בתשובה לאיציק ש., 30/12/05 22:11
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358186
שמע, אתה צודק, זה יותר גרוע מהפצצה האירנית. גם אין ספק ש''פיקוח הדוק'' יפתור את הבעיה. כמו שהוא פתר אותה בתחומים אחרים.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358187
למה אתה עושה הצגות? הגנבים ניסו לפרק מסילת ברזל! חלק מהחברה' הללו אין עכבות מוסריות. הם יפרקו כל מה שיוכלו ולעזאזל התוצאות.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358216
נדמה לי שגם אתה לא מהסס במיוחד לשפוך את התינוק עם המיים.

בכל מקרה, מלבד הנזקים שהתוכנית שלך עשויה לגרום לאנשים ישרים שמתפרנסים בדוחק, אין לה שום סיכוי לפעול מעשית. איך בדיוק אפשר להוכיח שפיסת מתכת זו או אחרת נמצא ברשות הציבור או נלקחה מאיזה גשר? ואיך תקשר בין אלפי חתיכות המתכת שאחד אוסף עם אלפי חתיכות הנייר שמוכיחות את מקורן?
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358222
כמו בכל תחום אחר, הרישוי לא יכול ולא אמור למנוע לחלוטין עקיפת החוק. המטרה היא בעיקר הרתעתית. ככה זה בפיקוח על מקור המזון שאתה אוכל, בפיקוח על מס ההכנסה שאתה משלם, ובפיקוח על רישיון הנהיגה שאתה מחזיק. הפקחים עושים בדיקות מדגמיות בלבד, והחוק מאפשר לתבוע בדיעבד את מי שפעל ללא רישיון. הדבר יכול להרתיע בעיקר גופים גדולים שחייבים בניהול רשימות מסודרות - למשל במקרה שלנו, יצרני המתכת.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358231
אני אחסוך ממך את דעתי על "יתרונות" הרישוי בתחומים אחרים. ברור שבעניין הספציפי הזה הוא אינו יכול למנוע ולו גניבה אחת.
העונש על גניבה הוא מאסר, אם עונש כזה לא מרתיע את מי שמנסר גשרים ואנדרטאות אזי גם הפקעת רשיונו לא תעשה זאת.
ההנחה (השגויה) המובלעת ברעיון הרישוי היא שאתה יכול לחסום באמצעותה "אנשים רעים" אבל האמת היא שלאף אחד מגנבי הברזל לא כתוב על המצח שהוא גנב מועד או בפועל.
גם הרישום המסודר (ובוודאי בקונטקסט של בדיקות מדגמיות) לא יועיל, איך בדיוק תגלה את הזיופים? תשים תגית על כל בורג ותשווה עם הרשומות?
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358236
היות שאין בישראל אלפי מפעלים להתכת ברזל, על ידי פיקוח על המפעל אפשר יהיה להקשות על התהליך. המצב הולך לכיוונים כאלו שהמחיר של הערמת קשיים גם על ''סוחרי ברזל ישרים'' הוא מחיר כדאי. בעניין הגנבות החקלאיות ניסו להלחם בתופעה באמצעות בדיקת תעודות משלוח וכד' אבל שם הירקות, הפירות והעופות לא שווקו למפעל אחד. אפילו אם ינקטו באמצעי הדרסטי של הושבת נציגי המשטרה בשער המפעל והרצת שמות מביאי הברזל במחשב במישטרתי.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358238
אה נו <פיהוק>, האקסיומה ההיא שרישוי אף פעם לא עובד‏0. אם ככה, לא ברור למה אתה מתאמץ להראות שדווקא בעניין הספציפי הזה הוא לא עובד.
_________
לא ברור לי מאיפה הבאת את הרעיון המגוחך של "תגית על כל בורג". האם פיקוח על יצור המזון מחייב לשים תגית על כל גרגר אורז? הרישום המסודר נועד לכך שיצרני מתכת ינהלו רשימה מסודרת של ספקים מורשים וקבלות לרכש חומר גלם. את הרשימות הללו ניתן להצליב מול רשימות של מס הכנסה, כדי לנסות לעלות על רכש שהתבצע מספק לא מורשה. זאת מתוך הנחת עבודה‏1 שגנבים לא טורחים להשיג רישיון.
ומה שוב פעם קפץ עניין ה"לחסום"? בשום תחום ערימת ניירות לא יכולה לחסום אף אחד. כל הרעיון הוא הרתעה - זה מקל על הרשויות לעלות (בדיעבד!) על העבריינים ועל אלו שמסייעים להם (במודע או לא), ולהעניש אותם.

0 אתה מוזמן לבדוק מה המצב במדינות שבהן אין פיקוח ורישוי של יצור המזון. או עמידות בניינים בפני שריפות.
1 שמת לב שזה לא אמור לחסום?
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358244
בוא נניח לשאלת הרישוי כפתרון לאיזושהיא בעיה לעמוד בצד לעת עתה ונתמקד בשאלה הספציפית.

אתה אומר, בוא נדרוש רשיון ורישום וכך נפחית את הגניבות. עכשיו אני מבין מדבריך שהרישום נועד להבטיח שלא תרכש מתכת מגורמים בלתי מוסמכים (ולא את מקורות המתכת של אותם גורמים כפי שחשבתי), מתוך הנחה שהגנבים הם בלתי מוסמכים אבל זאת כמובן הנחה לא מבוססת.
מה בדיוק מונע מהגנבים לעשות רשיון? מראש אנחנו לא יודעים שהם גנבים ובוודאי שאין להם בעיה להציג מצגת שווא (כמו כל הפושעים) של עיסוק לגיטימי במקצוע. למעשה, סביר להניח שכל הגנבים היום הם עוסקים לגיטימיים לשעבר באיסוף שגילו דרך להעשיר את מקורות האספקה שלהם.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358284
עוד פעם למנוע? אף אחד לא מונע מהגנבים לעשות רישיון (או לזייף אותו). זה רק מקשה עליהם את החיים מכיוון שהם צריכים להציג רישיון עסק, להצהיר על המקורות שלהם, לעמוד בביקרות תקופתית וכך הלאה. זה באמת כל הרעיון. אף אחד חוץ ממך לא חושב שזה אמור למנוע הרמטית מעבר על החוק.
ההנחה הזו דווקא מאוד מבוססת - ככה זה עובד בכל תחום שיש בו רישוי. מי מונע מהרפתות לקנות מזון לא חוקי‏1? מי מונע מהסופר לקנות ירקות מהשטחים? מי מונע מסוחרי רכב למכור לך רכבים גנובים? מי מונע מבעלי עסקים להתחמק מתשלום תנאים סוציאליים? התשובה היא אף אחד. והפתעה הפתעה, רוב העסקים משתדלים נרתעים מלעבור על תנאי הרישיון, אבל יש הרבה עסקים שכן עוברים עליו. עדיין לא הבנתי מדוע אתה מתעקש להציע שדווקא בתחום המתכת, הרישוי אמור לעבוד אחרת או להשיג מטרות אחרות.

1 כזה שעלול להעביר את מחלת הפרה המשוגעת.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358409
אני חושב שהבעיה שלך להבין את הטענה שלי נובעת מכך שאתה סבור שמשקל המתכת הגנובה בתוך כלל המתכת שנסחרת בארץ הוא גבוה ולא היא, עד כמה שאני מבין זאת. רוב המתכת היא מתכת לגיטימית.
גנבי המתכת הם סוחרי/אוספי מתכת אשר אחד המקורות שלהם הוא גניבה, מרגע שגנבת את הברזל אין דרך להוכיח שהוא בא מאותו גשר שפירקת ולא סתם מאיזה שדה פתוח אי שם. מכיוון שכך אני לא רואה כיצד חובת השגת רשיון ועוד בירוקראטיה בשלב המכירה תוכל למנוע ולו מקרה אחד של גניבה.
טענתי, אם כן, איננה שההצעה גרועה משום שהיא איננה הרמטית אלא משום שהיא לא יכולה להיות אפקטיבית כלל.

באשר לתחומים האחרים בהם דרוש רשיון שהזכרת, אני רחוק מלהיות משוכנע שיש בסיס לטענות שלך אבל זה לא רלוונטי. גם אם הפיקוח בתחומים אחרים הוא אפקטיבי אין בכך להעיד בקשר לתחום הזה.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358507
רגע. תן לי להבין, אתה טוען שדווקא בתחום הזה *כל הגנבים* הם סוחרי מתכת לגיטימיים הרשומים כעסק ומשלמים מס הכנסה? וזאת בניגוד לכל תחום אחר? ואתה טוען שאחד מהמקורות של אותם סוחרים הוא גניבה, למרות שאין שום דרך להבדיל בין מקור כזה למקור אחר מבחינת ההוצאות שיש עליו וההכנסות שמקבלים עליו (באמת מוזר שהם טורחים לגנוב)? אם כך אכן מדובר בתחום מיוחד, ולא ניתן ללמוד עליו מתחומים אחרים.

סתם לידע כללי, בהרבה תחומים אחרים, ניתן להשיג חומרי גלם זולים יותר ממקורות לא חוקיים ולערבב אותם עם חומר גלם חוקי. ובמקרים שיש פיקוח, הוא נועד למנוע בדיוק את זה.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358509
אתה חדש פה? עוד לא הפנמת שכשיש פיקוח הוא נועד למנוע רק אבטלה של חברי מרכז?
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358570
אתה קצת מבולבל ואתה לא שם לב לטענה. כיום אין דרישה לרשיון ספציפי לתחום והטענה שעלתה כאן שדרישה לרשיון תקטין את הגניבות, ונגד זה יצאתי.

האנשים שעוסקים בתחום מסתובבים ברחבי הארץ ואוספים מתכת ממזבלות ומרשות הציבור כך שעל הברזל שהם מביאים לסוחרים הגדולים שמייצאים את זה אין להם ממילא קבלות או תיעוד ומכאן שלא תהיה בעיה להם להוסיף על הברזל הזה גם ברזל גנוב.

עניין מס הכנסה לא רלוונטי לעניין, אני אמנם לא מכיר את התחום מקרוב אבל אני מניח שהיצואנים של הברזל - לקוחותיהם של הסוחרים וגם של הגנבים ביניהם, חייבים לדרוש חשבוניות או קבלות, אחרת ההוצאה על הברזל לא תוכר וככה אי אפשר לנהל עסק. אז כן, סביר להניח שהגנבים נותנים חשבוניות ורשומים במס הכנסה.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358572
נו טוף :)
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 358496
"אף אחד לא מונע מהגנבים לעשות רישיון".
זהו, שאין היום רשיונות לגניבת מתכות. ובאמת, נראה לי רעיון טוב לעשות לגליזציה של גנבות כאלה, רק תחשוב כמה כסף תרוויח המדינה על המסים! (שלא לדבר על צמצום בהוצאות משפטים וכליאה וכיו"ב).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים