בתשובה לpilpilon, 24/10/04 3:28
The world's greatest library to the rescue -NOT 256187
טוב, התוקפנות שלך הוציאה אותי מעצלותי ועשית גיגול על lenticular cloud" symmetry" . לא היו הרבה תוצאות, וההסבר הכי טוב שמצאתי היה כאן:
(עמוד 5 ) וגם שם זה לא מי יודע מה מפורט. על פי ההסבר שם, לא מדובר כלל בטורבולנציה אלא בגל עומד שנוצר מאחורי הפרעה בקרקע (הר או גבעה) כאשר רוח נושבת כלפיו. הגל העומד יוצר איזור פחות או יותר סימטרי של לחות גדולה, וזהו הענן. אם יש לך משהו יותר מפורט בשרוול, תביא.
The world's greatest library to the rescue -NOT 256234
שאלה: טורבולנציה יותר מהירה מטורבואלפא?
תפו ופוזה 256235
טורבשמוטי מתקלף יותר בקלות מטורבולנציה, אבל טורבולנציה יותר טובה למיץ.
The world's greatest library to the rescue -NOT 256292
well, since the cloud is formed by the wave and not by wind, the interesting thing about it is that it doesn't move, although it's windy.
there are some other cloud types that do that too.
The world's greatest library to the rescue -NOT 256306
מדובר בגל עומד. זאת אומרת ( באופן גס) שמעבר הרוח על פני ההר יוצר גלים בכל מיני מהירויות ותדירויות אבל רק הגל שמתקדם *בדיוק* במהירות הרוח, אבל במעלה הרוח, ייצור גל במקום קבוע ביחס להר. כמו המלכה האדומה שהיתה צריכה לרוץ הכי מהר שהיא יכלה כדי להשאר במקום.

הגל שנמצא בדיוק במהירות הזאת גם יקבל זרימה קבועה של אנרגיה מהרוח, וכנראה שלכן הוא יציב. כדי להבין יותר צריך להכנס למשוואות, אבל אני מתעצל.

אנלוגיה (כנראה פרועה) למצב הזה:
פתח ברז בבית בזרימה יחסית חלשה. שים מקל (או אצבע) מתחת לזרם קרוב לברז. אפשר לראות לפעמים בליטה של מים מעט מעל האצבע. העיקרון דומה, רק שהאי יציבות שונה (ריילי-טיילור אאז"נ אבל אל תתפוס אותי במילה- כמעט כל אי יציבות הידרודינמית נקראית על שם ריילי, הוא ממש התפרנס מחקר יציבות לינארית של משוואות).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים