קת'ולו 288606
למרות שקת'ולו עצמו לעיתים מתואר כלא "רע", אלא סתם "נורא", הוא מסמל את כל ה-Great Old Ones במיתולוגיה שנקראת לעיתים על שמו – מיתולוגיית קת'ולו (Cthulhu) של הסופר ה. פ. לאבקראפט (H.P. Lovecraft).

וליד ה-Great Old Ones, כל שאר החבר'ה המופיעים ברשימה הם סתם נחמדים. אפילו סאורון מתואר כמישהו שניתן להתמודד עימו. ה-Great Old Ones, לעומת זאת... עצם המחשבה עליהם מוציאה אדם מדעתו, פשוטו כמשמעו. הידיעה על קיומם, לו היתה נפוצה בקרב האוכלוסיה הכללית, היתה מובילה לאובדן האנושות. אותם חוקרי ה-occult שגילו את קיום המפלצים הללו שקעו בתהומות האבדון, או שאיבדו עצמם לדעת מחמת הפחד, או שהפכו למאמינים מטורפים הסוגדים לאלים הקדומים בטקסים נוראיים.

קת'ולו עצמו, בריה ענקית בגודלה (כנראה בגובה של מאות מטרים), שוכן "ישן אך חולם" בעיר האבודה רלייה השקועה בתחתית האוקיינוס השקט. אם המטורפים הסוגדים לו יקיימו את הטקס המתאים כשהכוכבים יהיו בתצורה הנכונה, הוא יעור משנתו, ואז...

אני כמובן ממש גרוע בתיאור, אבל התיאורים של לאבקראפט באמת מעוררים צמרמורת שכקוראים אותם. הוא יצר בספריו (Call of Cthulhu, The Dunwich Horror ואחרים) מיתולוגיה שלמה ופנתאון מלא של אלים, מפלצים ויצורים מיתיים אחרים המשימים את האדם ביקום שעדיף היה לו לא התקיים כלל.

אגב, משחק המחשב משנות התשעים "Alone in the Dark", למי שאולי זוכר אותו, הושפע רבות מהמיתולוגיה של לאבקראפט. (לאחרונה יצא סרט המבוסס על משחק זה, והוא נחשב לגרוע כל-כך עד שהוא ראוי להתחרות ב-Plan 9 from Outer Space).

באחת ממערכות הבחירות הקודמות בארה"ב עלתה הקריאה להצביע עבור ה-lesser evil מבין שני המועמדים. היו מי שענו בקריאה: Why settle for the lesse Evil? Vote Cthulhu! (למשל כאן: http://www.cthulhu.org).
קת'ולו 288621
1. גם אם סאורון היה לוקח את העניינים לידיים, קשה לדמיין את האנושות ממשיכה להתקיים באותה צורה...

2. עד כמה המיתולוגיה של Lovecraft באה לידי ביטוי בספר היחיד שלו שתורגם עד כה לעברית, "התוהו המזדחל"?
קת'ולו 288681
1. כאן נעוץ ההבדל – היא היתה ממשיכה להתקיים...

2. אין לי מושג. קראתי מעט מאוד מכתביו של לאבקראפט – רק "מדגם מייצג" קטן יחסית, ו"התוהו המזדחל" לא נכלל בו (לעת-עתה).
LETO II 288646
לגבי קת'ולו:
יש משחק תפקידים, שנראה חביב למדי (למרות שלא יצא לי לשחק אותו) שמבוסס על ספריו של H.P. Lovecraft.

בימים אלו ממש עובדים על משחק מחשב בהשראת המיתולוגיה הנ"ל.

אבל אני? אני חושב שהדיקטטור LETO II לוקח את כל הרשעים שמנו‏1 כאן בהליכה (או אולי יש לאמר בזחילה).

כל הרשעים שהזכירו למעלה היו בעלי תוכניות מרושעות, אבל בואו נודה בכך - מדובר או בכאלה שרק חוששים מהם (בינתיים) או ברשעים אימפוטנטים שכוחות הטוב הראו להם, די מהר, מי באמת הבוס. איזה רשע מהרשימה הצליח להתעלל באנושות במשך אלפי שנים, כמו שהצליח בנו של "קפיצת הדרך"?

כן, נכון, היתה לו ה-"Golden Path" כמטרה שמקדשת את כל האמצעים, אבל צריך להבדיל אצל הרשע המשונה והמעניין הזה, בין LETO האדם (הקדוש המעונה) לבין LETO התולעת (הדיקטטור האכזר).

_________
1 בטח שאת ולדימיר הארקונן שהזכירו בתגובה 288161. הרי יש לו במאגר הזיכרון הגנטי את הארקונן Built In.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים