מבולבל, ולכל היותר ישכנע אותו לכוון יותר טוב. זו לא טעות שאני מצפה ממ"פ לעשות.

בלילה קל מאוד לזהות יציאות. ביום זה קצת יותר בעייתי.

אם כל הסיפור התרחש ביום, לא ברור לי איך התצפיתנים לא זיהו את הדמות כילדה ממרחק של 70 מטר ?

טוב הסיפור הזה מוזר. אני אחכה לעוד פרטים.
לינץ' 254700
אבל בלי קשר לזה - שים לב מה קורה כאן.

הולכת ומסתמנת מגמה לפיה המ"פ לא ביצע את הפשע שמיוחס לו, אבל זה כבר חסר משמעות. הקריירה שלו חוסלה, הוא "אשם", וכיתה של ילדים קטנים מדברת על זה שזה לא בסדר מה שהוא עשה, כי זה לא בסדר להרוג ילדה.

המורה הזאת גם תסביר להם מה זה אומר ש"עקב מאבקי כוחות בין הסגל הפיקודי בפלוגה, לבין גרעין של חיילים ותיקים חסרי משמעת, המ"פ הואשם בעבירה שלא ביצע, על סמך עדות שקר שנמסרה ע"י אותם חיילים" ? הכותרת הזאת תתפרסם איפשהו ? למישהו יהיה אכפת ?

מרגיז.
לינץ' 254704
באייל הקורא היא התפרסמה‏1 והתבררה! ובלצ"ג.

1 לא בדיוק. לא טוענים שהתצפיתן שיקר אלא שהוא פירש את הירי לעבר הקרקע בסביבת גופת הנערה כירי וידוא הריגה.
לינץ' 254708
:-)
נשלח לו לינק. אולי זה ינחם אותו...
דייב 256885
עכשיו כבר עצרו את המ''פ ומצ''ח בניגוד לרמטכ''ל (שיש לו את כל הסיבות לסיים את הפרשה בקול ענות חלושה) הודיעו כי מפקדים אחרים עומדים להחקר.
בתור קצין צעיר שישב בתחקיר אלוף וראה איך מפקד אוגדה, מח''ט ומג''ד משקרים במצח נחושה בגלל אינטרסים אישיים אני ממש לא מתפלא.
בכל מקרה, קשה לי להאמין שמצ''ח יצליחו לשבור את הנורמה הזו של הפלת האשמה על הש''ג (אדיוט ככל שיהיה).
דייב 257043
ויש לינק:
לינץ' 279899
תפנית דרמטית במשפטו של סרן ר'

"פרשת וידוא ההריגה: העד המרכזי הודה כי שיקר
החייל, שעל סמך עדותו, התבסס כתב האישום הודה היום בבית הדין הצבאי כי שיקר בתחקיר, ולא ראה את ירי הצרור, כפי שהעיד במצ"ח. לדברי העד, "רוב החיילים בפלוגה – לא אכפת להם מהילדה בת ה-‏12 שנהרגה, והרבה אנשים עשו את זה כדי להעיף את המ"פ". לשאלת הסנגור, עו"ד אייזנברג – "עשו מה?", והעד השיב: "שיקרו בתחקירים"


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים