בתשובה לעדי סתיו, 11/04/06 9:48
התסריט הקבוע. 378111
הליכוד אחרי הפיצול דווקא נראה כאחת המפלגות היותר יציבות בכנסת, ולא נראה לי שהם יעשו עוד שטויות (כמו להתפצל עוד פעם, להצטרף לקואליציה של אולמרט, או להמליך את שלום). כמה מפלגת שלטון פוטנציאלית יכולה להרוס את עצמה?
התסריט הקבוע. 378113
אתה רואה כרגע את הליכוד כמפלגת שלטון פוטנציאלית? עם נתניהו בראש?
התסריט הקבוע. 378126
כן. כן.

נכון שכבר לא מדובר במפלגה גדולה, אלא במפלגה בינונית מינוס, אבל זאת עדיין המפלגה היחידה בימין שמציגה אלטרנטיבה אמיתית (להבדיל מליברמן והאיחוד הלאומי) לשלטון.

בשביל להבחר לראשות ממשלה, אדם צריך כמה תכונות. אני לא רואה בימין היום אף אחד, מלבד נתניהו, שמקיים אותן.
התסריט הקבוע. 378203
האם אולמרט מקיים אותן?
התסריט הקבוע. 378206
כן. רק שיהיה לו קצת קשה לחזור לימין.
התסריט הקבוע. 378219
אילו תכונות?

אני התייחסתי לזה שהתנתקות/נסיגה/התכנסות/פשרה-טריטוריאלית זה הקונסנזוס היום. אני לא רואה שיש קונסטיטואנסיה משמעותית שתבחר ראש-ממשלה שלא מסכים עם הקונסנזוס הזה "על-אמת", וביבי לא.
התסריט הקבוע. 378222
קצת קשה לי להגדיר אותן במדויק, אינטליגנציה, דימוי ציבורי, יכולת מנהיגות, אומץ ציבורי, סבלנות, פשרנות, מוטיבציה, אידיאולוגיה, תחמנות ועוד.

נתניהו כן מדבר על סוג של פשרה טריטוריאלית, רק שהוא לא מדבר על שום מעשה חד צדדי, ושהוא שם הרבה מאד תנאים לצד השני. היום נתניהו רחוק מאד מהקונצנזוס, אבל כמו שראינו בשנתיים האחרונות, הקונצנזוס הישראלי גמיש מאד. בסיטואציות בהן, למשל, הקסאמים מתחילים לפגוע בחיי אדם, ממשלת אולמרט נכשלת כלכלית, פרשיות שחיתות מתגלות על ימין ועל שמאל, החמאס מצליח להוציא לפועל פיגועים גדולים, אנשים נפגעים בנסיון פינוי של התנחלות, אולמרט מגיב בצורה קצת יותר מידי קיצונית, החרדים מצליחים להעביר כמה חוקים חדשים ועוד, הקונצנזוס ישתנה מהר מאד.
התסריט הקבוע. 378233
אני לא חושב שאולמרט החזיק בהרבה מהתכונות האלו בעיני הציבור הרחב עד לשבץ הגדול, שלא לדבר על עד הקמת "קדימה".

אני גם לא חושב שהקונסנזוס הישראלי גמיש כל-כך. כבר עשר שנים שראש-ממשלה לא יכול להיבחר בלי לפחות לרמוז לכיוון של ויתור על שטחים. הסכם אוסלו העביר אותנו ממצב של שתי מפלגות גדולות שמתנגדות לפשרה טריטוריאלית לשתי מפלגות שתומכות בה. הליכוד לא הסכים לשינוי הזה, או לפחות להכיר בו בצורה גלויה, ולכן שרון הקים את "קדימה". אני לא רואה לליכוד קיום כמפלגת שלטון פוטנציאלי מבלי שתאמץ קודם את העמדה העקבית של הרוב המוחלט של המצביעים בנושא הקרדינלי ביותר שממשלה בישראל מצופה להתמודד איתו.

אתה באמת חושב שכל האסונות המינוריים שתיארת יביאו למצב שהציבור יתמוך בהמשך (או חיזוק) שליטה ישירה בגדה ובעזה? (במיוחד לא פיגועים גדולים, שלא אפשריים מעזה ורק יחזקו את התמיכה בהתנתקות חד-צדדית אם יצאו מהגדה).
התסריט הקבוע. 378237
אני מסכים, זה דינמי מאד.

גם נתניהו יותר מרומז על ויתור על שטחים (בתעמולה של הליכוד הציגו את המפה של הליכוד, בלי חלק גדול מהשטחים). על גמישותו של הקונצנזוס הישראלי קל ללמוד כשנזכרים בנצחונו של שרון (''דין נצרים כדין תל אביב'') על מצנע.

האמת, אני רוצה להאמין לך, אבל לא מצליח לשכנע את עצמי. מאז הסכם לונדון, יש בפוליטיקה הישראלית מצב של נדנדה שמגבירה את עוצמתה בכל מערכת בחירות. ולא נראה לי שאולמרט יהיה האיש שיפתור את המצב.
התסריט הקבוע. 378244
אתה יודע מה? אין מספיק נתונים. אנחנו צריכים מודל חדש. אני מציע שהעניין המרכזי הוא שהציבור לא רוצה לראות פלסטינים, לשמוע על פלסטינים עם כל הבכיות שלהם והאלימות שלהם, ובטח לא פיגועים. מי שיכול להבטיח את זה באמינות יזכה בבחירות. אם הוא יעשה את זה באמצעות כיבוש צבאי יעיל יותר, כיבוש בשלט-רחוק, התנתקות חד-צדדית או הסכם-קבע הרבה פחות מעניין את רוב הציבור בימינו.

אני לא רואה שנתניהו יכול להבטיח את זה באמינות.
התסריט הקבוע. 378247
לפי הסקרים, ב-‏2001 אילו נתניהו היה מתמודד על ראשות הליכוד הוא היה זוכה בקלות, ואילו הוא היה מתמודד אח"כ על ראשות הממשלה הוא היה זוכה גם כן בקלות. נתניהו לא השתנה מאז, הציבור השתנה. וציבור שמשתנה כל כך מהר מקצה לקצה, גם יכול לחזור אחרוה באותה מהירות.
התסריט הקבוע. 378248
אז מה קרה מאז 2001? נתניהו היה שר אוצר?
התסריט הקבוע. 378249
שרון היה ראש ממשלה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים