בתשובה לאביב י., 10/04/06 8:50
נא לדלג 377894
בגלל האופי המיוחד של תוכנה צריכים בתי התוכנה להתבסס על מכירות לעסקים ולמוסדות, ולהניח לאנשים הפרטיים לנפשם. מניתי רק שלוש תוכנות; במחשב שלי מותקנות עשרות. זה כבר יותר מאלפיים ש"ח וזהו סכום דמיוני בשבילי (גם מדיח או טלוויזיה אין לי).

כשאמרתי "דמיוני לשלם עבור תוכנות" לא התכוונתי להתריס. התכוונתי שאם אני אשאל כל אחד מהחברים שלי, וגם 80% מתושבי ישראל (כפי שמתפרסם בעיתונות מדי פעם) אם הם אי פעם שילמו עבור תוכנה, הם יסתכלו עליי כאילו נפלתי מהירח. אתה בהחלט במיעוט; כיצד אתה מסביר זאת?

אגב, עבדתי בחברת תוכנה והם בעיקר עמלו שם על החלפת ריפוד העור בכיסאות כל חודש ועל סופי שבוע חינם בקפריסין לכל עובדי החברה (כן, זה היה בזמן הבועה). המון כסף נשפך שם מהתוכנות שנמכרו, ולא נראה לי שהחברה שקלה לרגע להוריד את המחיר בשביל שיוסי מנתיבות, ששלושים מבני משפחתו המורחבת התגייסו וקנו לו מחשב ערום ליום הולדתו, יוכל לקנות איזושהי תוכנה ר"ל ולהימנע מלהוריד מהאינטרנט. אתה צודק, כמובן - אנשים עמלו, אבל אני סבור שאם כל אחד היה הולך לקראת השני העולם היה הרבה יותר נחמד (דעה מוזרה, אני יודע).
נא לדלג 377897
ואני סבור שאם כל אחד היה הולך לקראת השני היו נשברים לנו המשקפיים.
נא לדלג 377900
אז אולי כדאי שאתה תעלה לבוידעם עם המשקפיים ותישאר שם. שאר האנשים בדרך כלל יודעים להיזהר כשהם הולכים אחד לקראת השני :)
נא לדלג 377906
אם כך אתה מתייחס אלי, אני מתחלחל מהמחשבה מה היית עושה עם המנדרין הזקן של טל. ככה זה, מתחילים מהורדת תוכנות וגומרים עם זקנים בבוידם - המדרון החלקלק בהתגלמותו.

ושוב ''מדרון חלקלק'' מזכיר לי משהו.
נא לדלג 377916
אכן, הצגת כאן בעיה אמיתית. יש שני סוגים של התמודדות עם הבעיה. אחד מסוגי ההתמודדות יצר את קהילת פורצי התוכנות ומשתפי הקבצים (ה''גנבים''). סוג ההתמודדות השני יצר את קהילת הקוד הפתוח.

תסלח לי אם אגיד לך שהם האידאולוגים האמיתיים ואתה סתם מחרטש.
נא לדלג 377930
שתי הקהילות יכולות להתקיים יחדיו. מצד אחד ראויים לשבח מאמצי הקוד הפתוח, ומצד שני אני לא יכול להכחיש שכשלפני חודש מיקרוסופט הנהיגה חסימה חדשה ל-Windows Update שלה, המאפשרת עדכון רק לבעלי עותק מקורי של חלונות, וכאשר מצאתי פריצה לזה תוך 7 דקות של חיפוש בגוגל, ליבי התמוגג וחיוך הופיע בעיני כשחשבתי על הפורצים החמודים אשר ישבו שני לילות רצופים עם המון פיצה והכניסו למיקרוסופט בכזו קלילות. לא חינני?

אם בענייני מוסר גרידא עסקינן, הרי שהסיפא של הודעתך נכונה לחלוטין. כל הכבוד לקוד הפתוח, ג'ימבו ו-RMS לשלטון! (ברצינות!). באמת שלא התכוונתי לכסות את גנבתי ביותר מדי אידאולוגיה. אני עדיין מתנגד לתאגידים הגדולים וחושב שמשכורות המנהלים ומחירי התוכנה גבוהים מדי, אבל זוהי לא הסיבה הממשית לגניבה.

(חוצמזה הדיון החל בנושא הסרטים, ושם עוד אין קוד פתוח).
נא לדלג 377936
לא חינני.

(אתה מוזמן להיות הראשון שעושה את זה).
נא לדלג 377947
אין קוד פתוח? בטח שיש - באינטרנט יש המוני סרטים וסרטונים שרק מחכים שמישהו יצפה בהם בחינם. אבל זה לא סרטי האיכות הבריטיים הישנים שאתה כל כך אוהב...
נא לדלג 378067
"אם הם אי פעם שילמו עבור תוכנה, הם יסתכלו עליי כאילו נפלתי מהירח. אתה בהחלט במיעוט; כיצד אתה מסביר זאת?"

הסבר משולב:
1) בפשטות: התרבות הישראלית (בחלקים מאוד מסוימים שלה) היא תרבות של חלאות.
2) בישראל קיים אתוס של "אני לא פראייר" והאזרח יכופף את החוק כמעט בכל מקום שיהיה לו קל לעשות זאת.
3) מעולם לא הרגשתי מחובר במיוחד למנטליות המקומית.
4) אני לא מבין את המנטליות של אלה שחושבים שהם צריכים לשים את ידם על כל פיסת תוכנה ו/או סרט ו/או דיסק שמסתובב שם בחוץ. מה שצריך קונים. מה שלא באמת צריך - לא. רוב האנשים שראיתי שמעתיקים פוטושופ, corel, 3ds ותוכנות אחרות, לא יודעים ממש מה לעשות איתן ומשתמשים פעמים רבות רק בפונקציונליות שגם ככה קיימת בתוכנות חינמיות שאפשר להוריד מהרשת (אנשים שחושבים שצריך להעתיק פוטושופ כדי לעשות resize לתמונות ולשנות color depth, למשל).
אני לא סתם אומר את זה - התופעה של פיראטים שמפוצצים את הדיסקים של עצמם בתוכנות שאין להם את הידע/כישרון/רצון שצריך בשביל באמת לעשות בהן שימוש, לשם הדאווין ("תראה מה השגתי") ולשם ההפצה הלאה, היא תופעה ידועה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים