בתשובה לאפופידס, 27/11/04 12:43
טובת החולה 264640
ביטוח בריאות בארה"ב הוא באמת מאוד יקר, אבל אין הסכמה על הגורמים לכך.
תביעות על רשלנות והביטוח נגדן הן אחת הסיבות לכך, אבל לא ידוע אם זו הסיבה המרכזית.
סיבות נוספות שמועלות היא שהאנשים שאינם מבוטחים מגיעים לחדר מיון (שמחויב לקבל אותם ללא קשר לתשלום) במקום לרופא כללי, וזה סוג הטיפול הכי יקר. כמו כן, בארה"ב איכות הטיפול שאתה מקבל תמורת הכסף (מבחינת סל תרופות, חדרים פרטיים, וכו') היא באמת גבוהה יותר מאשר בישראל.
משכורות רופאים בארה"ב הן גם הרבה הרבה יותר גבוהות מאשר בארץ אבל קשה לי להאמין שזה הגורם ליוקר שירותי הבריאות.

לגבי שיטת המושבעים. הדרך להחליט האם שיטה היא נכונה היא לא דרך איזשהו מקרה קיצוני כמו של OJ או כמו איזושהיא תביעה שבה המושבעים נתנו סכומי עתק לאיזשהו חולה מסכן.
צריך לזכור שגם השופטים הם רק בני אדם, שככלל לא מבינים כלום בשום תחום מקצועי, ולכן במיוחד בתביעות שבהם צריכים להסתמך על עדים מומחים, אין סיבה שיהיה להם ייתרון על המושבעים.
טובת החולה 264645
שופטים הם אנשי מקצוע המיומנים בהפרדה בין עובדות ורגשות ויש להם אחריות חברתית וגם מוניטין מקצועי לשמור עליו בפני שופטים אחרים. מושבעים לעומת זאת נתונים במידה רבה ליכולת עורך הדין המיומן לשחק ברגשותיהם, מבלי שיש להם פרספקטיבה הנובעת מטיפול במקרים דומים בעבר. כן, גם שופטים טועים ומעוותים דין, אבל בוודאי פחות מאלו שכלל אין להם ניסיון מקצועי בתחום עשיית הצדק, שהאיזונים, הדקויות והמשמעויות הנגררות בו עושים אותו לאחד התחומים האנושיים המסובכים והקשים להכרעה - כאשר עושים אותו כהלכה, וביחד עם זאת הוא אחד התחומים בהם כל אחד חושב שהוא מבין כמו כל אחד אחר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים