קשקוש 27951
ראשית כל הרשה לי לברך אותך על הסקופ אותו חשפת. אין עור אחד ותבנית אחת לכל הרבנים? הם אנשים שונים ברמות שונות? די. חשבת לצאת עם זה גם לעיתונות הממוסדת? מזל ש"לב לאחים" מסבסד את הקלטות האלה (סביר להניח שהוא עושה את זה מכספי המסים שלי, אבל מילא), אחרת לעולם לא היינו יודעים, שחלק גדול מהרבנים מדבר "בגובה העיניים". הרי בכל פעם שהרב עובדיה, מצוטט באמצעי התקשורת, הוא תמיד משתמש בשפה כה גבוהה, עד שאני נדרש לסור לבאסטה הקרובה למקום מגורי ולבקש מהתגרן התורן, שיפרש בעבורי את הגותו המעמיקה של המנהיג ה"רוחני" הזה.
לגבי המחזירים בתשובה, אין לי כל צורך להכיר את כולם, או להאזין בריכוז וברוב קשב להטפותיהם הדתיות, בכדי שאוכל לשלול אותם או לפטור אותם כלאחר יד. מהצצה חטופה בסדרה "איצ'ה" למשל, ברור לי שהיא סידרה רעה, נמוכה ומגוחכת. האם כדי שאוכל לשלול אותה, אני מחויב לא רק לסבול ולהתעמק בכל פרק ובכל דמות בה, אלא גם להשחית את זמני על דבר שהוא כה רע ומיותר? ובכל מקרה, מי שרוצה בכל זאת ללמוד כמה דברים על החזרה בתשובה, שברוב גדול ומוחלט של המקרים היא ניצול ציני של אנשים במצוקה, תוך שימוש באחיזת עיניים, מוזמן להיכנס ללינק הבא:
מגוחכת אף יותר היא ה"אנלוגיה הרלוונטית" שלך. מילא לטעון שאירועי החודשים האחרונים מוכיחים שהימין צדק (אמנם טעות גסה, אבל לפחות טעות מקובלת). אבל לטעון שאיש לא התייחס לטענותיו? שלא ניתנה לו במה? זהו פשוט קשקוש מוחלט. אין שום דרך אחרת להתייחס לטענה כה נטולת יסוד וביסוס עובדתי, וכה מנותקת מכל הקשר מציאותי, כמו: "הימין הושתק". כותב שורות אלה היה עד לעשרות "פופוליטיקות" למיניהן בהן נידון הסכם אוסלו על נגזרותיו השונות, מיותר לציין שבכולן היה ייצוג לפחות שווה לנציגי הימין. כמו כן סוקרו בהרחבה ההפגנות הימין הגדולות נגד ההסכם, ובכלל אפשר לחשוב שפעם היה איזשהו קונסנזוס במדינה סביב ההסכמים האלה. להזכירך, הסכם אוסלו ב' אושר בכנסת בהפרש שהיה בדיוק קולו של חה"כ אלכס גולדפרב. האם מישהו העלים את המידע הזה מהציבור?
כמה נוגעת ללב היא מחויבותו של כותב המאמר לעצמו ולעולם שבו הוא חי. כמה מרגשת היא קריאתו לנו, לחשוב ולהאזין. באותו הקשר הייתי רוצה גם לציין ש"אלימות אינה פתרון", וגם ש"שונה הוא יפה" וגם עוד כמה סיסמאות שערוץ הילדים משופע בהן. באותו הקשר, לא הייתי רוצה לכתוב מאמר פסבדו מלומד בן מאות מילים, שדן בסיסמאות האלה, מבלי לחדש דבר משמעותי, ומבלי להתעלות, ולו לפסקה אחת, מעל רמת ה"טריוויאלי להחריד".
שקשוק 27953
בלי לנקוט עמדה לכאן או לכאן בנוגע לדבריו של נתנזון, רק הייתי רוצה לציין שאחת הבעיות עם דברים בנאליים וברורים מאליהם היא שלפעמים הם נעשים כה שקופים עד כי אנשים פשוט לא מבחינים בהם עוד. לפעמים טוב לומר את הברור מאליו, רק כדי לרענן לאנשים את הזכרון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים