בתשובה לדובי קננגיסר, 26/09/01 11:54
אם כך, אז מדובר בהרעה בתנאים 36745
כיום בפסיכומטרי אתה יכול להבחן בבחינה בשפת האם שלך, עברית, ערבית, אנגלית (בוודאות) וגם רוסית או אמהרית (נדמה לי מהזיכרון).

להבהיר - מי שנבחן בפסיכומטרי באנגלית *לא נדרש לדעת עברית*. וחבר שלי שעשה זאת אמר "זה כמו לעשות חמישה פרקים באנגלית ושלושה מתמטיקה".

אתה יודע למה ההרעה בתנאים?
אם כך, אז מדובר בהרעה בתנאים 36758
בפסיכומטרי זה נראה הגיוני (חוץ מהקטע על שפת אם אנגלית - היו צריכים לעשות שני פרקים על עברית כשפה זרה, אם ככה. הגיוני, לא? אדם צריך לדעת עברית כדי ללמוד באונ' ישראלית...). בבגרויות - אני חושב שאת הבגרות במתמטיקה אפשר לקבל במגוון שפות.
צווי צוגען פארן 36765
בנוגע לכך שהציון בפסיכומטרי לא קשור לידיעת עברית (בתנאי שיודעים את אחת השפות "הנתמכות" האחרות - נדמה לי שגם צרפתית שם, לא?): אני מאמין שהשיקול הוא כזה: ממילא באוניברסיטה עצמה ילמד מי שצריך עברית. אז הבה לא נהפוך זאת לקריטריון קבלה, כדי לא למנוע מעולים חדשים (וערבים) שוויון הזדמנויות.

אבל - הרי הנימוקים לעצם קיום הפסיכומטרי הם שהוא יסנן את מי שיש לו סיכויים מירביים להצליח בלימודים. והרי ברור שמי ששליטתו בעברית טובה יותר יש לו סיכוי טוב יותר ממי שהעברית שלו לקויה (אם הגורמים האחרים שווים, כמובן). מכאן, שיש כאן למעשה *אפליה מתקנת* לטובת הנבחנים הלא-עבריים. ואפשר, כמובן, להבין אותה, ואולי גם להצדיק אותה.

אגב, האם יש פסיכומטרי ביידיש, לטובת מועמדים חרדים?
אם כך, אז מדובר בהרעה בתנאים 36772
מי שנבחן (עד היום) בבחינה פסיכומטרית בשפה שאיננה עברית, נדרש לעמוד בהצלחה בבחינה נוספת של הבנת טקסט עברי כתנאי קבלה לאוניברסיטה. לדוגמא, באוניברסיטת ת"א

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים