בתשובה להאייל האלמוני, 17/07/06 11:15
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397562
לפעמים אני מנסה לשעשע את שומעי במיני משחקי מילים (למרות שבדרך כלל לא נרשמות הצלחות אדירות. אבל אני ממשיך לנסות). שעשועים עצמיים זה דבר שמוטב לעשות בצורה פרטית יותר.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397582
איכשהו הייתה לי תחושה שתבוא ההערה האחרונה הזאת...:)
זה נכון שכשאני משתעשעת בשילוב ביטויים שגויים אני בד"כ מקווה לשעשע כך גם את נמעניי, אבל עם הזמן הם נכנסים ללקסיקון שלי ונופלים גם על אוזניים ערלות.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397587
מה משעשע בלכתוב גוף ראשון עתיד עם י' במקום עם א'? ישנן שגיאות משעשעות, או שגיעות מכוונות עם מטרה ברורה, אבל לא ברורה לי מה מטרתו של הכותב דלעיל בשגיאות שלו.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397599
כאשר האיילים והאיילות כותבים, מדי פעם, משהו בנוסח "אני ישתדל", מטרתם לבטא התנשאות מסויימת, עפי"ר עדינה, מחוייכת, עפי"ר לא רעת-לב במיוחד - כלפי אנשים שצורות הביטוי נוסח "אני ישתדל", "אני יגיד לך", "אני יילך הבית" ("הבית" - לא שגיאה אבל לא מקובל ולכן צורם) - הן רגילות ומקובלות בדיבורם היומיומי.

כאשר המגיב מתגובה 397439 אומר "אני ישתדל", הוא מתכוון, כנראה, ב"ישתדל" שלו - לומר כי הצורה "אני ישתדל" מהווה ב-א-מ-ת חלק רגיל ומקובל בדיבורו היומיומי (שלא כמו האיילים, שאפילו על ערש שעשועיהם הם אומרים, ככל הנראה, "הרשיני לישק דדייך, חמדת לבי, ואת האפלים שבמאווייך אשתדל נא לספק"), וכי הוא מודע לכך שמקום זה, האייל, הוא מקום בו מצויים אנשים מתנשאים מעט - מסוג אלה המופיעים בפסקה הראשונה. מדוע הוא החליט שדווקא בוגרי בר אילן הם המתנשאים, ונמנע מלהכליל בקבוצה המתנשאת את בוגרי שאר האוניברסיטאות? - קרוב לודאי עשה כך משום שבסביבתו המיידית מצויים יותר מאלה מאשר מאלה.

המגיב איננו "... מאמין שכדי לכתוב בעברית תקנית צריך לסיים אוניברסיטה (ודווקא את בן-אילן!)", אך הוא יודע ממגעיו עם המציאות את מה שמר קננגיסר יודע בוודאי גם כן - כי בוגרי אוניברסיטה *אכן* משתמשים בעברית יותר תקנית, ע"מ להרשים את קוראיהם ושומעיהם.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397600
אני השתדלתי להשתמש בצורה התקנית גם לפני שסיימתי (או התחלתי) אוניברסיטה, ומעולם לא עשיתי זאת כדי להרשים מישהו, אלא פשוט כי ככה נכון לכתוב. בדיוק כשם שמעולם לא נסעתי בניגוד לכיוון התנועה בכביש, וזאת לא מתוך כוונה להרשים מישהו בשליטתי הנאה בכלי רכב ממונע, אלא כי ככה נכון לנהוג. וגם כי אני חובב נשימה עצמונית.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397604
אני שמחה.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397617
כי כך נכון לכתוב.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397619
(מה רע בככה?)
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397622
האמת היא שכנראה אין כל רע; אני סתם משחק בככה.
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397612
אגב, האם את מבינה איך התפשט השיבוש המסוים הזה? אין בעיה אמנם *לכתוב* "אני יעשה", אבל להגות את צמד המלים הזה הרבה יותר קשה, כך נראה לי, מאשר "אני *א*עשה"?
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397620
לא חושבת. לא אומרים בדיוק "אני יעשה", אלא משהו שנשמע יותר כמו - "אניישה" - "ani'yasse" - ו*זה* - כנראה *כן* יותר קל, או יותר "מתגלגל על הלשון", מאשר להקפיד לבטא את האל"ף-עי"ן שב"אעשה".
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397635
לא, ה"אני יעשה" היה רק דוגמה: התכוונתי לכל הצירופים של "אני" עם פעולה בגוף שלישי עתיד. גם "אני ילך" נראה לי יותר בעייתי מ"אני אלך".
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397646
טוב, אז מה אני יעשה שזה נראה לך. את כנראה מטעה את חבר השופטים בכוונה, ואני בטוחה שאת יודעת יפה כמוני כי אין לומר "אני אלך", וגם לא "אני יילך", אלא הצורה הנכונה היא - "ani'yilech".
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397651
'צטערת, השמיעה שלי לא עד כדי כך בהירה... לא 'תכוונתי. זה לא אני בכלל. זה אלמוני/ת אחר/ת. לא אמרתי שום דבר. הצילוווו!
בדידות. ארוך ומעניין. לא ארוך כמו שלך אבל.. 397654
...ואגב - שכחתי את הנקודה הראשונה שלי: נראה לי שטעית בניתוח מצבו של "השמח". אינני יודעת אם הוא מדבר כך, אבל באופן נורמלי אני די בטוחה שהוא לא כותב כך...
יאללה, מוטי 398617
"ללכת הבית" לא שגיאה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים