בתשובה לPrivate Eye, 12/09/01 12:37
ספרי זיוף 35224
אני משער שכוונתך ב"ספרי הזיוף" ליצירה שהיזכרתי של יודל רוזנברג.
רוזנברג ( שאגב היה סבו של הסופר הקנדי המפורסם מרדכי ריצ'לר) פירסם את קובץ הסיפורים המפורסם ביותר על הגולם וובו יצר למעשה את סיפור המהר"ל והגולם כפי שהוא ידוע היום. אלא שהוא הציג את הספר כהעתקה של כתב יד שאותו מצא בספריה ישנה וזה היה או שקר או אמצעי ספרותי מתוחכם במיוחד עבור היהודים של התקופה.
כתוצאה מקובל היום בין חרדים רבים ( בהחלט לא כולם אבל במיוחד בין חסידי חב"ד ) לטעון על סמך כך שכל סיפור המהר"ל והגול הוא אמת לאמיתה.
כמה שנים לאחר שפורסם ספרו של רוזנברג , לקח את סיפרו יהודי גרמני בשם חיים בלוך שתרגם אותו לגרמנית והרחיב אותו , וטוען שגם הוא השתמש בכתב היד המסתורי הנ"ל אם כי הספר היה פרי יצירתו . למעשה היה זה פלאגיאט של ספרו של רוזנברג ששמו אף לא הוזכר . אבל כמו שאומרים "המזייף מהזייפן פטור".
בלוך לא הסתפק בזיוף זה ושנים מאוחר יותר זייף מכתבים של חכמים ידועים שונים שבהם הביעו כביכול את התנגדותם הקיצונית לציונות ( הוא היה אנטי ציוני). הוא לא הסתפק בכך ופירסם גם מכתב שכביכול נכתב בידי המהר"ל עצמו ובו הוא סיפר בגוף ראשון כיצד יצר את הגולם! וזאת כפי שהסביר בלךך בהקדמה למכתב כדי להראות לכל "קטני האמונה" שסיפור הגולם הוא אמיתי והיסטורי.
אלא שהמכתב הנ"ל היה מועתק מילה במילה מהפרק הרלבנטי בספרו של רוזנברג וכל מה שבלוך עשה היה להפוך את הסיפור לגוף ראשון , לא בדיוק זיוף מתוחכם.
הזיופים האלה הם תופעה נפוצה גם בקרב האדוקים ביותר ומתקופה קדומה מאוד .
ספרי זיוף 178161
כן אבל במאמר הזכרת גם את ספר הזוהר כספר זיוף
מה הכוונה?
ספרי זיוף 178181
הזוהר התחבר בעיקרו במאה ה-‏13 בספרד בידי מקובל בשם משה בן לאון ואולי בשיתוף פעולה עם חבורת מקובלים מקורבים שחיברו חלקים שונים בספר.
הספר הוצג כפרי יצירתו של שמעון בן יוחאי מהמאה השניה לספירה . על מנת לחזק את הטענה הזאת הוא התחבר בארמית , ארמית מיוחדת במינה שכמוה אינה ידועה משום מקור אחר ובוודאי לא מהמאה השניה לספירה.
על מנת לחזק את קדושתו של הספר היה זה חיוני להציג אותו כיצירה קדומה שכן אלו נהנות מהילה של עתיקות שמספקת להן יוקרה .

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים