הפניה בלשון זכר 276715
(בעקבות תגובה 276677)

הקישור לאתר האקדמיה היה לסעיפים העוסקים בזכר ובנקבה. האתר לא מגיב, אז שלפתי מה-cache של גוגל:

השמועה: "האקדמיה החליטה לבטל את ההבחנה בין זכר לנקבה במספרים."

לא היו דברים מעולם! ההבחנה בין לשון זכר ללשון נקבה היא מאפיין מובהק של העברית ושל השפות השמיות. השאלה אם לבטל את ההבחנה הזאת לא עלתה מעולם בדיוני האקדמיה.

השמועה: "האקדמיה החליטה שפנייה לקבוצה שרובה נשים ומיעוטה גברים, תהיה בלשון רבות ולא בלשון רבים."

לא היו דברים מעולם! צורת הזכר בעברית היא הצורה הלא-מסומנת, הצורה הסתמית - והיא יפה אפוא גם לנקבות. ואילו צורת הנקבה מציינת רק נקבה. זו דרכה של העברית, ואין האקדמיה רואה עצמה רשאית לקבוע קביעה המנוגדת לדרך זו. (אגב, אילו התקבלה החלטה כזו, פירוש הדבר היה שיש לספור את הנוכחים בכל אירוע כדי לדעת איזו לשון לנקוט. ועוד אפשר היה להקשות אם ההחלטה חלה גם על עצמים שאינם בני אדם, כגון דלתות וחלונות.)
יוער עוד זאת: המגמה המסתמנת בעברית לדורותיה היא ביטול צורות הנקבה מפני צורות הזכר, ולא להפך. בפועל בזמן עבר יש במקרא רק שרידים לצורה בגוף שלישי רבות, ואילו הצורה העיקרית היא צורת הזכר: 'הלכו'. בזמן עתיד ובציווי כבר משלהי תקופת המקרא משתלטות הצורות 'ילכו', 'לכו' וכיו"ב לנקבות (גם בעברית של היום כמעט אין שימוש בצורות 'תלכנה', 'לכנה'). ובעברית המדוברת שלנו רבים אינם מקפידים לומר 'הן', 'אתן', 'כתבתן' וכיו"ב.

כלומר, כאמור, אין לך מה לחוש מקופחת. באמת. בעבר גם דנו בשאלה האם לעבור לצורת הרבים ("אשרו" במקום "אשר") שהיא נייטראלית יותר, והחלטנו שהצורה הזו מסורבלת ולרוב אינה מתאימה להקשר (כמה אנשים מאשרים תגובה? רק אחד (או אחת)).
הפניה בלשון זכר 276797
מאחר ואנו חיים בעולם המופלא של התאמה אישית לשפה, למדינה, לשעה, ולהעדפות הצרכניות של המשתמשים, מה כל כך מוזר בלהתאים תוכנות גם להעדפות המגדריות של המשתמשים?

למשל, עבור נקבות אפשר "הגיבי על הערה זו", ולזכרים אפשר "קטול הערה זו".
הפניה בלשון זכר 276825
אז אתה רוצה שנוסיף בחירת מגדר ב"התאמה אישית" ונציג ממשק מותאם מגדר? נו טוף, אני אפנה את הרעיון לרשויות המתאימות שישקלו את מידת המאמץ הנדרשת והכדאיות.
הפניה בלשון זכר 276826
אני באופן אישי מעדיף שאלונים מהסוג הישן, בהם לא נתבקשת להשיב על השאלה "מיגדר" (ז/נ) אלא על השאלה "מין" (כן, תודה. אפשר גם אוראלי?)
מלברס! 276827
כן.. כן.. ברוך השב מלגוס :)
הפניה בלשון זכר 276870
אני לא 'רוצה', ואני גם לא חושב שזו הסיבה שנשים לא מגיבות כאן. פשוט שאלתי שאלה חצי מתוך בדיחות הדעת, וחצי מתוך רצון לעורר דיון.
במחשבה שניה אולי גם כדאי להוסיף כפתורים ''התבדח על הערה זו'' ו''הגב בציניות על הערה זו''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים