בתשובה לדניאל קלטי, 26/07/01 23:38
בעד הייבוש 29892
לא התייחסתי בתגובתי לחקלאות.
יש מקום לקיצוצים ושינויים בחקלאות הישראלית. זה כולל:
- הפיכת שטחי חקלאות במישור החוף לאזורי יער ובכך השבת עטרה ליושנה - חידוש יער אלוני התבור שנכחד לפני פחות מ-‏90 שנים.
מדובר על עץ בר שאינו זקוק להשקייה יזומה.
כך גם חוסכים מים, גם יוצרים ריאות ירוקות של ממש וגם יוצרים בסיס לפיתוח תיירותי חדש באזור השרון.
- להכניס למחיר הכלכלי גם את עלות המים האמיתית. אין היגיון בייצוא של מים בדמות העגבניות האבטיחים והמלונים הישראליים. צריך לוודא שיש מקורות מים מספקים בשביל הגידולים (הנ"ל בעיקר בערבה ולא מתבסס על אקוות החוף/ההר - כך שהדוגמא הספציפית היא רק להמחשה. אין ברצוני לחסל את יישובי הערבה).
- הימנעות מהכשרת שטחי חקלאות חדשים - פעולה שנמשכת גם כיום. ליד ביתי חוסל לפני כחצי שנה בית קברות מוסלמי נטוש והשטח הפך לשדה חקלאי אחרי שלא היה מעובד יותר מיובל שנים.
אינני מאשים את החקלאים בגזענות שכן כמעט איש לא ידע שהיה שם בית קברות (לא נותרו מצבות - אני עוקב אחרי השטח מאז 1988), אך זעמתי על השמדת שיזף עתיק (כנראה מקודש), שבצילו היה קבר השייח' סעיד לפי המפות המנדטוריות שברשותי. מכל מקום ראיתי את התופעה ששטחים שלא היו מעובדים פתאום מעובדים וזה תורם לבזבוז המים.
בעד הייבוש 29900
תגיד לי, למה אתה לא כותב לנו מאמר על דבר כזה?
בעד הייבוש 29920
מאמרי הראשון באייל היה על משבר המים.
באשר להברת שטחי חקלאות גם פורסמו מכתבים שלי ב''הארץ'' אך מעולם לא הצלחתי לקדם את הנושא למרות שאני מאמין שלטווח של כמה שנים קדימה זה יכול להיות כלכלי בהחלט - יצירת פארק אלוני תבור ואירוסי ארגמן, הכניסה בתשלום, אפשרות סיורי רכיבה או מיני-רכבת, קיוסק וכו' (אומנם אני לא בעד המסחור אך הרעיון של החזרת האלונים לשרון מאוד קוסם לי כך שאהיה מוכן להתפשר).
מכל מקום בהזדמנות זו אני מציע להוסיף לאייל דף שיכיל הצעות נושאים למאמרים. כך לדוגמא מעניין יהיה לקיים דיונים על מעמד ערביי ישראל, סקירה על התפתחות תנועת ההתנחלות בשטחים וכו'.
בינתיים אם תנוח עלי הרוח אכתוב מאמר בקרוב (יש לי כמה נושאים על הכוונת אך אינני רוצה להתחייב - בטוח שלא פוליטיקה).
בעד הייבוש 29924
אני התייחסתי לנושא בית הקברות. נשמע מעניין...
בעד הייבוש 29929
אני לא רוצה לעורר שדים מרבצם.
אך כיוון שלתנועה האיסלאמית אין קוראים באייל הקורא אציין שהתופעה המבישה התרחשה גם במקומות אחרים, והדוגמאות הבאות הן מהשנתיים האחרונות בלבד, ובאזור מגוריי.
ברחוב משכית בהרצליה פיתוח היה בית הקברות המוסלמי של ג'ליל. היום חלק ניכר מהשטח פשוט נחצב ומוקמים בו מבני תעשייה חדשים.
בשייח' מוניס חצי משטח בית הקברות הפך לחניון הדרומי של האוניברסיטה.

באשר למאמר בנושא, אני מעדיף לגלגל את הג'וב על ניתאי ארטנשטיין או יוסי גורביץ' - אין לי ספק שהם מודעים לנושא טוב בהרבה ממני.
דף הצעות למאמרים 30411
אני תומך בהצעתו של עמית. זמן רב הרהרתי ברעיון, ומשום מה לא הצעתיו מעולם. עתה משהוצע, רשמו לפניכם תמיכה נלהבת ונפנופי ידיים מצדי.
Me2! 30432
נשמע מעולה. התחשק לי לפעמים לכתוב משהו לאייל, אבל אף פעם לא היה לי רעיון טוב מספיק. כך שנראה לי שדף הצעות מאמרים יוכל לעזור לקוראים ולכותבים (וגם אלא שבדרך) כאחד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים