בתשובה לשועל, 03/12/04 20:53
באכיפה איני מבין דבר, 266332
(יש לציין שאין לי שום מושג בתחום מעבר למה שקראתי זה עתה אצל ניר) אם הבנתי נכון, A ו-T הם מספרים ממשיים חיוביים, והתחום המעניין אותנו הוא זה שבו A גדול מ-T, ואנחנו רוצים שהתוצאה תהיה עדיין לא קטנה מ-T. לכן T-A, כפי שכתב ניר.
אני מתנצל - טעות הקלדה שלי. 266342
אכן T+(A-T)*C, כאשר C<=1 (כלומר: C נע בין 1/1 לאחד-חלקי-אינסוף).
עם זאת יש לציין שכל זה הוא פישוט מסוים של ההתרחשות האמיתית, כיוון שההנחתה הנ"ל בדרך כלל לא מתבצעת מיידית, אלא על פי עוד שני פרמטרים של הקומפרסור: Attack ו-Release. הראשון קובע כמה זמן יעבור מרגע ש-A עבר את T עד שהקומפרסור יגיע לדחיסה/הנחתה מלאה (קרי - ע"פ הנוסחה הנתונה למעלה). השני קובע כמה זמן יעבור מרגע ש-A ירד *מתחת* ל-T ועד שהדחיסה "תשתחרר" לחלוטין והאות במוצא המכשיר שוב יהיה זהה בדיוק למקור.
מכך אנו מבינים, כמובן, שבפועל מתקיימת דחיסה גם כאשר A<T, ולכן הנוסחה שהובאה למעלה לא יכולה להתקיים "בעולם האמיתי". מצד שני, החישוב המלא ודאי ישעמם את רוב הנוכחים, ולכן אפסיק כאן.
באכיפה איני מבין דבר, 266352
אבל אז יקרה מצב שבו סיגנל שעובר את T נשמע חלש יותר מסיגנל שהוא בעוצמה T. (כמו-כן, עם נוסחה כזאת C=1 לא יתן את התוצאה הרצויה).
באכיפה איני מבין דבר, 266442
כמובן. הייתי שיכור כשכתבתי את התגובה ההיא, כנראה, או שהדפדפן שלי החליף את האותיות משני צידי המינוס. לא, כנראה שיכור.
קומפרסורים 266483
כדי לצקת מעט תוכן אנושי בדיון הזה על נוסחאות, הנה קצת רקע. קומפרסורים ומערכות אחרות לעיבוד קול דינמי נמכרים, באופן מסורתי, בקופסאות כאלה עם חוטים, כפתורים, כניסות, יציאות וכאלה. טווח המחירים הוא מדהים באמת: קומפרסור פשוט יכול לעלות $50, אבל אפשר בקלות למצוא גם ב-$2,500 ויותר (לפעמים עם pre-amp או EQ או משהו בנוסף).

בשנים האחרונות, כצפוי, יותר ויותר מתהליך ההקלטה והעיבוד מתבצעים במחשב - וקומפרסורים אינם יוצאי דופן. כך נוצר שוק ל*אלגוריתמים* המבצעים קומפרסיה, ומסתבר שגם כאן יש הרבה הרבה מקום לתחכום ודקדוק. פעם, קומפרסור היה יקר כי היו בו שפופרות-ריק עתיקות class A; היום, אפשר לגבות פרמיה על אלגוריתמים פסיכו-אקוסטיים (ברצינות).

אם לא השתנה משהו בשנים האחרונות, אלופי העולם‏1 בתחום הזה הם חברה קטנה ומוצלחת מאוד‏1 בשם Waves. הם באמת נחשבים למצויינים, ואפילו קולדפליי משוויצים שהם עובדים עם התוכנות שלהם. ועכשיו לסיפור: זו חברה ישראלית‏1. אחד המייסדים הוא בוגר "תלפיות". יש עתיד: אפשר להיות גם גיק לעילא וגם קוּלי לאללה.

1 לכש"א אין כל קשר, ישיר או עקיף, לחברה. סוף דיסכלייזמר.
נכון מאד. 267141
כשחיפשתי עבודה דיברתי איתם, והיה עניין מסוים. זאת, כמובן, עד שהבהרתי שאני לא מעוניין במשרה מלאה, ושאין מה לדבר על לבוא לעבודה בתשע בבוקר.
נו, שוין.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים