בתשובה לגדי אלכסנדרוביץ', 14/10/04 8:52
פרצה קוראת לגנב? 346592
מחפש מתכונים לכובע?
פרצה קוראת לגנב? 346597
לא זכור לי שהתחייבתי לאכול אחד. מה שאמרתי אז היה זה: "עוד יותר אשמח אם מישהו יסביר לי בפירוט איך התנהל האירוע. בינתיים ממה שהבנתי הוא היה ככה: הילדה התקרבה, עשו "נוהל מעצר חשוד" (ירו באוויר?) היא התחילה לברוח, התחילו יריות מכיוון אחר, ואז ירו בה. העובדות הללו מקובלות?"

גם עכשיו (אולי אף יותר מקודם) אני אשמח אם מישהו יסביר לי בפירוט איך יתנהל האירוע והאם העובדות שציינתי מקובלות. כל מה שגיליתי היום הוא שבאירוע המ"פ *לא* ירה בה באוטומט מטווח אפס. אני לא זוכר שטענתי שזה מה שהוא עשה, אלא שגם אם זה לא מה שהוא עשה, האירוע עדיין נראה איום ונורא ("וידוא הריגה או לא וידוא הריגה").

אגב, מה דעתך על התקרית שבה הרגו ילד שהסתובב עם רובה צעצוע?
פרצה קוראת לגנב? 346602
כתבתי את זה פעם, ואני אכתוב שוב: הפחד הורג.
פרצה קוראת לגנב? 346603
אתה מדבר על ההריגה של הילד? אני חושב שכאן לא היה צריך להיות פחדן גדול כדי לירות בו.
פרצה קוראת לגנב? 346615
יש אנשים שחולקים עליך:
---------------------
"לדעתי, שמע, כל העניין הזה שאומרים "הייתי לחוץ, הייתי מפוחד", לדעתי זה שטויות. כי אני לא זוכר… יש אדרנלין, בפעילויות יש אדרנלין, יש דריכות, אבל אני לא זוכר שאף פעם פחדתי וגם אחרים לא. הנה, עובדה שאנחנו היינו מאוד ציניים לגבי העניין הזה של הפחד וזה. לדעתי, וזה אני יכול לדבר בקשר לעצמי, רוב היריות שאני יריתי, ולדעתי רוב היריות שרוב חיילי צה"ל יורים ורוב הדברים שהם מזהים וכל הלחץ הזה לירות זה לא בגלל פחד וזה לא בגלל פחדנות. זה בגלל שהם רוצים לשים את האיקס. הם רוצים לסמן את האיקס על הנשק. כל מי שהיה חייל קרבי יודע כמה הוא רוצה את האיקס הזה על הנשק. רוצה לחזור ולהגיד- וואללה, סימנתי איקס. הורדתי זה, הורדתי זה, וואללה, יצאת גבר, הורדת בנאדם. ולכן יש אצבע קלה על ההדק. בקיצור, חילופי אש, סוף הלילה, זקן בן 80, כדור בבטן."
---------------------
זה לקוח מתוך קובץ עדויות מזעזע ש"שוברים שתיקה" הוציאו לאחרונה בנושא נוהלי פתיחה באש (http://www.shovrimshtika.org/myadmin/files/files/Ope... העדות שלעיל מעמוד 26). זה קובץ שחייבים חייבים לקרוא, לפחות כמה שאתם מצליחים להחזיק מעמד.
פרצה קוראת לגנב? 346622
אני לא מאמין שיש חייל שלא פוחד (חוץ מאביגדור קהלני). מאיר הר-ציון, שנחשב לגיבור, אמר פעם שכל הזמן קיים בו המאבק בין הפחד מצד אחד, לבין הבושה והנורמות‏1 המקובלות.
כאשר הפחד הוא חלק מהנורמה, כאשר יש לגיטימציה לתפיסה שייעודו העיקרי של החייל הוא להישאר בחיים וכל השאר משני, אזי הסבירות למקרי מוות כמו של איימן אל-המס או של אחמד איסמעיל חטיב עולה. לעומת זאת כאשר המוות הוא אחת האופציות הריאליות‏2 (ולא הגרועה שבהן), עולה הסבירות למקרי מוות כמו של חנן סמסון, נתן אלבז או עובד לדיז'נסקי. גם מקרים שלא הסתיימו במוות, כמו מעשהו של עמוס טברסקי (כן, שוב זה מכהנמן וטברסקי) או של יוחאי בו-נון (מישהו הזכיר מחבלים מתאבדים?) סיכוייהם פוחתים במקרה זה.
מה עדיף? יעשה כל אחד את סדר העדיפויות שלו.

___
1 הוא לא השתמש במילה "נורמות", אלא במילים אחרות כמו "מה מצפים ממך" ו"החברים שסומכים עליך" וכו', אבל זאת המשמעות.
2 סליחה על הניסוח הבוטה.
פרצה קוראת לגנב? 346659
ברור שאין חייל שלא פוחד, וברור שהפחד הוא גורם מרכזי שקובע את ההתנהלות של הצבא בשטח. אבל זה לא הגורם היחיד. בעדויות של "שוברים שתיקה" בולט מאוד הנושא של ששון-הדק לשמו. הנה עוד עדות (מעמ' 13 בקובץ שלונקק לעיל):
---------------------------------
- נכנסנו לאלמנת קש (מארב מוסווה). אמרו לנו, שאלמנת הקש היא כנגד חמושים, וכנגד אנשים שעולים על הרק"ם (רכב קרבי ממוכן). היו נגמ"שים שהסתובבו עשרים וארבע שעות מתחת לבתים, ופשוט חיכו שילדים יעלו על הנגמ"שים, ינסו לתפוס את המא"ג – ואז אנחנו נירה בהם. היו לנו עמדות תצפית בבתים בקסבה, והנגמ"שים היו ברחוב, מתחתנו. הם נסעו כל הזמן.
אתנו דובר בפירוש על זה שמחכים שמישהו רק ינסה לעלות על אחד הנגמ"שים. הוראות הפתיחה באש שלנו, היו ירי על מנת להרוג. מהר מאד הבנו, שחמושים לא יצאו בסיפור הזה, כי חמושים לא יוצאים כשכל כך הרבה נגמ"שים עוברים במקום. חיפשו את הילדים. או סתם אנשים שיעלו על הרק"ם. הבנו את זה מהדיבורים של הקצינים".
אחרי יום או יומיים, עלה ילד בן 12 על אחד הנגמ"שים. היו כל מני דיבורים בנוגע לגיל שלו; בהתחלה אמרו שהוא בן שמונה, אחר כך אמרו שהוא בן שתים עשרה. לא יודע. בכל מקרה, הוא עלה על הנגמ"ש, וצלף שלנו הרג אותו. אמרתי כבר, חיפשו את הילדים. בפלוגה המקבילה, היה עוד מקרה של ילד, או נער, שעלה על נגמ"ש, והרגו גם אותו. חלק אמרו שזה מיותר, וכל המבצע הזה הוא רק כדי להרוג ילדים, וחלק אמרו שזה טוב מאד.
- יודעים שהוא לא חמוש?
- הוא לא חמוש בטוח והוא עולה על זה... אף אחד לא שואל אותך למה יש לך שני איקסים ואם הם היו חמושים וזה לפי ההוראות. זה יכול להיות שני בקת"ביסטים וזה גם שני איקסים.
פרצה קוראת לגנב? 346664
מה הסיפור עם טברסקי?
פרצה קוראת לגנב? 346673
ושל חנן סמסון, ושל עובד לדיז'נסקי?
פרצה קוראת לגנב? 346675
ושל יוחי בן נון?
פרצה קוראת לגנב? 346606
אני חייבת לומר שהתקרית עם הילד, גם אם היא מזעזעת מאוד, היא לפחות מובנת. קשה להבחין מרחוק אם הרובה הוא אכן רובה צעצוע. טרגדיה איומה, אבל לא הייתי ממהרת להאשים את היורה.
לעומת את, במקרה של הילדה - גם לי מאוד לא ברור מדוע הזיכוי מ''ווידוא הריגה'' מספיק כזיכוי באופן כללי. לא שמעתי על שום דבר בתקרית הזאת שמסביר מדוע בכלל ירו בה.
פרצה קוראת לגנב? 346608
אני לא ממהר להאשים את היורה; אם כבר אני ממהר להאשים מישהו, זה את הילד.
פרצה קוראת לגנב? 346609
למעשה - את הוריו של הילד. אסור היה להם לספק לו אקדח צעצוע.
פרצה קוראת לגנב? 346612
אני לא יודע מי נתן לילד את הרובה (ממה שהבנתי זה היה רובה ולא אקדח, ועוד רובה שנראה בצורה חיצונית כמו רובה אמיתי) ולכן לא נחפז להאשים את ההורים. מצד שני, אני לא חושב שילדים הם טיפשים כל כך כדי שלא יבינו מה הסיכון שבהליכה עם רובה צעצוע שכזה.
פרצה קוראת לגנב? 346745
אולי אין כאן "האשמה," אבל אני לא הייתי ממהר לפטור את היורה והמערכת שמאחוריו כל כך מהר. על זה אפשר ללמוד למשל מניתוח מעמיק של הריגתו של אמאדוּ דיאלוֹ לפני כ 5-6 שנים.
פרצה קוראת לגנב? 346749
מי היה אמאדו דיאלו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים