בתשובה לאורחת פורחת, 24/06/01 17:05
כשאני שירתתי בצה''ל 26282
אם חלק מהכנה למלחמה כולל הדפסת פקודות מבצעיות, הכנת מפות ואו כל פעולה פקידותית אחרת, אז יש צורך בך ואת צריכה לעשות את הפקודות שינתנו לך כמו כל חייל אחר.

לא אין חובה להכין קפה למפקד לא במילואים ואם אני לא טועה אז גם לא בסדיר.
שום פקודה מפורשת לא קיימת בצבא שדורשת מחיילת לעשות קפה כחלק מהשרות הפקידותי שלה.

אם עשית זאת מתוך רצון טוב או הרגל את תמיד יכולה להפסיק זאת ואין זכות למפקד שלך לעשות דבר כנגדך.
כשאני שירתתי בצה''ל 26286
מכיוון שפקודה להכנת קפה אינה יכולה להתפרש כפקודה בלתי חוקית בעליל שדגל אדום מתנוסס מעליה, אין לחיילת שום זכות, מבחינת הצבא, לסרב להכין קפה למפקד שלה (או לכל אדם שיש לו סמכות כלפיה). אני אפילו לא בטוח שהיא יכולה להגיש נגדו קבילה במקרה של פקודה שכזו, לאחר שביצעה אותה. על מה אתה מסתמך בטענה שלך?
כשאני שירתתי בצה''ל 26301
ישנם המון פקודות שהן פקודות לא חוקיות (אני לא מדבר על פקודות לא חוקיות בעליל) שהן למטרת השפלה וכדומה.

יתכן ומפקד לא יראה את עצמו כמשפיל כאשר הוא מבקש קפה אולם החייל/ת כן יראה עצמו מושפל ולכן הפקודה לא תהיה חוקית.
מה אם מפקדת שתבקש מחייל שיעשה לה קפה. האם חייל יראה בכך השפלה?

בצבא אם אתה רוצה קפה לך תעשה קפה לעצמך.

לדוגמה יש את הצרקסים (נידמה לי שזה אילו אבל אם לא אז זו קבוצה אחרת) שלא מנקים שרותים בצבא בפקודה) יצאה ממש פקודה על כך) משום שניקיון שרותים הוא השפלה בשבילם. (גם אם אילו השרותים שלהם).

ולכן היא אומנם לא יכולה לסרב לפקודה כזו כמו שהיא מסרבת לפקודה בלתי חוקית בעליל, אבל היא כן יכולה לומר לומר למפקד שלה כי היא חושבת שזה אקט משפיל ומאותו הרגע זה הופך לפקודה בלתי חוקית בעליל. (אסור להשפיל חייל בשום מצב בצבא, כמובן שבמידה ויהיה צורך היא תצטרך להוכיח כי אכן האקט הזה משפיל בעיניה)

השפלה ואו אי מניעת השפלה בצבא הם דבר שפיט.

מפקד יכול לדרוש ממנה גם לגרד לו בגב ואו לרקוד על השולחן, אם היא רואה בכך דבר שמבחינתה אינו צורה חברתית מקובלת (וזה שמזכירה עושה זאת באזרחות עדיין לא אומר שזה מקובל או אמור להיות מקובל בצבא) הרי זה יכול להחשב כהשפלה.

אני מסתתמך על וויכוח שהיה לי בצבא אם אחד ממפקדי בנושא זה שבסופו של דבר התברר כי צדקתי לאחר שהוא בדק את הנושא.
בכל מקרה זה מסוג הפקודות העומדות על הקו האדום מבחינת חוקי ולא חוקי.

דוגמה נוספת שעולה בראשי.

מפקד שאין לו פקידה אולם יש לו מספר חיילות והוא דורש תמיד מאותה אחת להכין לו קפה (לטענתו ללא סיבה, לטענת כל מי שמסביב כי היא"פצצה" חבר על הזמן.) האם הפקודה שלו בלתי חוקית? התשובה כן, אסור שיהי יחס מפלה לעומת חיילים אחרים.

מקרה שהיה לי אישית והמפקד ננזף.
אני ועוד שני חיילים היינו תמיד יוצאים הבייתה לאחר שכל שאר הגדוד היה יוצא הבייתה.
לטענת המפקד בגלל עבודה,לטענתינו ללא קשר לעבודה. (באמת שלא הייתה עבודה, הוא פשוט רצה להיות בטוח שאין התקלות ורק כאשר המג"ד יצא היה בטוח כי לא יהיו כאילו)
הצבא אמר במקרה זה כי אם כל הגדוד יוצא בדרך כלל ביום חמישי ולמרות שמפקד כלל לא חייב לשחרר חיילים בפחות מ28 (ללא משפט) הרי שהמפקד הזה טעה, ואין לו זכות באופן קבוע למנוע חופשה דומה לשאר החיילים בגדוד.

רועי
כשאני שירתתי בצה''ל 26312
הבנתי. אז אם, למשל, אני חושב שלשטוף את הרצפה של המשרד זה משפיל - אז אני יכול להגיד את זה למפקדת שלי ויהיה אסור לה לפקוד עלי לעשות את זה? ומה אם אני חושב ששמירות זה משפיל? או הקלדת מכתבים?
הטענה שלך נשמעת לי אווילית. קשה לי להאמין שישפטו קצין בגלל שהוא ביקש מהפקידה שלו קפה.
כשאני שירתתי בצה''ל 26317
יש הבדל.

בעוד ששטיפת הריצפה נובעת מכך שיש צורך בהיגנה מינימלית, שתיית קפה הוא לא צורך דומה. במידה והריצפה באמת נקיה והשטיפה היא כעונש טרטור או כל דבר דומה אתה בהחלט ראשי לסרב לה בטענה לפקודה בלתי חוקית (לא בלתי חוקית בעליל) ולדאוג שמפקדך ישפט על כך.
כנ"ל מכתבים.
במידה והמפקד/ת שלך ידרשו ממך לכתוב מכתב לאהוב ליבו של המפקד/ת אתה בהחלט יכול לסרב, גם אם קישורי ההדפסה שלך עולים עלך אילו של המפקד שלך.
שמירה שוב תלוי במצב.
אם המפקד שלך יחרוג מנוהלי השמירה הרגילים (כמו שהיה בטירונות שלי) ויתן לך לשמור בתחתונים, או יתן לך לשמור על השרותים ש"לא יברחו" או כל אקט שאינו מהאקטים הנורמלים הסבירים. (יש לי עוד הרבה דוגמאות)

וכן נשפטו אצלינו סמלים וקצינים על פקודות מסוגים שונים ומשונים.

שוב אמרתי היא תצטרך להראות ולהסביר למה להכין קפה זה משפיל (שוב דוגמה - כיוון שהיא היחידה שמבקשים ממנה כאשר באותה מחלקה כיתה יש עוד המון בנות ומהן מעולם לא ביקשו, כיוון שזה נאמר בצורה מסוימת שאינה נוחה לאוזן ועוד ועוד..)

ושוב זה כבר קרה בצבא ועובדה שיש כאילו שבפקודה אסור לומר הם לנקות את השרותים.
כשאני שירתתי בצה''ל 26375
כש-אני- שרתתי בצה"ל, בארבעה בסיסים שונים (אני נורא גאה) מעולם לא התעורר קונפליקט בנושא הכנת קפה. מפקדים טובים מכינים קפה לפקידות, לפעמים, והפקידות מכינות קפה מרצון ורחוקות מלהרגיש השפלה. מפקדים המסוכסכים עם פקידותיהם בכלל לא מבקשים מהן להכין קפה. יצא לי אמנם לדבר עם בנות שהתנגדו לכך, אך התנגדותן היתה בד"כ נגד כל הקונספט של חיילת = פקידה, ולא נגד תפקידיה היומיומיים של הפקידה. זהו, סתם הערה (אולי זה שונה לגמרי מחוץ לחיל האוויר).
כשאני שירתתי בצה''ל 26383
זו בדיוק הייתה כוונתי.

הכנת קפה שמטרתה השפלה או תחושת השפלה על ידי המכין אסורה.

הכנת קפה ב''חברות'' אין איתה שום בעיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים