בתשובה להאייל האלמוני, 24/09/06 22:22
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411465
אף אחד מהם לא נרצח.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411507
האם מעריצים אדם על סמך מה שהוא עשה בחיים, או על סמך הדרך שבה מצא את מותו?
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411558
אפשר להעריץ בן אדם על סמך דברים שונים ומשונים, ואפשר בהחלט להעריץ את רבין על סמך מה שעשה בחייו: הוא בכל זאת היה אדריכל מלחמת ששת הימים, שהייתה המלחמה המוצלחת ביותר של ישראל. הוא היה רמטכ"ל מעולה. הוא היה שגריר מצוין. הוא היה שר טוב בכל כהונה שלו. הוא היה ראש ממשלה נפלא בכהונתו השנייה. ויחסית למה שהיה לנו אחריו - הוא היה איש ישר להפליא.
לו היה ממשיך כך - מסיים את כהונתו, אולי חוזר בשלב מסוים לביתו ומת בשלווה רחוק מהעין הציבורית - גם אז, ודאי, היו רבים שהיו נזכרים בו בנוסטלגיה - וביתר תוקף לאור הבאים אחריו. נזכרים ומעריצים.
אבל הוא נרצח בשל דעותיו, בהיותו בתפקיד. אין דרך בדוקה מזו להפוך בן אדם לקדוש מעונה, גם לו היה עושה רבע או עשירית ממה שעשה רבין. רצח כזה יכול להפוך אדם רגיל, אפילו הרבה פחות משפיע, לקדוש. לגבי אדם כמו רבין, הוא הופך הערצה מתונה לפולחן נרגש.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411561
כל זה נכון ומובן. הייתי רוצה רק להוסיף כי במקרה של רבין, בנות משפחתו הוסיפו לזכרו ולהערכה המוצדקת אליו כמה נימות של הערצת-אלביס - שאני מעזה לנחש שהוא עצמו היה רואה בהן משהו זר והיה מוותר עליהן בשמחה.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411568
לא זכור לי משהו אלביסי, אבל ודאי שבנות משפחתו הוסיפו כמה נימות זרות לאבל הזה.
אגב, אני מניחה שגם הערבות הבוכיות לא היו בדיוק הסגנון שלו...
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411580
נניח רגע את הביקורת על רבין (חוסר תפקודו בקרב על הדרך לירושלים, הירי על הניצולים באלטלנה, אי תפקודו במלחמת ששת הימים, העסקים הפרטיים - חשבון הדולרים - בתקופת שירותו כשגריר בוושינגטון, אובדן השלטון בכהונתו הראשונה, ה''פרופלורים'' ו''קורבנות השלום'' בכהונתו השניה), כל זה נכון גם (לדוגמה) לגבי גנדי - גם הוא עשה כמה דברים במהלך חייו (אולי לא ''כמו רבין'', אבל בודאי יותר מ''רבע או עשירית''), וגם הוא נרצח בגלל דעותיו, בהיותו בתפקיד - ובכל זאת לא זכה לפולחן אישיות כמו רבין.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411583
גנדי עשה פחות מרבע מרבין (שר לעומת ראש ממשלה, אלוף לעומת רמטכ''ל), נרצח על ידי מחבלים (ולא על ידי אזרח ישראלי), בגלל זהותו (ולא בגלל דעותיו), בעל אישיות בעייתית הרבה יותר מרבין, ועדיין מקבל פולחן אישיות של יותר מחצי מרבין.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411636
מה זאת אומרת נרצח בגלל זהותו ולא בגלל דעותיו?
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411641
הוא נרצח בגל שהוא היה שר בממשלת ישראל, ואם הם היו מצליחים לרצוח שר אחר, בעל דעות אחרות, הם היו עושים את זה.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411660
נו באמת, להזכירך הוא היה באותה עת שר התיירות. הערבים לא היו מתנקשים ב''סתם'' שר תיירות אם היה מדובר באיש שמאל.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411663
המחבלים היו מתנקשים בכל שר, גם אם היה מדובר בשר שמאלני, או אפילו בשר ערבי.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411701
ממש לא. הם התנקשו בזאבי משום שהיה גזען.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411665
המתנקשים היו אנשי החזית העממית והרצח בא בנקמה על חיסול ראש החזית דאז אבו עלי מוסטפה. זאבי נבחר משום שהיה מטרה נוחה. הוא סירב לקבל אבטחה (לטענתו - מתוך סולידריות עם האזרחים הפשוטים שאינם זכאים לאבטחה. לטענת אחרים - משום ששחצנותו היתה מוגזמת ובלתי נסבלת אפילו לגבי פוליטיקאי). הוא נע בלי מאבטחים ונהג להתאכסן לבד במלון הייאט בירושלים. מעקב קל, יחסית, לימד את המתנקשים על הרגליו ותנועותיו והקל עליהם את המלאכה.

חוץ מזה הוא דגל בטרנספר בתשלום לערבים (אא''ט, בלי אבחנה מדוייקת בין אזרחי המדינה לתושבי השטחים), ובהפעלת לחצים שונים שיגרמו ל''ערבים'' לאהוב את רעיון הטרנספר כפי שהוא אהב אותו. קשה לדעת האם ועד כמה היווה נושא זה גורם בבחירתו כמטרה.
הקלות הבלתי נסבלת של רצח שר בישראל 412501
"לינה פלוס ארוחת בוקר בהיאט" הארץ http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 426859
הם לא רצחו את גנדי בגלל היותו שר התיירות חוץ מזה הם התריעו שהם יפגעו בשרים מן הממשלה עוד חודש לפני המעשה אז אין פה בכלל ויכוח
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411751
אתה ממשיך לצטט קואזיהיסטוריונים כמו אורי מילשטיין, אינך בודק מי ירה והרג את שלושת חיילי צה''ל שנהרגו בתקרית אלטלנה, אינך מתייחס כלל לנסיבות כאילו הזמן הוא לא פקטור ורבין היה מח''ט בצבא האמריקאי או לכל הפחות בצה''ל ולא בפלמ''ח במלחמת השחרור. את המשבר שלו ערב מלחמת ששת הימים הפכת כבר לאי תפקוד במלחמה, את חשבון הדולרים של אישתו הפכת לעסקים פרטיים. אני מניח שהפוליטיקאים מהמחנה שלך יותר ישרים ולקחו אחריות והתפטרו כשמצאו אצל האישה שלהם חשבון דולרים.
אני מציע לך לא להעלות באוב את גנדי. היתה לו קופה לא קטנה בשרותו הצבאי וגם אחר כך בקשריו עם אלמנטים מסויימים. תן לשניהם לנוח בשלום.
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411845
גנדי היה שר זוטר, לעומת זאת רבין היה ראש מדינה שהוביל מהלך היסטורי ( אתה יכול לתמוך או להתנגד למהלך, אבל ברור שמהלך בסדר גודל שכזה יגרור אחריו רגשות חזקים בין אם זה לחיוב או בין אם זה לשלילה).
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 411570
אגב - תרגיל מחשבתי קטן: איך היה נראה העולם היום לולא צלבו את ישו?
יש דוגמאות הרבה יותר קרובות 417111
וגדליהו, עשה משהו מיוחד?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים