בתשובה לסרי לוי דוט קום, 21/01/05 15:37
לפי אוסף המשבחים 276447
אין חלוקה המשקפת את המציאות, משום שהחלוקות הן, יש לקוות, יצוג קומפקטי של המציאות. כשאומרים על מישהי "נמוכה" או "גבוהה", מדובר על יצוג פחות טוב של המציאות מאשר אם אומרים עליה שגובהה 150 ס"מ או 180 ס"מ, אבל זה עדיין יצוג של המציאות (יש מציאות לא "אמפירית"?). יתר על כן, למעט במקרה בו אנו סמוכים לשולחנו של גוליבר (או אולסי פרי), קרוב לוודאי שאם מציינים במיוחד בשיחה את העובדה שהאלמנה היא נמוכה, לא מתכוונים לכך שהיא נמוכה בסנטימטר מהממוצע, אלא שהיא נמוכה באופן חריג.

כך גם לגבי הציר הדתי לאומי. בוודאי שיש חרדים ציוניים, לא ציוניים, ימניים ושמאלנים, בוודאי שיש חילונים מוחלטים, כאלה שמאמינים באלוהים אבל לא מקיימים מצוות, כאלו שאוכלים כשר בימי שלישי וכו', אבל החלוקה למספר סופי של קבוצות היא עדיין שימושית, כל עוד לא מאמצים את מודל השפה האמריקאי, בו ההגדרות הן אכן עצמיות ואי לכך חסרות כל משמעות תקשורתית.
לפי אוסף המשבחים 276531
אבל ברגע שנוצרות קבוצות משמעותיות מספיק שאינן נכנסות תחת המטריות הקיימות, יש הצדקה לבחון מחדש ולשנות.

דוגמה אחת היא חוסר היכולת (בזמנו, לפני עליית ש"ס וכו') של האשכנזים (חילונים ודתיים) להבין את הדתיות הספרדית ‏1. אנשים שקוראים לעצמם מאמינים אבל הולכים לראות כדורגל בשבת הם דתיים או חילוניים? קבוצה מספיק גדולה כזו מצריכה קטגוריה חדשה.

1 ההכללות בתגובה זו לצורך המחשה בלבד.
לא תענון 276546
קודם כל ''המציאות האמפירית'' כוונתי למה שמתגלה במחקרים.נקטתי לשון זו כדי לחסוך דיון שאלה ''מהי המציאות'' ושאר תהיות פוסטמודרניות.
מטרת הספר, כפי שאני מבין אותו (קראתי את כולו) לנסות לתת לנו קטגוריות מחשבתיות חילופיות לאלה הקיימות בתקשורת.
הם טוענים שהקבוצות ה''מוכרות'' והחלוקה המקובלת לא מסבירים היטב את המציאות.
יש למשל דתיים שמגדירים את הדתיות שלהם ללא מחויבות להלכה. ולכן מדדי דתיות שמסלמים אותם על פי ''קיום מצוות'' מחמיצים אותם.
לא תענון 276592
אני לא רוצה להמשיך בדיון "על ריק", משום שלא קראתי את הספר, אך אין בליבי ספק שקטגוריות נכונות "אמפירית" ניתנות למדידה על ידי בחינת מעשיהם של הבריות ולא על פי הגדרות עצמיות (שהן לרוב דלגציה של העולם הפנימי בגירסה מצונזרת ומחוטאת). כמה נישואין יש בין הקטגוריות? כמה פעילויות אלקטיביות משותפות אחרות? האם יש הקבלה בין השתייכות לקטגוריות ובין הצבעה למפלגות מסוימות בבחירות? שירות ביחידות צבאיות מסוימות? פרופיל צרכני מסויים?

אם הספר מציע קטגוריות טובות מאלו הקיימות, יופי.
טוב 277033
תקרא את הספר ונדבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים