בתשובה לרן, 10/07/01 17:00
צודק, אבל שטחי 27902
עקרונית, היית יכול להיות צודק. יש לאפשר את כל ההתבטאויות, להאזין זה לזה בכבוד ולהעלות טיעונים רלוונטיים.

דא עקא, שרק חצי מהמפה שציירת עונה על הדרישה הזו, ואתה כנראה לא חלק מהחצי הזה.

אחרת, מוקיון אטום וגזען שכמותך, לא היית מכנה את ''טומי לפיד ודומיו'' בתואר ''כוכבים אטומים'' או מתייחס אליהם בתואר ''טומי לפיד או אחד ממוקיוניו''.

לא שמעתי ''ברחוב החרדי'' אימרה שזקנתו של עובדיה יוסף מביישת את נעוריו, ונראה לי שגם אתה לא שמעת הצהרה כזו, המנוגדת למה שאנו שומעים בכל יום מהעכו''ם המלוים אותו.
יפה, כדג ברשת 27968
כמובן ששמתי לב לכך שכיניתי את טומי לפיד אטום ואת חבריו מוקיונים. כי הם מראשי סותמי-הפיות ונאמני חוסר ההקשבה וחוסר התקשורת. הם אינם טובים מבחינת ההקשבה והכבוד מעובדיה יוסף (לחילונים), ברוך מרזל (לערבים) או השייח' יאסין (לציונים).

בקשר לרחוב החרדי. אני לא צריך למסור דין וחשבון אך אומר רק שביחס לחילונים אני מכיר היטב שכבה חרדית מסויימת המאופיינת בהשכלה גבוהה יחסית ופתיחות מסויימת (למשל בכל הנוגע לנשים) במסגרת ההלכה. הדברים אינם מייצגים את לב מאה שערים אך הם קרובים לדעת ראשי מפלגות כאגו''י ופאג''י. היחס לש''ס הוא בערך כזה של ''כוונותיהם רצויות ומעשיהם אינם רצויים''. כלומר רוב צמרת המפלגה מורכבת מעסקונה פוליטית זולה (בניזרי, גמליאל, דהאן) הם אינם תלמידי חכמים ואינם מקרבים לתורה. השדרה השניה דווקא (אשר אוחנה, עקיבא אטון) היא שכבה מוערכת יותר, אינטיליגנטית ומורכבת מאנשים ישרים.
הצמרת - דרעי מעורר רתיעה בגלל אופיו החתרני והאספירציות המשיחיות שלו (התקרבותו לפלגי ברסלב, השפה המיסטית). לאחר משפטו הוא כונה ''א-גנב'' (ביידיש זה נשמע יותר טוב). הנקודה אצל החרדים היא ש''היו חילונים שגנבו יותר ולא עשו להם כלום''.
הרב עובדיה מוחזק כגדול בתורה ללא ספק. הפחד העיקרי מפניו הוא השלטת שיטת ''הבית יוסף'', כלומר שחיטה ובדיקה לפי יוסף קארו, בעל השולחן ערוך ולא לפי השיטה האשכנזית של הבד''ץ. דבר העלול להחליש מוקד כוח חיוני. עם זאת, לאחר מות אשתו מרגלית ז''ל, איך לומר, התרופפו כמה ברגים במוחו (גם זה נשמע יותר טוב ביידיש, כנראה). זקנתו באופן חד משמעי מביישת את נעוריו. החתירה של דרעי תחתיו מעוררת סימפטיה אליו אבל בהתבטאויותיו הוא גורם, לדברי חרדים, נזק גדול. פוליטיקים חרדים אשכנזים לא יעזו להגיד זאת בפומבי אבל בשיחות פנימיות הדבר הוא בבחינת קונצנזוס.
יפה, כדג ברשת 27987
מפגישה אישית עם טומי לפיד, מספריו ומתוכנית הרדיו שלו, ניתן ללמוד בקלות שלפיד רחוק מלהיות ''אטום''. בטלוויזיה, הוא פשוט מילא את התפקיד שיועד לו, בדיוק כמו כל אדם אחר שהגיע לפופוליטיקה. אם אתה לא צועק וסותם פיות - אתה גם לא תדבר. הבעיה היא לא בלפיד (או דנקנר, או אייכלר), אלא במדיום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים