ניטפוק... 258901
"בני ה'אינו', הילידים המקוריים של איי יפן, כינו את ההר 'שכינת האש' – כנראה לכבוד יריקות המאגמה שהעטיר ההר על הכפרים סביבו. "

מאגמה - הסלע המותך כשהוא עדיין בתוך הר הגעש, או בכלל מתחת לקרום כדור הארץ. ברגע שהמאגמה פורצת לאוויר העולם היא משנה את שמה ל"לבה". אז ההר יורק לבה ולא מאגמה‏1.
1 מה שבטוח, לחטוף יריקה בפרצוף מהר געש זה בטח לא סימפטי, לבה או מאגמה.
ניטפוק... 258905
ניטפוק, את קוראת לזה? זה שיא הניטפוקים שנוטפקו אי פעם מאז נוטפק הניטפוק הראשון (ע"י חוה אימנו, אני מנחש). אבל הנה אני הולך לשבור את השיא הטרי שלך: מה שההר יורק הוא מאגמה, ורק לאחר פעולת היריקה המאגמה הופכת ללבה (אותה גברת, כמעט בלי שינוי באדרת). מכאן, "יריקות המאגמה" הוא ביטוי כשר למהדרין. על זה נאמר: כשר, אבל מסריח (גופרית וכאלה).
ניטפוק... 259397
אם כבר ניטפוק אז עד הסוף - אם ההר ירק את זה וזה לא זרם על מורדותיו אלא עף באוויר, אז זה גם לא לבה וגם לא מאגמה. זה pyroclastic ejecta.
you say tomato I say shawarma 259428
דווקא על פי הקישור הן לבה והן ה'פליטות הבוערות האוויריות' הן מגמה.
ישנו הבדל בין סלעים מוצקים המועפים מהלוע כתוצאה של השתחררות גזים ובין מגמה אשר מועפת בלחץ עצום לאטמוספרה בצורת כדור אש.
אותם כדורים מתקררים מעט במהלך המעוף ומקבלים צורה אליפטית אווירודינמית. חלקם אף הופכים מוצקים מספיק לפני הפגיעה בקרקע על מנת לשמור על הצורה המזכירה פצצה קלאסית.
בכל מקרה כשאת חוטפת דבר כזה על גג הבית פחות אכפת לך איך קוראים לזה בדיוק, חשוב יותר להציל את הקימונו שלא עלו באש וללכת לבקר את הדודים באוסאקה.
dont say shawarma you make me hungry 260016
לבה והפליטות פירוקלסטיות היו פעם מאגמה. ברגע שהם יצאו לאוויר העולם הן כבר לא מאגמה. כמו שעובר שיוצא לאוויר העולם כבר לא ייקרא עובר.

לגבי הפצצות הפירוקלסטיות - כשהמאגמה עולה בתוך הצינור של הר הגעש, הלחץ עליה יורד, מה שמאפשר לבועות הגז הקטנות שבה להתפשט במהירות, לעיתים במהירות כזו שהיא ''נקרעת'' לפרגמנטים של חומר מותך שעפים החוצה בגלל הלחץ הגאזי ויוצרים את ההתפרצויות החזקות שנראות יפה כל כך בתמונות (אבל לא אם אתה ליד) עם המזרקות האדומות. אם אין הרבה גזים במאגמה, היא יוצאת בצורה יותר עדינה - במקום לפוצץ את עצמה היא זורמת מעדנות במורד ההר - אלא שאז היא נקראת לבה. בגולן למשל יש בזלות עם הרבה חורים (ווזיקולות בלע''ז) שהם תוצאה של התקשות הלבה עם הגזים.
''אבל לא אם אתה ליד'' 260027
חבל שלא סיפרת את זה לזוג קראפט ועדת הצלמים מסביבם :-(
ניטפוק... 271865
סליחה בבקשה, מה זה ניטפוק?
ניטפוק... 271868
Main Entry: nit-pick·ing
Pronunciation: 'nit-"pi-ki[ng]
Function: noun
Etymology: 1nit
: minute and usually unjustified criticism

(באדיבות מרים היקרה)
ניטפוק... 271870
אההה! nitpicking!
*צליל ירידת האסימון*
עכשיו הכל נהיר.
תודה מקרב לב.
ניטפוק... 272406
אגב, nit זה כינה או פשפש. מעניין אם זה קשור ל nitwit.
ניטפוק... 272411
מי זאת מרים היקרה?
ניטפוק... 272415

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים