בתשובה לאיציק ש., 30/12/05 7:25
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 359469
אני מסכים עם פוקינודי שרישוי ופיקוח פחות מתאימים לתחום הזה מאשר לתחומים אחרים. אם כבר התערבות ממשלתית, נראה לי שיש יותר סיכוי לפתרון בהליכה עד הסוף: להלאים את תעשיית מחזור המתכת, בפרט ובעיקר את מערך האיסוף, ולנהל אותה ללא תמריץ כספי לאוספים להגדיל את הכמות. אם כבר כן תגמול לפי תפוקה, אפשר לתגמל לפי רמת הנקיון מפסולת מתכת בתחום האיסוף.

יש לכך, כמובן, מחיר בלתי-נמנע, או ליתר דיוק בהסתברות מאוד גבוהה: יעילות פחותה, שתתבטא בכך שיותר אנשים ימחזרו פחות מתכת, ויותר פסולת תישאר בשטח. לכן כדאיות העניין תלויה במידת הפאניקה שלנו מהמצב הנוכחי. אין לי עמדה מגובשת בעניין.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 359480
כן, כן. והצעד הבא יהיה להכניס את כולנו לגולאגים.

נראה לי שתעשיית המחזור לא יכולה להיות מולאמת. כל מי שיש לו מכונת יציקה קטנה יכול למחזר מתכת. גם להלאים את מערך האיסוף זה עניין בעייתי. אני מכיר מפעל לעיבוד שבבי שבתקופות קשות ייצר עבור הלקוחות מחומר-גלם שהוא קיבל מהם, ללא תשלום, ולמעשה עבד רק כדי שהשבבים ישארו אצלו. מערכת פיקוח בשוק מופרע כזה היא כבדה מדי ותפריע לזרימה הסבירה של השוק.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 359516
האם היום, אם כך, מפעלי עיבוד מתכת מקבלים גרוטאות מאוסְפים פרטיים? מה בדיוק עושים מפעלי המחזור הגדולים, וכיצד הם מרוויחים?
(ומה דעתך, אם כך, על הצעת הפיקוח של איציק ומולד(ר)?)
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 359535
התייעצתי בינתיים. מקורותיי (תרתי משמע) טוענים שלא ממחזרים שבבים באמצעות מכונות יציקה קטנות אלא באמצעות תנורים גדולים שבנויים גם לרוקן את האוויר בתהליך המחזור (אבל כן ממחזרים כך מתכת שבאה בצורות אחרות. למשל, שאריות מיציקות קודמות).

האוספים הם אכן פרטיים.

עוד הוסיפו מקורותיי שעד כמה שזכור להם כבר לא ממש עוסקים במחזור ברזל בארץ. הברזל נשלח באוניות לחו''ל ושם ממוחזר.

אין לי דעה מבוססת על הצעת הפיקוח. לפחות בצורה שטחית, נראה לי שזאת צריכה להיות פעילות משטרתית רגילה של תפיסת גנבים. קשה לי לראות את הבעיה המיוחדת בתפיסת גנבים כאלה. זה שוק מאוד מוגבל וייעודי, ופעילות מודיעינית בסיסית אמורה להספיק כאן. כנראה שאני מחמיץ משהו.
לא כל כך מסובך להתגבר על הבעיה 359547
זה מה שעשו באזור שיקאגו לפני כמה זמן כשמאות מכסי ביוב התחילו להעלם והופיעו במגרשים לאספקת ברזל במטרה להעביר אותם לסין, שם יש מחסור חמור בברזל עקב התיעוש המואץ. ממה שקראתי, הרווח הכספי של גנבי הברזל הוא מאד קטן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים