בתשובה לממ, 06/12/04 20:00
שואה? 266998
האם תסכים לעדכן את בליל ההבלים הזה בהתחשב בכך שהדרישה לכניעה ללא תנאי של גרמניה הנאצית הועלתה לראשונה בועידת קזבלנקה (ינואר 1943) בעוד שמרבית יהדות פולין נרצחה בשנת 1942?
שואה? 267003
באופן מעשי נדחה כל נסיון נאצי למשא ומתן ושלום למין הנצחון על צרפת במאי 1940, הגישה שאין מקום לשום מגע עם המשטר הנאצי אלא רק לכניעה ללא תנאי היתה ידועה והכתיבה את מדיניות בנות הברית לכל אורך המלחמה (ובעקבותיה את התנהגות הנאצים) ואין שום חשיבות למועד בו היא פורסמה רשמית לראשונה.
שואה? 267979
הגישה שאין מקום לשום מגע עם המשטר הנאצי נקראת הפקת לקחים (מאוחרת למדי) מהסכם מינכן , הסכם ריבנטרופ-מולוטוב והסכמים של גרמניה עם פולין שהופרו (הופרו זה ה"אנדרסטייטמנט של השנה").

אין ספק שהגישה התוקפנית של צ'ברליין גרמה להיטלר המסכן להרגיש מתגונן והובילה לפלישות של גרמניה לאוסטריה, צ'כוסלובקיה ופולין. הבעיה של צ'מברליין היא שהוא לא היה נדיב מספיק כלפי הנאצים. בעבקות ההצלחה שלו עם הסכם מינכן צ'רצ'יל היה צריך לתת תוקף חוקי לכיבושי הנאצים ב-‏1941 ולחתום הסכם עם היטלר (שכמובן לא הפר הסכם מימיו). היה ראוי אולי גם להוסיף כמה מדינות לנאצים כפיצוי על כך שבריטניה העזה להתנגד לכיבושי הנאצים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים