בתשובה לערן בילינסקי, 28/06/05 8:16
הנה הבושה? 312244
תוכל להסביר את ההנחה? יש שם מלה שלא מסתדרת עם ההקשר.
הנה הבושה? 312249
לא יכול. לכן ציטטתי את Ynet ולא כתבתי בעצמי. שהם יסבירו.
הנה הבושה? 312320
השאלה היא עבור איזו מטרה צריך לעשות מעשה אקטיבי, או, במילים אחרות, מה ברירת המחדל של המשטר. בשיטה הקיימת, ברירת המחדל היא חסינות, וצריך פעולה מיוחדת מצד ועדת הכנסת או מצד הנאשם (וגם אז לא תמיד ''ירשו'' לו להסיר את החסינות). בהצעה החדשה, ברירת המחדל היא אי-חסינות, והנאשם צריך לעשות מעשה כדי להתחבא מאחורי החסינות (ומן הסתם גם להסביר לציבור מדוע הוא חושב שמגיעה לו החסינות). אם אדם לא צריך לעשות דבר וחצי דבר כדי לקבל חסינות, אז יש סבירות גבוהה שהוא פשוט יאפשר לדברים לקרות באופן טבעי וישאר עם החסינות. אם הוא צריך לעשות משהו בשביל לקבל את החסינות הזו, זה כבר מתחיל להראות רע (כמו שאמרתי - כאילו הוא מתחבא מאחורי החסינות), וזה כבר יותר בעייתי (בתאוריה) עבור נבחר ציבור.

כמובן שהמחסור בבושה בכנסת שלנו כבר מזמן דילג על הרף הנדרש כדי לדרוש חסינות בלי שאף אחד יניד עפעף.
הנה הבושה? 313269
דיק תיילר, יחד עם עמוס טברסקי ודניאל כהנמן (כן, ההוא) כינה את זה ''אפקט הבעלות''. גם ניוטון ייחד חוק (שהוא בסה''כ מקרה פרטי של חוק אחר שלו) לנושא.
ניוטון? 313324
ניוטון? 313526
כן, נו, סר אייזיק, זה עם התפוח.
החוק הראשון שלו אומר (בערך) שכדי להזיז גוף ממצבו הקבוע, צריך להפעיל עליו כח.
ניוטון? 313529
כן, היו שמועות כאלה. כנראה הייתי צריכה לשאול, אם כך, מה זה "אפקט הבעלות". אני לא רואה את הקשר. (אלא אם כן רצית לרמוז לי משהו על הדרך היחידה לסלק את הדייר שלי?)
ניוטון? 313540
נו, איך עם כזה וותק באייל, טרם קראת את ספרו של כהנמן?
אפקט הבעלות אומר (בערך) שאם יתנו לך לתמחר חפץ מסוים (טכנית - לקבוע את גובה הסכום שיגרום לך להיות אדישה האם לקבל את החפץ או את הסכום במזומן), המחיר שתנקבי בו יהיה נמוך מהסכום שתדרשי עבור החפץ אם יתנו לך את החפץ, אבל יציעו לקנות אותו ממך.
ניוטון? 313544
''כי הפרה האדומה היא שלי...''
והחומה? 313545
והחומה? 313546
החומה הייתה שחורה. (או סינית).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים