בתשובה להאיל המודאג, 22/06/05 9:03
כבר אין שוליים לאמבולנסים ? 310925
פקקים הם לא פיקוח נפש, גם באיילון יש פקקים ואף אחד עוד לא הכריז שזו סכנה קיומית. רכבי חירום יכולים לעבור בשיטות שונות ואם לא אז יש מסוקים.
כבר אין שוליים לאמבולנסים ? 310928
חוץ מהשלט "יהודי לא מעכב יהודי" שהכנתי, יש לי גם פמפלט קטן להפצה בפקק הקרוב: "נהג יקר - זה מה שעובר על הפלשתינאים במחסומים כבר כמה שנים".
ומי אשם ? 310937
לא זכורים לי פקקים במחסומים לפני אוסלו.
אולי אם הם לא היו מנסים להבריח נשק ומטענים כל הזמן, התנועה היתה זורמת מהר יותר. דרך אגב, אני מניח שברור לך שהגירוש לא ישנה את המצב.
נ.ב. במחסומים בהם אני עמדתי, אף אחד לא עוכב לדקה יותר מהנדרש, אבל אם יפי נפש למינהם מסרבים לשרת בשטחים, שלא יתפלאו שצהל נאלץ לשים גם אנשים פחות מתאימים לפקד על מחסומים.
ומי אשם ? 311060
אני לא טוען שצה''ל מקים את המחסומים במטרה להפוך את חיי הפלשתינאים לבלתי נסבלים, אני רק מזכיר שהם כאלה. לא, לא ברור לי בכלל שה''גירוש'' לא ישנה את המצב.
אסביר בשמחה 311082
הגירוש מתמצה בגירוש יהודים מבתיהם והריסת מספר ישובים בעזה וצפון השומרון. בישובים אילו לא עובדים למעשה ערבים והם ''מוגנים'' ע''י גדרות ושלל אמצעים אחרים. המחסומים בהם ''נתקעים'' הערבים הם בעיקר בגדה במעבר בין הערים שלהם, במעבר למצרים ובנסיונות להיכנס לישראל. הראשון והאחרון לא קשורים כלל לישובים המיועדים להחרבה וברור שמחסומים לא ירדו בגללם, לגבי המעבר למצרים, גם הוא יכול לעבור לשליטה אחרת בלי להחריב את הישובים, הסיבה שהדבר לא נעשה היא הידיעה הברורה שהוא ישמש להברחת כלי נשק ומימוש ''זכות השיבה''. אין מדובר בדברים שנעשים בסתר, הרי גם ערפאת ימ''ש הבריח במטוס שלו (שעבר בידוק, אבל מטעמים דיפלומטיים לא באמת נבדק) כלי נשק ומבוקשים, כיום כחמישים אלף ערבים (לפי הערכות של משרד הביטחון) כבר ניצלו את המעברים והשתכנו בגדה וברצועה.
בכל זאת קשה להעביר מערכות נשק גדולות במנהרות קטנות, במיוחד מהסוג שנוטה ליפול על הראש.
אסביר בשמחה 311087
א. בישובים הללו כן עובדים פלסטינים - עובדה ששניים נהרגו מפגיעת קסאם שם לא מזמן.
ב. ברחבי רצועת עזה פרוסים הרבה מאוד מחסומים. כאשר צה"ל יצא משם - גם המחסומים יוסרו ויעלמו. נצרים, לדוגמה, נמצאת בלב אזור פלסטיני מיושב (לפחות היה מיושב, כנראה שהיום כבר טורנספרו משם כל הפלסטינים - מה שכמובן מעולם לא הפריע לימין).
ג. איך בדיוק המעבר למצרים ישמש למימוש "זכות השיבה"? חשבתי שזכות השיבה זה לתחומי מדינת ישראל.
אסביר בשמחה 311100
א.''לא עובדים למעשה'' - הלמעשה בא לומר שנכון שעובדים שם כמה, אבל הם מיעוט זניח, בטח שביחס לכמות שעומדת במחסומים.
ב. צהל לא יושב בתוך רצועת עזה, אלא בגושים מבודדים של ישובים יהודיים וקו הגבול. אין בידוק בטחוני לגבי מעברים בין חלקים שונים בתוך הרצועה, לעתים נדירות מתוך צורך בטחוני נחצת הרצועה לשלושה חלקים ואז ישנה חסימה, שום דבר מזה לא ישתנה כתוצאה מגירוש היהודים. אם אתה מכיר נתונים אחרים (''ברחבי רצועת עזה פרוסים הרבה מאוד מחסומים'') אשמח לראות את מקורם.
ג. מבחינתי זכות השיבה זו כניסה של ערבים לארץ (כן, עזה היא חלק מהארץ). כשיהיו עשרה מליון ערבים במרחק קילומטר מכפר סבא, לא הגבולות שלנו יעצרו אותם. נכון שהם רוצים לחזור גם לשיח מוניס, אבל כרגע השמאל עוד לא מוכן לתת להם אותו.
חופש התנועה הפלסטיני בשטחים 311196
" צהל לא יושב בתוך רצועת עזה, אלא בגושים מבודדים של ישובים יהודיים וקו הגבול" - אני מנחש שהישובים המבודדים הללו פשוט נמצאים באיזה מימד נוסף, וככה הם לא ברצועת עזה.
חופש התנועה הפלסטיני בשטחים 311320
ארוך ומשעמם, אבל לא נוגע כלל בנקודה.
מהתמונה רואים בברור (הנקודות הכחולות זה ישובים שלנו) שיש שני
ריכוזים של ישובים, האחד מגבול מצרים ולאורך קו החוף, השני
בצפון הרצועה. מעבר לכך קיים גם הישוב כפר דרום מצפון לגוש
ונצרים במרכז הרצועה, אליהם הגישה היא מזרח. כמו שכתבתי,
הורדת הישובים לא תשנה כלום מבחינת המחסומים, גם כיום
יש מעבר חופשי בין חלקי הרצועה, שכן צהל יושב בשני הגושים
ובשני ישובים מבודדים, בנוסף לקו הגבול.
אסביר בשמחה 311088
ה"גירוש" הזה הוא רק הצעד הראשון שפותח, כידוע, כל מסע בן אלף מְיַלֵּלִים (אלא אם כן נגיע לפשיטת רגל טוטאלית בעקבותיו, מה שבהחלט מסתמן כאפשרות ריאלית).
ומי אשם ? 311125
לא יודע איפה אתה היית, אבל אפילו במחסומים שבכניסה הצפונית לירושלים, כל רכב ערבי מעוכב דקות ארוכות. רכבים ישראלים מנופנפים פנימה בזריזות. אם בטעות נתקעת מאחורי רכב ערבי במסלול, יתכן שתאלץ להמתין כמה דקות לפני שיגידו לו להחנות את הרכב בצד כדי שהיהודי יוכל להמשיך לנסוע.
נכון 311322
כי יהודים לא נוטים להתפוצץ בקניונים.
אני מגיע לירושלים לא לעיתים קרובות מספיק, אבל תמיד מכביש 1 ומעולם לא עמדתי שם במחסום. אני מדבר על מחסומים שבהם תעודת זהות כחולה אומרת אוטומטית שאתה לא נכנס (גם ערבים עם ת.ז. כחול לא היתי מעביר), כמו מחסום בית רימא (עד היום בטח חצי כפר יזהה אותי).
לגבי מחסומים בכניסה הצפונית, כשמדובר בערבי צריך לבדוק האם יש מטען באוטו, הדבר לוקח כמה דקות לפחות, זה בכלל לא יותר מהנדרש. להעמיד אנשים בשמש בזמן כדי שיחכו בלי סיבה - זה עיכוב שלא נדרש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים