מילים כדורבנות 277827
ראשית כל ברצוני להודות לך על שהצבת בפנינו מראה כה פלאית, ועוד חינם אין כסף. ברצוני לגמול לך טובה ולהפנות את תשומת ליבך לכך שגם מאמר כמו שלך, הכתוב בעברית ללא רבב, יכול להכיל הכללות והפרזות כה גסות עד שאפילו האות השביעית היתה מסמיקה לשמען. ואפרט:
קוננת כי בתוכניות הטלוויזיה הנורמטיביות "טושטש כל גבול" בין שפה נורמטיבית לבין שפה גסה. אני מקווה שאתה לא קובע זאת על סמך אסף הראל, כי הוא לא בדיוק דיוויד לטרמן הישראלי, בלשון המעטה. לפי הרושם שלי, בתוכניות אירוח, ובסדרות ריאליסטיות השפה היא "שפה טבעית" ולא תקנית, כמצופה. במהדורות חדשות השפה היא שפה תקנית הרבה יותר. בכך אין שוני מהותי בין הטלוויזיה הישראלית לאמריקאית (לא יודע לגבי דיוויד לטרמן, אבל גם בלנו ואובראיין יש crap ו-like כל משפט שני).
חורה לך גם השימוש ב"אה.." באמצע משפט, ואתה משום מה סבור ש"In English, its like, you know, there is no such phenomena". האבחנה שלך לגבי דובר שכזה כאחד שפותח את הפה לפני שהוא חושב, היא פשוט דעה קדומה וחוסר סובלנות.
והגרועה מכל היא אותה פסקה שבה "הוכחת" כי "הפרה גסה של כללי תחביר ודקדוק" היא "מחבלת במנגנון החשיבה ההגיונית ואוטמת לא רק את האוזן אלא גם את הלב". למרבה האירוניה, פסקה זו היא דוגמה מופלאה לשימוש ביכולת רטורית ככלי דמגוגי. מוטב היה כי היית מנסח את טענתך בפשטות ובקצרה, ונותן 2-3 דוגמאות, במקום לערוך השוואות וקפיצות מביכות ל"שפה מכובסת" ו"מוסר הוטנטוטי" - ואפילו במחיר של ויתור על השפה המליצית והתאורים הציוריים. עניינית אני לא יכול להתייחס כי הטענה לא מספיק ברורה, אבל הרושם הכללי הוא של הגזמה פרועה.

מעבר להפרזות והכללות אלו, אין לי שום דבר רע להגיד על מאמרך, ואף הסכמתי עם חלק מהדעות שהובעו בו.
אהממ.. 277831
מה זה "מוסר הוטנטוטי"?
אהממ.. 277835
"הוטנטוטי" - בן לעם החי בדרום מערב אפריקה ושרובו נוודים רועי צאן ובקר.

"מוסר הוטנטוטי" - כינוי למוסר מעוות שמטרתו להצדיק מעשה בלתי צודק שנעשה לתועלת מי שעשה אותו.

__________
עשה מנוי לרב-מילים עוד היום, ותוכל לגרום לאנשים לחשוב שאתה חכם כבר מחר.
תודה 277857
למה? 278489
אם כבר דנים בנושא, מה כבר עשו ההוטנטוטים המסכנים שמישהו החליט שמוסר הוטנטוטי הוא מוסר מעוות?
אהממ.. 279187
ואני חשבתי ש"מוסר הוטנטוטי"= ביטוי גזעני של אדם שחושב שהתרבות שלו נעלה על התרבות האפריקאית, ורואה באנשים כהי-עור "פראים".
אהממ.. 279299
נניח שאתה הולך באפריקה ורואה שבט שעוסק בהקרבת קורבנות אדם. האם מותר לך לחשוב שהתרבות שלך, שאינה סובלת מהרעה החולה הזו, עדיפה מוסרית על התרבות של מקריבי האדם? ואיך זה קשור לצבע עורם של בני השבט?

(אין לי מושג האם ההוטנטוטים עשו משהו רע שיצדיק את הדבקת אי המוסריות לשמם, אבל אני לא בטוח אם זה בגלל צבע עורם בלבד).
אהממ.. 279704
אאז''נ מדובר במנהגם הנלוז של אנשי-הקש ההוטוטונטים לרצוח את אביהם, לבשל ולאכול אותו תוך שהם בוכים מרה על שאינו עוד עמם. הנמשל ברור.
אהממ.. 279746
אגב, ישראל לא משתמשת במוסר מהסוג הזה?
והפלסתינאים- זה לא מוסר הוטנטוטי? 446241
מילים כדורבנות 277884
לא יודעת לגבי כללי התחביר והדקדוק, אבל חוסר או מגבלה באוצר המלים ודאי מחבלים במנגנוני החשיבה - הם מקשים על ההבחנה בדקויות. לשם שינוי, לא אתן את הדוגמה של האסקימו והשלג ‏1, אלא דוגמה הפוכה, של צמצום: הז'רגון האמריקני של צעירי החוף המערבי ‏2 - זה שהכניס לשימוש מלים וביטויים כמו like ו-you know?, בדומה ל"כזה כאילו" שנטמע אצלנו.

מעבר לעילגות, יש כאן צרות מחשבה: כל בעיה או קונפליקט מקוטלגים תחת הכותרת shit או crap, וכל סימן לאופטימיות זוכה לשם התואר ausome. צמצום כזה של צורות התיאור יוצר למעשה עיקור של הסיטואציה האינדיבידואלית, החד פעמית.

1 באייל פסקו פעם בסוגייה אם מדובר באגדה אורבנית או לא, רק שהמסקנה לא זכורה לי.
2 אלה שנקראים valley girl ו-valley boy.
מילים כדורבנות 278214
מכירה את האומללים הללו שעבורם הכל הוא "מדאים!"? אין "טוב", "נחמד", "יפה" "מצויין", "נפלא", "נהדר", "מפעים" - יש רק "מדאים" ו"מאמם"...
מילים כדורבנות 278217
רעיון לסקר: מתי השתמשת בפעם האחרונה במילה "מפעים" על משהו שבאמת הרשים אותך?
מילים כדורבנות 278360
you mean awesome? some respect for language...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים