בתשובה לאלי, 06/10/01 5:38
רוברט גרייבס ו''אני קלאודיוס'' 37769
רוברט גרייבס ידוע במיוחד הודות לסדרה ההיסטורית על הקיסר הרומאי קלאודיוס שהפכה לסידרה הטלוויזיונית ההסטורית המפורסמת ביותר של כל הזמנים , ואחת החביבות עלי ( ביחד עם "הפטן השחור") .
ניתן לראות בספרים אלה כיוצרי ז'אנר פופולארי מאוד בסיפרות הבלשית כיום , סיפורים בלשיים המתרחשים ברומא העתיקה ושבהם הבלשים נאלצים לחקור תעלומות פשע ורצח שעומדות מאחורי אירועים פוליטיים והיסטוריים ידועים בהיסטוריה הרומאית ( ולרוב בימי יוליוס קיסר ואוגוסטוס) . הבלש כאן הוא ההיסטוריון המגמגם קלאודיוס והפושעים הן שורה של מרעילות ורוצחות המוניות ובראשן אשת הקיסר אוגוסטוס, ליוויה.גרייבס בשלב מאוחר יותר של חייו היגיע למסקנה שהרוצחות עשו הכל למטרות חיוביות בשירות פולחן האלה , אבל לא זאת הייתה דעתו בזמן שכתב את הספרים בשנות השלושים.
על הז'אנר של ספרי הבלשים ה"רומאיים" ראו : http://www.best.com/~heli/roman/
יודעי דבר בבריטניה טוענים שבראשית שנות השבעים לפני "אני קלאודיוס " הוקרנה שם סדרה בשם "THE ROMANS שתיארה גם היא בכל פרק את חיי אחד הקיסרים הראשונים או בני משפחתם ולא נפלה מבחינה דרמטית מ"אני קלאודיוס" אם כי היא התבססה לא על גרייבס אלא על המקורות ההיסטוריים שלו .חיפוש של קלטות מהסדרה הזאת לא העלה דבר וכך אינני יכול לאשר או להכחיש טענה זאת ( אם למישהו יש קלטות של סדרה זאת הוא מוזמן ליצור איתי קשר).
אתר מעולה על "אני קלאודיוס" הוא :
ועוד אתר הוא :
ו"סתם " אתר היסטורי טוב מאוד שעוסק בתולדות רומא העתיקה תוך שימוש בשם "אני קלאודיוס " מהשאיפה הלגיטימית למשוך גולשים אל ההיסוריה הרומית :
מי כתבה את התנ"ך ? 37856
אחד הספרים היותר מעניינים של גרייבס נקרא HOMER'S DAUGHTER (1955) זהו סיפור המסופר בגוף ראשון בידי אישה יוונית קדומה שכתבה את האפוס המפורסם "האודיסיאה" על סמך התנסויות מחייה שלה במאה השמינית לספירה. גרייבס מסביר בהקדמה כי הספר אכן מייצג את השקפתו שהאודיסיאה יכולה הייתה להיכתב רק בידי אישה ולא כפי שנחשב לאורך הדורות בידי משורר זכר בשם הומרוס.
הרעיון לא היה מקורי של גריבס. היציע אותו במאה ה-‏19 הסופר האקסצנטרי סמואל באטלר. אך כמו רעיונות רבים אחרים של בטלר הרעיון הנ"ל זכה אז להתעלמות מוחלטת. באטלר , אגב הוא גם האדם הראשון שחזה את האינטרנט והאדם הראשון שחזה את האפשרות שהתרבות האנושית תוחלף בידי תרבות מיכנית פרי יצירתה.ועל כך ראו :
חוזי האינטרנט
כיום עם התחזקות הפמיניזם הרעיון שכמה מהקלאסיקות המפורסמות נכתבו בידי נשים זוכה לפריחה חדשה. המבקר הספרותי המפורסם הארולד בלום ( שהוא באמונותיו גנוסטי ופירסם ספרים על הדת הגנוסטית ) פירסם ספר בשם THE BOOK OF J שבו טען שאחד המקורות החשובים ביותר המרכיבים את התנ"ך ושהוא רב העוצמה ביותר מבחינה ספרותית נכתב בידי אישה.
בלום מנתח את הסגנון של החלקים הנ"ל ומראה לשביעות רצונו שרק אישה יכלה לכתוב אותם ולא גבר פרימיטיבי.
על כך ראו :
החלקים הנ"ל כוללים את מרבית ספר שמואל מה שמראה לדעת בלום שדמותו של דוד ( הבי סקסואל שונא הנשים בספרה של בר) הוא פרי יצירה נשית מובהקת .
הרעיון המקורי אגב של התנ"ך כיצירה נשית בחלקו לא היה של בלום אלא של חוקר תנ"ך מפורסם בשם פרידמן שהיציע אותו כהערת אגב בספר שלו (שתורגם לעברית ) בשם "מי כתב את התנ"ך" .
לאחר שבלום פירסם את הספר שלו על כותבת התנ"ך שהפך לרב מכר ענק ושבו לא טרח לתת שום קרדיט לפרידמן , מיהר זה לפרסם מאמר ביקורת שבו שחט וקטל את הרעיון עד דק.
בחוגים פמיניסטיים בכל אופן הרעיון שהתנ"ך נכתב בידי אישה הוא כיום מקובל למדי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים