בתשובה לערן בילינסקי, 20/07/01 23:34
my 2 cents 29089
ערן,

איזה ספרות מקצועית קראת שלפיה אתה מסיק מסקנות לגבי התעלמות המחקר מדרכי ההתנהלות של האישה בחברה?

לו היית פוסט-מודרניסט (איזה הוגים פוסט מודרניסטיים קראת?) יש להניח שלא היית מעלה את ההשערה הכי שוביניסטית ריאקציונרית שהאישה המניפולטיבית בעצם שולטת בגבר. אכן בהרבה סיפורים, עתיקים ומודרניים האישה מוצגת כמניפולטיבית, אבל בדרך כלל ברור אפילו מהסיפורים העתיקים שהיות ואין לה שום כוח בחברה, היא נדרשת לדרכי עורמה, חנופה, פיתוי וכו' כדי להסתדר. זו תוצאה מהיות החברה פטריארכלית ולא הסיבה.
ממש כשם שנשים אומללות מברית המועצות לשעבר נאלצות למכור את גופן בזנות כדי לאכול משום שהמשטר שם הפך לקפיטליזם של ברונים שודדים, ולא משום שהדמוקרטיה לכאורה איפשרה להן סוף סוף לחשוף את טבען האמיתי - ניצול גברים באמצעות פיתוי.

השערתך, שרוב המחקר בעניין חיברות של נשים וגברים נכתב בידי גברים, בוודאי אינה נכונה לאור המחקרים הפמיניסטים המרובים שנעשים באקדמיה בשלושים השנים האחרונות בידי נשים.
my 2 cents 29126
שמעון, אני חושש שהייתה כאן אי-הבנה.

ראשית, לא טענתי שיש בידי ספרות מקצועית ולא לחינם הבהרתי בהומור (כנראה לא מוצלח) שאני מבסס את הדברים על תחושה בלבד (ולראייה – הצעתי לאסף נושא לתזה!). גם השימוש במילה "חוקרים" הוא כורח של השפה העברית ואינו משקף הנחה כאילו זה המצב, ברי לי שהמצב כנראה בכלל הפוך (וזה מתקשר לדברי בהמשך בעקיפין). מה שהתכוונתי לומר הוא שלנשים יש פעמים רבות מטרות שונות מאשר לגברים ודרכים שונות להשיג אותן. אנסה לשלוח ידי בהומור שוב (כנראה שלא בהצלחה) ואצטט את הפילטון הקצר הבא: גבר משוחח עם חברו ששואל אותו מהי חלוקת התפקידים בבית, עונה לו השני "אצלנו אני מתעסק בדברים החשובים כמו במי נתמוך לראשות הממשלה או איזו מדיניות חוץ על ישראל לאמץ או מה דעתנו בנושא התקציב, אשתי מתעסקת בזוטות כמו מה נאכל, לאן נצא ועם מי ניפגש".

לכן, איני מחווה דעה ביקורתית לגבי דרכיהם של גברים או נשים להשיג את מטרותיהם או לחילופין מחווה דעה ערכית על איכות המטרות שהם מוצאים לנכון להשיג (וזה מתקשר לדיון אחר שלי עם גלעד דנבום), אבל אני מוכן להכיר בעובדה שהשוני אפשרי. לכן, אני מקווה שאני יכול להסיר את התואר "שובניסט ראקציונר" מהרזומה שלי. אולי בכלל לא הייתי פוסט-מודרניסט אלא אפילו פוסט-פוסט מודרניסט (וכבר ניהלה כבר מישהי דיון בסוגיית הטיל-נגד-טיל-נגד-טילים...). נדמה לי שגם אתה ואשתך עשיתם את אותו הדבר במאמרכם המשותף "נשים בונות קונצנזוס - גברים הורסים אותו": דיון 279

נוסף על כך, בתגובה קודמת הבאתי דוגמאות לדרכי ההשפעה האלטרנטיביות של נשים על החברה, לצערי איני בקי מספיק בתחום ואשמח באם מישהו שבקי ממני יוכל להביא דוגמאות נוספות מעבר לדוגמאות הברורות של מלכות (אליזבת, קליאופטרה, איזבלה מארגון אשתו של פרדיננד וכו').

ואגב, דוגמת המועסקות בזנות היא שוב הכללה, ואני יודע שהנושא נידון רבות באייל, אולם הרשה לי להביא שתי נקודות מבט נוספות. קראתי פעם מאמר שתיאר מופע חשפנות (נדמה לי שהמקור היה אמריקאי כלומר לא מדובר על חטיפות ואיומים) בצורה שונה: הגבר יושב מול אישה שמנצלת את גופה כדי כדי לקחת את כספו, האישה שולטת בסיטואציה ויודעת בדיוק מה לעשות כדי להשיג את מבוקשה בעוד הגבר מתנהג כאוטומט. סיכום המאמר היה שבניגוד לדעה הרווחת יחסי שולט-נשלטת הם הפוכים בסיטואציה הנ"ל כלומר שולטת-נשלט. נקודת מבט נוספת: בכתבה שקראתי היום במקרה בעיתון מחשבים בשם "פיסי-מדיה" בנושא מניעת חשיפה לתכנים פורנוגרפיים לילדים ישנו מלבן בו מתאוננת כוכבת פורנו בשם אסיה קאררה על אלו המנסים למנוע ממנה לעסוק במקצועה. היא כותבת שבניגוד לתדמית של הפורנוגרפיה דווקא נשים בדרך-כלל מרוויחות הרבה יותר מגברים (פי 2 או 3) וכי לו היה נמנע ממנה לעסוק בפורנו לא הייתה ברשותה דירה מפוארת, רכב מהודר, תיק השקעות לזמן שתפרוש ועוד מיטב ממנעמי החיים.
מי הבוס? 29152
לידיו/ה של מי מתגלגל חלק משמעותי (כנראה רוב) הכסף הנשאב מהקהל במופע חשפנות / מלקוחותיה של זונה?
מי הבוס? 29153
מס הכנסה, ביטוח לאומי, שוחד לשוטרים, כאלה?
מי הבוס? 29156
נראה לי שעוד לפני כן: בעלי המועדון / הסרסורים (אלה האחרונים אינם משלמים למס-הכנסה ולביטוח לאומי, למיטב הבנתי, והשוחד לשוטרים ניתן בצורת שירותים, לא כסף). מה שאני מתכוון להגיד הוא שהתמונה בה אשה מנצלת גברים לתועלתה, אותה הציג ערן בילינסקי, היא חלק מתמונה גדולה יותר, ובתמונה הגדולה אותם "כישורי-ניצול" של האשה מנוצלים ע"י מישהו אחר, בד"כ גבר. ערן מוזמן להביא תמונה אחרת.
אל בנדי ב"nudy-bar" כמובן! 29166
כיוון שכל תגובה תתקבל כאפולוגטית אני אזהר לצעוד בין הטיפות. האם המצב הוא כמו שאנו רגילים לראות בסרטים אמריקאים? כנראה שלא? האם האמת היא כפי שהצגתי? כנראה גם כן שלא. הספקטרום רחב והמגוון גדול, אני מקווה שדוגמת כוכבת הפורנו שציטטתי (ב-ט!) מראה שהדברים אינם חד-צדדים, כל ניסיון לגרור אותם לכיוון אחד צריך להיות מגובה בהר של ראיות, ואני מזמין את הקוראים להביא הפניות מתאימות.
my 2 cents 29199
ואגב, המיתוס של האישה המפתה והמנצלת הוא גברי בעיקרו ומשקף פחדים ופנטזיות של גברים, ואינו משקף דבר לגבי נשים והתנהלותן בחברה.

ובפרפרזה על תורו: רוב הנשים חיות חיים של ייאוש שקט.

עד לפני זמן לא רב לרוב הנשים לא היו הרבה ברירות, הפאם פאטליות השולטות בגברים היו מיעוט מוקצה חברתית, רוב הנשים היו עקרות בית, ללא יכולת כלכלית, ללא זכות חוקית לרכוש השכלה ולהרוויח את לחמן.

הפאם פאטל היא היוצא מהכלל, לא הכלל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים