בתשובה לערן בילינסקי, 05/03/06 12:34
מאזן האיבה 372375
בנקודה אחת אני חושב שהוא כושל (ואם אתה מזכיר את "שיטתו", זה מעיב עליה). הוא טוען שהגרעין הישראלי מעודד גרעין במדינות האויב. זה סביר (ולו מהסיבה, שהוא לא מציין, שהן ירגישו צורך בהרתעת-נגד), אבל מה מבטיח לנו שאם ישראל תתפרק מהגרעין (או, מזווית של שיפוט היסטורי - אילו ישראל לא היתה מתגרענת מלכתחילה), מדינות האויב לא היו מנסות להתגרען, כדי לקבל יתרון על ישראל? אם הוא כבר גורס (בפסקת "שלישית" שלו) שלא טוב לסמוך על רציונליות האויב, אז ברור שאסור לנו לאפשר שלהן יהיה גרעין ולנו לא (אבל גם אם הן כן רציונליות, זה לא מומלץ).
מאזן האיבה 372383
מנקר לי איפשהו החשד שהאירנים יהיו מוכנים להתפשר ולוותר על הנשק הגרעיני אם ישראל תתפרק ממנו.
מאזן האיבה 372473
אבל זה לא יספיק; אתה צריך הסכם שבו ישראל תתפרק מנשק גרעיני (להלן: תתפרק) תמורת ויתור של האיראנים ו(למפרע) של כל יתר המדינות שהן אויב פוטנציאלי. זה כבר נראה לי לא מעשי במיוחד (ולו בגלל פקיסטן, שלא תסכים להתפרק בלי שהודו תתפרק), אבל גם לא בטוח שמספיק - מה תעשה אם מדינת אויב כלשהו, שחתמה על ההסכם אבל "התחרטה", תצליח בבת-אחת להתחמש גרעינית בסיוע מדינה שלא קשורה (משהו כמו צפון קוריאה היום, אבל אני לא מדבר דווקא על הסיטואציה הבינלאומית הנוכחית)?

(מתנצל על ריבוי הסוגריים (ושרץ בידי).)
מאזן האיבה 372484
אנחנו טוענים כל הזמן שקיים הבדל מהותי בינינו ובין אירן: מדינת ישראל היא מדינה אחראית. בזמן מלחמת המיפרץ הראשונה היה לנו שר ביטחון- משה ארנס. אם שמיר לא היה בולם אותו-הוא היה מערב אותנו במלחמה. שימעון שיפר בהרצאה אצלנו כינה אותו ד"ר סטרייג'לאב הישראלי. אני אישית ארגיש יותר נוח בלי נשק גרעיני.
מאזן האיבה 372485
סליחה-ד''ר סטריינג'לאב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים