בתשובה ליוסי צרי, 23/07/05 12:58
אמונה דתית? 319638
"ניתן לתלות את הסיבה לפיגורם של השחורים באמונה הדתית הרווחת ביניהם, זו התולה את גורלו של האדם בגורמים אלוהיים שאינם תלויים בכוחו או ברצונו של הפרט" - האם תוכל לפרט בבקשה? בפעם האחרונה שבדקתי, שחורי ארה"ב היו פרוטסטנטים, כמו הרוב הגדול של הלבנים בארה"ב.
אמונה דתית? 319722
אין צורך לפרט, זו סתם אופציה טובה כמו זו הנתלית בעבדות שאינה קיימת עשרות שנים או קונספירציה שקשה להוכיח. פשוט הסקתי ממראות בסרטים על כנסיות מלאות במאמינים שחורים המתפללים בדבקות, אין לזה קשר עם סוג הדת כמו פרוטסטנטים או קויקרים או קתולים או מוסלמים. האמונה בהבלים מסיחה את הדעת מהצורך והיכולת של האדם להאמין ביכולותיו ולעשות לעצמו ולביתו.
אמונה דתית? 319754
זה לא נכון בנוגע לכל האמונות הדתיות. ישנם מקרים, כמו במקרה הפרוטסנטנטי (במיוחד הקלוויניסטי) שהאמונה היא זו שהניעה את האדם בשוק החופשי, באופן שבו הצלחתו של האדם בחיי העולם הזה היא אינדיקציה למידת חיבתו של האל לאותו אדם. נכתב על כך רבות בספרות הסוציולוגית.
אמונה דתית? 319766
היסטורית אתה צודק, התנועה הפרוטסטנטית הייתה סוג של מחאה בעלת ציביון דתי שונה, כביכול העדפת הקשר האישי של האדם לאלוהים בלי המתווכית למיניהם, גם ההצגה ההפוכה כאילו הצלחתו של אדם כדבריך מוכיחה את חיבתו של האל דומה לשימת לוח המטרה מסביב לחץ.
מזה כ 250 שנה אנו יודעים שאמונות אלה אין להן שחר. הדתות בנויות על אמונות הבל, אמונות מושרשות במסורת, בחינוך, בשפה האדם מקבל את אמונתו מינקותו כחבילה אטומה.
אמונה דתית? 319749
תבדקי את המאמר של אלון: ממערכת לא עקבית אפשר להוכיח כל דבר. עכשיו אנחנו לומדים שזה נכון גם ממערכת עקבית מדי.
אמונה דתית? 319769
הדגש על ''כמו הרוב הגדול של הלבנים'' (מהתגובה המקורית שלי). ז''א, גם אם (ואני לא) אסכים שפרוטסטנטיזם מעודד כשלון חברתי, אי-אפשר להשתמש בהסבר הזה כאן, כי אז גם הלבנים בארה''ב היו סובלים מאותה רמת נחשלות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים