בתשובה ליאיר, 24/06/05 22:06
ניקוד, = פלצנות? 311597
א. למיטב הבנתי, פיירפוקס היא תוכנה אחת, והיא אמורה להתנהג באותו האופן בכל מערכת עליה היא מופעלת. זו, למעשה, אחת התכונות החשובות של הדפדפן הזה.

ב. אם למדת לקרוא עברית, למדת לקרוא ניקוד.

ג. לא ידעתי שהאשכנזים תפסו בעלות על הניקוד. אני איידע את הרב עובדיה בהתפתחות המרעישה.

ד. אתה בכלל הסתכלת על השיר ועל הקישורים המסופחים אליו? כי זה מופיע שם די בבירור.
ניקוד, = פלצנות? 311601
א. מסתבר שלא כך הדבר. ניתן אולי להסביר זאת בכך שלפיירפוקס מגוון גרסאות. אפשר גם לקבל את תוצאת הניסוי ללא מציאת הסבר.

ב. לא בהכרח.

ג. סעיף ג' מככב בהתכתבות זו כסעיף של הסקות מוטעות ואי הבנות. הרב עובדיה, אם הוא בכלל יודע לקרוא, ואף לקרוא ניקוד, הוא דוגמא אזוטרית ולא רלוונטית. http://maran1.com
בקרב קהל הגולשים למחוזות כאייל, יש התאמה חד-חד-ערכית בין אלו שאוהדים את הניקוד ובין "האליטה האשכנזית". "האליטה האשכנזית" אינה בהכרח מושג נרדף לאשכנזיות, ובכלל מדובר במושג ערטילאי שאפשר לפרש להרבה פנים. כשהוזכר בראשית הפתיל היתה בכך מידה של הלצה.

ד. כאמור, לא הסתכלתי על השיר - הניקוד הבריח אותי.
ניקוד, = פלצנות? 311607
כל רב יודע לקרוא, עם או בלי ניקוד. גם את האותיות וגם את הניקוד המציאו הרבה לפני היות האשכנזיות.
ניקוד, = פלצנות? 311612
פרסום שירים עם הניקוד נעשה ע"י העורכים בכל מקןם, בד"כ מתוך כבוד לרצונם של המשוררים. זה בהחלט איננו עניין ייחודי לאייל וגם איננו קשור בכל "הלצת"(?) ה"אליטה האשכנזית" שלך. המשוררים נוהגים לנקד את שיריהם, בין אם משום שזו מסורת שטרם חלפה מן העולם והם רואים חשיבות בעצם שימורה ובין אם משום שלפעמים, כשמדובר במילה מסויימת שאינה נפוצה בלשון הדיבור - הדבר הכרחי להבנת כוונת הדברים.

משוררים שאינם בעלי ידע מספיק ע"מ שיוכלו לנקד בכוחות עצמם פונים למומחים מהם, העוזרים להם בכך. לעיתים יושבים על המדוכה השניים (או יותר) - המשורר והמומחה/ים הגדול/ים הימנו, זמן לא קטן, בנסיון לקבוע איזה ניקוד הוא הנכון במקרה מסויים, במילה זו או אחרת.

ואחרי כל זה אתה מצפה שטל או דובי או בעצם טלי, שהיא כאן, ככל שהבנתי, האחראית לנושא זה - אתה מצפה שפשוט "יעיפו" את הניקוד על דעת עצמם וזהו זה? -

זה לא עובד ככה.

סליחה על הרצינות היתרה.
ניקוד, = פלצנות? 311620
משוררים מנקדים את שיריהם גם משום שהם מקפידים על כל מלה - ובעברית, כידוע, יש לא מעט מלים שונות שאיותן זהה וניקודן שונה.
ניקוד, = פלצנות? 311624
אם באיילים נפלה שלכת מה יגיד יאיר?

בקשר לעזרת "מומחי ניקוד" למשוררים, שהזכרת:
משורר שבעצמו אינו מבין הניקוד - הניקוד כנראה אינו עוזר לו בהבנת שיריהם של אחרים.
אם הוא מצפה שהניקוד ישפיע על הבנת השיר, אך הוא בעצמו אינו מבין בו... פלצנות הזכרנו?
האם הם מוסיפים ניקוד, על אף שאינם מבינים אותו, רק כדי להראות מכובדים? כי אחרת שיריהם היו נתפסים כנחותים?

שירו המוצלח של ברק פלדמן, "לוט", שנידון בתגובות מעלה, התפרסם ללא ניקוד. בכלל, באתר "במה חדשה", לא נהוג לנקד.

יש מסורות שטוב כי הן חולפות מן העולם. לא אצרף דוגמאות לטענה זו , על מנת שלא להרגיז, אך היא בבירור נכונה.
ניקוד, = פלצנות? 311626
בד"כ אין מדובר ב"משורר שבעצמו אינו מבין הניקוד", אלא במשורר שהבנתו בתחום זה אינה מושלמת שבמושלמת ושאינו יהיר ורברבן מכדי להיוועץ במישהו אחר.

אגב ה"פלצנות" - אני מציעה שתבדוק מקרה מבחן לפני שאתה מדבר באופן גורף. אולי תברר מעט את הרזומה של המשורר יעקב שי שביט, בעל - "מה שלא הבינה אשת לוט...", יליד 1932, ואז תישא את דברך לאומה בענייני פלצנות.

גם פרופסורים מכל תחומי המדעים פונים, לפני פרסומו הסופי של מאמר, למשל, למומחים שהם גדולים מהם ב*תחום מסויים וממומקד*, ע"מ לשמוע בעצתם. אין מדובר בבורות אלא בצניעות ובזהירות מקצועית שלעילא ולעילא. גם לזה אתה יכול לקרוא "פלצנות", אם זה מה שיגרום לך להרגיש נורא-נורא גיבור.

שירו של ברק פלדמן אכן מוצלח. לא טענתי כי כל שיר מוצלח חייב להיות מנוקד ודעותי רחוקות מכך עד מאוד. אמרתי רק כי הדבר נעשה עפי"ר בהתאם לרצונו של המשורר - כשהמשורר *רוצה בכך*. הרעיון של תוכנה שתסלק את הניקוד באופן אישי בשביל הקורא המעוניין, בין אם הועלה ברצינות או בצחוק - נראה לי רעיון מצויין - אבל *באופן אישי* - במחשבו של הקורא, לא במקור הפרסומי.

ועל "במה חדשה" אמנע מלדבר, כדי שלא אעשה רושם סנובי ומרים אף - טועה ומטעה :-] .
ניקוד, = פלצנות? 311677
ואכן לא פעם היעדר הניקוד ב''במה'' גורם לטעויות בהבנה.
(ולא מעט משוררים יוסיפו הערה כיצד יש לקרוא את השיר, בהיעדר ניקוד שיכול לשרתם, עיין למשל בדף של ינאי ישראלי).

מכיוון ששיר מספק לא פעם רק מעט קונטקסט, ומכיוון ששיר אמור לרכז בתוך שורות מעטות תוכן רב (מה שמעלה את החשיבות של מילה), הניקוד משרת צורך חשוב מאוד.

וחוץ מזה, מסורת זה דבר יפה, ולא הייתי ממהרת כל כך לפסול אותו.

(אגב, אם משורר יבקש במיוחד לא לנקד את שירו, אני מאמינה שנכבד את הבקשה).
ניקוד, = פלצנות? 318504
הפתרון לתעלומת הרוצים-ניקוד-לא-יודעים-לנקד הוא פשוט: לרוב הקוראים, וכנראה לרבים מהמשוררים, ההבחנה בין קמץ לפתח לחטף-פתח לא משמעותית, ולא עוזרת להבנה. ההבחנה בין אלו לבין משפחת הצירה-סגול-חטף-סגול כן משמעותית ועוזרת. מכיוון שכבר משתמשים בפטנט הקיים והותיק של הניקוד העברי, רוצים באופן טבעי לעשות זאת על-פי הכללים, גם בהבחנות שלרוב האנשים אינן שימושיות - ולכן פונים למומחים.
עקודים נקודים ונק נק 573890
למה אתם חושבים הנקודה משמשת גם את תנועת המילים וגם את הזוכים? אולי כי גם אלה וגם אלה נעדרי (/ות) בטחון. קצת עידוד לניקוד זוקף הכפופים וסומך העיוורים ומיישב ניגודים. גגגג.... ק..... איזה גיהוק. עוד קצת מילים סביב הניקוד ומרוב נקודות לא יראו עיצורים.. ומה יהיה אז? יתפזרו הנקודות סבוב והלוך והלוך וסבוב, ומי יאסוף? ומי שלא הבין אפילו מילה, או את הקשר שבינה לבין רעותה ושלא לדבר רעיון מרכזי והשאר, אולי זה בגלל שהטקסט פה עירום מניקוד. זו הנקודה. אז מי יעטפנו בקרה? היתה לי פעם תוכנת "נקדן". היא היתה מעולה, ניקדה ונעקדה ומאז לא נודעו עקבותיה. יהא זיכרה ברוך. תוכנה אשכנזיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים