בתשובה לקהלת, 24/05/06 18:42
בהחלט כן 387143
מה לגבי פטנטים - האם יתכן שצריך יהיה לשלם לבעלי זכויות עבור הזיהוי של גן בעייתי?
בהחלט כן 387150
קשה לי להאמין שבית המשפט יאסור על מישהו לבדוק את תכולת הדנ''א שלו עצמו מבלי לשלם על כך, לפחות בארץ חוקי הפטנטים הם לא גמישים כמו בארה''ב, אבל מי יודע.
בהחלט כן 387154
מי יכול לבדוק לעצמו את ה-DNA? מדובר בכל מקרה במעבדה שתפעיל כלים מדעיים, ושם אפשר (לפחות לתהות, האם יקרה) שירצו לגבות שמי שימוש בפטנט.
בהחלט כן (כה''ב) 387172
לדעתי זה ייתכן (ואפילו קרה כבר - עם BRCA למשל‏1). למה?

1 ראה:

יש מחלוקות מסויימות סביב הנושא הזה - האם לכך אתה רומז?
בהחלט כן (כה''ב) 387188
בארה"ב אפשר לרשום כל דבר כפטנט (הקרב החשוב שם הוא במשפט, לא ידוע לי אם מישהו כבר ניסה לתקוף את הפטנט המדובר בביהמ"ש), לא נראה לי ש*בארץ* זה יתפוס (כל מעבדה רפואית ממש לא צריכה את עזרת אותה חברה על מנת לבדוק אללים).
לא בדיוק 387212
"אפשר לרשום כל דבר כפטנט" - כוונתך, אני מניח, "להגיש"? לא כל פטנט מתקבל, כמובן. לא הייתי מהמר על סיכוייו של ההוא עם הזהו לטלפורטציה דרך העל-חלל, אפילו בארה"ב.

"כל מעבדה רפואית ממש לא צריכה את עזרת אותה חברה על מנת לבדוק אללים" - זה נכון (כמעט) לכל פטנט. פטנט שהתקבל הוא גלוי לציבור, ובד"כ כל ארגון מיומן יכול, עקרונית, ליישם את ההמצאה ולהשתמש בה ללא עזרת הממציא. טבע לא צריכה את עזרתה של פייזר כדי לייצר ולשווק את זולופט, היא רק צריכה שיהיה לה מותר.

נכון הוא שבארץ לא כפופים לכל הפטנטים התקפים בארה"ב (תלוי איפה הוגשו בקשות לפטנט), וייתכן שגם מתעלמים במצבים מסויימים מפטנטים תקפים - איני מכיר מספיק. בכל אופן לא התרשמתי שעוזי שאל דווקא על המצב בארץ.
לא בדיוק 387392
התכוונתי למה שכתבתי, נדמה לי שאפילו היה על זה מאמר באייל, המצאות מגוכחות (טריוויאליות או בלתי ניתנות לישום) נרשמו בהצלחה כפטנטים בארה''ב (בזמנו דובר על דאבל קליק, אבל אולי זו אגדה אורבנית).

הפנטנטים שדיברתי עליהם הם פטנטים הנוגעים למידע על גנים, לכן אין אפשרות להסתיר את אפשרות היצור בתור סוד תעשייתי ולהנות מהגנת הפטנט בו בזמן (להבדיל מתחומים אחרים), הבדיקה הגנטית היא סטנדרטית ופשוטה מאוד, לכן כמדומני בארץ אין ממה לחשוש (כאמור בארה''ב זה סיפור אחר).
בהחלט כן 387238
בהחלט יתכן. הפטנט אולי לא ירשם על הגן עצמו (בארץ אסור לרשום פטנט על חומר ביולוגי שלא הונדס במעבדה, אני לא בטוח מה המצב בארה"ב), אבל ירשם פטנט על ה*שיטה לזהות* אם הגן קיים. אז אלא אם מדובר באותה שיטה שבה כבר משתמשים כיום לזהות גנים אחרים (אין לי מושג איך מזהים גנים), הרי שיש לפטנט כזה סיכוי לא רע. אם המעבדה תצליח למצוא שיטה מספיק שונה‏1 כדי לזהות את אותו הגן, לא יוכלו לחייב אותה לשלם. מצד שני, אם היא תמצא שיטה כזאת, היא בטח תוציא עליה פטנט בעצמה.

הנה פטנט שעשוי להיות דוגמא טובה, אם הייתי מבין משהו בתחום: http://www.google.com/url?sa=t&ct=qlk&cd=pat...

1 פטנטים היום מנוסחים בצורה מאוד כללית, כדי שלא יוכלו לעקוף אותם באמצעות שינויים קטנים בביצוע.
בהחלט כן 387394
יש לפחות שלוש שיטות לזיהוי גנים, תוך שימוש בכלים קיימים בלבד, שיתאימו לכל גן (microarray, pcr, rt-pcr וכד').
בהחלט כן 388407
איך לינק לדף של גוגל מביא לאתר הזה?
בהחלט כן 388449
זה לא, זה פשוט קישור שהעתקתי ישירות מדף התוצאות של גוגל, ולכן הוא כולל גם מעבר דרך גוגל, כדי לעקוב אחרי הקישורים שאני מקליק עליהם. אבל זה כבר יותר קשור לדיון 2620

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים