בתשובה לערן בילינסקי, 27/01/05 12:51
הכותרת והתוכן שמאחורי 277761
האם המדינה באמת משלמת ביטוח חיים לחייליה, בחברה מסחרית? איך זה עובד - עם רשימות שמיות, או גלובלית? חברת ביטוח ישראלית, או זרה? ומה כל כך מיוחד בטייסים, מבחינת חברת הביטוח - נניח שהסיכון שלהם יותר גדול מהממוצע, האם לנוכח מספרם הקטן בכלל החיילים זה משמעותי? והאם אין תפקידים אחרים מסוכנים במיוחד?
הכותרת והתוכן שמאחורי 277809
נדמה לי שהבעיה לא היתה עם המדינה אלא עם חברות הביטוח. אני ממש מגשש באפלה פה מזכרוני הדל, אבל למיטב זיכרוני מדובר היה על סעיף לפיו חברות הביטוח לא שילמו פיצוים לפי פוליסה פרטית לטייסים שנהרגו בעת שירותם הצבאי (אולי בשל אופי השירות?) לעומת חיילים אחרים שנהרגו בעת שירותם הצבאי. אבל אני באמת לא סגור על זה.
הכותרת והתוכן שמאחורי 278394
אה, תודה. עכשיו יותר ברור.
הכותרת והתוכן שמאחורי 278401
למיטב ידיעתי (המוגבלת) פוליסות ביטוח אזרחיות אינן מכסות‏1 מי שנהרג בפעילות צבאית, בין אם הוא נוטל בה חלק פעיל (ובעברית: חייל) ובין אם הוא נפגע ממנה באקראי ("פגיעה באזרחים"), בין אם הוכרזה מלחמה ובין אם לאו.
אנשים הנפגעים במהלך ועקב שרותם הצבאי, בין אם הם טייסים ובין אם הם ירוקים, "מבוטחים" ע"י המדינה, כלומר, הם (או שאריהם, במקרה מוות) זכאים לתגמולים מתקציב המדינה כאשר הם מוכרים כנכי (או חללי) צה"ל. אלא מה? התגמול המשולם ע"י המדינה נקבע לפי חומרת הפגיעה (הרפואית) בלבד, ללא קשר לרמת הכנסתו של הנפגע לפני הפגיעה. טענת טייסי המילואים היתה שהם (לרוב) אוחזים במשרות הנושאות שכר גבוה, ותגמולי משהב"ט אינם מכסים על אובדן ההכנסה.

___
1 לפחות היה פעם כך. נדמה לי כי אחרי המהומה שחוללו הטייסים ואחרים, חברות הביטוח הציעו כסוי ביטוחי גם למקרים אלו.
הכותרת והתוכן שמאחורי 278588
זה כבר מגוחך. הרי לא צריך לנחש לאחר המוות או הפציעה מה היתה הכנסתו של הנפגע לפניה - זה מידע גלוי, או לפחות ניתן להוכחה. מדוע לחתוך דווקא את הטייסים לכאן, ואת הלא-טייסים לכאן? הרי בין הירוקים, חלכאים ונדכאים כלל שיהיו, יש בוודאי איזה מיעוט זערורי של עילויים שהצליחו להגיע למשכורת האופיינית לטייס זוטר?!
הכותרת והתוכן שמאחורי 278652
נו, ו...?
הכותרת והתוכן שמאחורי 278722
אז אם כבר יש כאן בעיה שצריך לפתור, הפתרון צריך להיות תשלום למשפחה על-פי ההכנסה שהיתה, ולא על-פי טייס / לא-טייס.
הכותרת והתוכן שמאחורי 278729
ומה עם הפררוגטיבה של הטובים (לטיס)?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים