בתשובה להאייל האלמוני, 12/07/05 13:55
חשבונאות יצירתית 316332
קבלו קטע הזוי לחלוטין מקורס בשם "תורה ומדע" באונ' בר אילן:

בשבועות האחרונים דיברנו על פרק ראשון של ספר בראשית, מעשה בריאה. למעשה, יש התאמה מושלמת בין הגילויים האחרונים במדע לבין מה שכתוב בפרק ראשון של ספר בראשית כפשוטו.
עם זאת, יש פרק נוסף בבראשית שהוא בעייתי: פרק ה', המדבר על גילם המופלג של אבות קדם. מתושלח, למשל, חי 969 שנה.
הנושא הוא הזדקנות. הגוף מייצר כימיקלים שהורסים את הגוף. המערכת החיסונית נשחלשת. מתפתחת קשיחות בשריר הלב ובריאות. מתפתחות מחלות רבות נוספות, כגון דלקת פרקים, סרטן וכו'. המערכת קורסת. כל זאת בגילאים צעירים יחסית לספר בראשית: גילאי 60, 70, 80 וכו'.
עם זאת, השאלה אינה פשוטה כל כך. הגוף אינו מכונה שיש לה בלאי רגיל; הגוף מרפא ומתקן את עצמו, בהיותו מערכת חיה. לכן, קשה להבין מדוע אדם מזדקן.
נושא ההזדקנות הוא מוקד למחקר אינטנסיבי. התוצאות של המחקר הינן מדהימות: מדענים סוברים שניתן לחיות חיים במשך מאות רבות של שנים. בשנת 1997 מדענים גילו את הגן לחיי הנצח. תוחלת החיים המקסימלית, סוברים חלק מהחוקרים, יכולה להגיע עד כ-‏400 שנה.

מדענים מתחילים להבין את הסיבה האמיתית להזדקנות. מדוע הגוף לא מרפא את עצמו לנצח. פרופ' פינץ, פרופ' אזבל: "ההזדקנות נמצאת תחת פיקוח גנטי"; הגנים הם שהורגים אותנו. יש לנו מעין "פגם" גנטי, שהוא נחלת הכלל.
אם הבעיה היא גנטית, ניתן לתקן אותה: הנדסה גנטית, רפואה גנטית. כבר נעשו ניסויים בתולעים ובזבובי פירות, ונמצא ששינוי של גנים בודדים מכפיל את תוחלת החיים שלהם.
ישנם כיום בעלי חיים בטבע שאינם מזדקנים: סוגים שונים של ציפורים ודגים, החיים מעל 80 שנה, ועדיין מטילים ביצים בשנתם האחרונה. לא ניתן להבחין בסימני הזדקנות.
ולגבי בני אדם: סיכויי התמותה של בני האדם הם הסיכוי של בן אדם למות בשנה הקרובה. בגיל 10-15, סיכויי התמותה הם 0.05%. בגיל 100, יש 50% סיכויי תמותה. בעולם בלי הזדקנות, כאשר אותם סיכויי התמותה נשארים אותו הדבר כל החיים, הרי שתוחלת החיים גדלה עד כדי 1300 שנה.
בתורה כתוב: "ומעץ הדעת טוב ורע לא תאכל ממנו, כי ביום אכלך ממנו, מות תמות". משמע, אם אדם וחוה לא היו אוכלים מעץ הדעת, הם היו חיים לנצח. ניתן להבין שלאדם וחוה לא היו הגנים המובילים להזדקנות, וגם בגן עדן לא היו סיבות אחרות למוות (תאונות, פשע וכו').

אדם וחוה אכלו מעץ הדעת וגורשו מגן עדן. עם זאת, גם אז לא היו להם פגמים גנטיים, ולכן הם לא הזדקנו. אם כן, תוחלת החיים היא כ-‏1300 שנה, בהתאמה טובה לספר בראשית. בנוסף, ההורות לכל החיים והאדם נשאר צעיר כל החיים.
כאשר מציגים בצורה גראפית את תוחלת החיים של האנשים בספר בראשית, רואים ש:
1. עד נוח היתה תקופה של חיים ארוכים מאוד (יוצא דופן: חנוך). אצל נוח קרה משהו שגרם לירידה מתמדת ומשמעותית מאוד עד ל-‏120 השנים של משה רבינו.
2. גם גיל ההורות השתנה מאוד, והורות בגיל מבוגר נעלמה מן העולם.
3. גם ההזדקנות מופיעה: אברהם, יצחק ויעקב מתוארים בסוף חייהם כזקנים, חלשים וחולים.
אם כן, מה שקרה קרה אחרי נוח. הקב"ה כעס על בני האדם, וציווה: "והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (בראשית ו', ג'). הגנים להזדקנות הושתלו בבני האדם. תפוצת הגנים הפגומים היתה בצורה טבעית, ולכן היתה ירידה הדרגתית בתוחלת החיים של האנשים מנוח ועד משה.

מהו מקור הברכה "עד מאה ועשרים"? תיעוד תוחלת החיים של בני האדם החל רק במאה ה-‏19, ואז אף אחד לא הגיע ל-‏120 שנה. אם כן, המקור הוא הפסוק בבראשית.
כיום, יש שיפור בבריאות ובזמינות התרופות. עם זאת, הגיל המקסימלי שמופיע בספר השיאים של גינס הוא רק 122, ולא יותר. האשה המדוברת חיה חיים בריאים ושלמים עד שנפטרה.
ומה קורה עם האנשים הזקנים מאוד (מעל גיל 90)? מתברר, שאנשים שמתקרבים לגיל 100 בריאים יותר ופעילים יותר מאנשים שצעירים יותר ב-‏20 שנה. לכן, הגישה המסורתית לגבי הזדקנות אינה נכונה
חשבונאות יצירתית 316394
טוב, מסתבר שדוקא עשינו כולנו (האנושות) דברים טובים בעיניי אלוהים, שהוא נותן לנו לפתח את הרפואה הגנטית... מאוד אופטימי.
חשבונאות יצירתית 316573
אבל הוא נבל כי הוא השתיל לנו גנים גורמי הזדקנות מייד אחרי פרשת אדם וחווה גייט.

(ע''פ הקטע שהבאתי).
חשבונאות יצירתית 316574
נבל, אבל התרכך. (אולי מפני שהוא עצמו כבר הזדקן).
the candle that burns twice as bright burns twice as quickly 388528
סתם, כי התגובה מתיחסת להזדקנות :
http://www.journals.royalsoc.ac.uk/(iznjz455kfsp3eblbbp31455)/app/home/contribution.asp?referrer=parent&backto=issue,35,84;journal,1,223;linkingpublicationresults,1:102024,1

תוחלת החיים של בעלי חיים קשור לאורך ה"הריון". לא קראתי את המאמר, אבל בנייצר מסכמים ומסבירים שמודל מתמטי המקשר בין הסיכון בתקופת ההריון לעומת הסיכוי לרביה בחיי היצור עשוי להסביר את התופעה מבחינה אבולוציונית.

התלבטתי האם לתת לתגובה זאת את הכותרת
Live long and prosper
אבל חששתי מגיקיות יתר.
half as long... 388555
half as long... 388561
צודק. מקודם בדקתי במקור שניוני...
אולי כי נוח המציא את היין? 466579
קראתי בספר מאוד מיוחד ונדיר על הנושא הזה..
שפעם לא רק בני האדם אלא גם החיות חיו מאות שנים.
אבל לגבי בני האדם... אפילו בתנ"ך כתוב שנוח אחרי המבול,
התחיל לגדל ענבים ובעצם המציא את היין...
(יש אפילו את הפרק המפורסם שהוא השתכר ונרדם..)
יכול להיות שזה היה הדבר שהתחיל לדרדר את כולם.
ומי יודע? אולי האלכוהול גרם לפגם הגנטי?
לפי דעתי זה גם ההתחלה של בישול האוכל..
הרי פעם (לפי התנ"ך לפחות..) אכלו רק פירות.
ואין אוכל יותר בריא וטוב מהם...

כנראה שבני האדם עם התזונה ודרך החיים הגרועה שלהם,
שלא נדבר מבחינה נפשית- כעס, פחד ואשמה...
גרמו לעצמם לדרדור בתוחלת החיים.

ואולי פשוט לבני האדם נמאס לחיות בעולם הזה כל כך הרבה שנים?
בהתחלה לנשמות היה נחמד לבוא לכאן ולהישאר...
אבל עם הזמן אולי כולנו רצינו להתגלגל שוב ושוב? :-)
מי יודע? אולי זאת התגלית שכולם בחרו בה?
לחיות פחות שנים ולבוא בגוף חדש?
התנסות חדשה...

בכל מקרה.. זאת חוות דעת שלי.
מקווה שמישהו כאן יקרא את זה יום אחד.
אתם מוזמנים לבקר בבלוג שלי,
בלוג קטן על אהבה ואושר.....
יום טוב!
גיל :-)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים