רפואה מתגוננת - מפני מי? 426493
"קשה להאמין, אבל 60% מהישראלים מעולם לא ביקשו Second Opinion ".

(פרסומת עצמית).
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426535
אהם. יש לי בעיה עם הסקר הזה. מה לגבי אותם אנשים שלא ביקשו דעה שניה כי מעולם לא עלה בכך צורך? אנשים שאינם סובלים ממחלות מעבר לשפעת פה ושם, ושעבורם גם דעה ראשונה היא מיותרת או קרוב למיותרת? הם לא מטים קצת את הסטטיסטיקות? אני, למשל, נופל בקטגוריה הפסיבית ביותר של כל אחת מהשאלות (חוץ מ"מידע"), למרות שנראה לי שאם יהיה צורך בזה, אבקש דעה שניה, וגם שלישית ורביעית. צריך לספור קבלת דעה שנייה עבור מקרים רפואיים, לא עבור אנשים.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426556
האם השיעור של אנשים כאלה באוכ' גדול מספיק כדי ליצור הטיה?
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426599
בהחלט כן, לשמחתנו.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426628
אני באמת לא יודע. את העיתונאית‏1. היה יכול להיות נחמד לראות איזה "X% מהעונים לסקר אושפזו בבי"ח בחמש השנים האחרונות", או משהו בסגנון. עד כמה שאני יודע X יכול להיות כל דבר בין 10 ל80.

1 _שיואו_, איזה כיף! בד"כ אני מסתפק בלהתלונן לאנשים שלא קשורים לעניין בכלל.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426637
החלק המשלים של אותה בעיה (אני לא יודע אם מישהו הזכיר אותו) הם אלה שלא ביקשו חוות דעת שניה והפסיקו לענות על שאלות סוקרים. ולנשום.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426642
טוב, זאת לא חוכמה.
חוות דעת שניה היא כידוע צדקה (אתה משלם מרצונך החפשי עבור סחורה שכבר קנית בעבר). וצדקה תציל ממוות.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426655
לעומת זאת, בין אלה שכן ביקשו את חוות שבעא, למשל, יש גם די הרבה שהפסיקו כל פעילות קונסטרוקטיבית מסוג זה.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426691
אני העורכת, לא מבצעת הסקר‏1 :-P

ומה שאתה אומר נכון, אבל אני לא חושבת שצריך מחלות הרות גורל כדי להיוועץ ברופא נוסף. זאת ועוד, דווקא בסיטואציה של אשפוז או רפואת חירום, קשה יותר או בלתי אפשרי לקבל דעה שנייה - האם באמת תדדה אל מחוץ לבית החולים אחרי ניתוח באיבר פנימי, רק כדי לוודא שמינון האנטיביוטיקה שנתנו לך הוא נכון?

1 שיואו, הפלתי מעלי תיק!
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426700
תראי, סביר להניח באמת שחולה מאושפז במצב בעייתי לא ידדה מרופא לרופא בלווי האינפוזיה והקטטר, אבל קרוביו המסורים עשויים בהחלט להזמין אליו רופא מומחה לחוות דעת נוספת.
לעומת זאת, ייתכן מאוד גם שחולה הזקוק לניתוח וממתין לו בביתו יבקש חוות דעת כזאת.
מה שדי ברור הוא שאין רבים שיבקשו יותר מחוות דעת אחת בענייני שפעת/כאב ראש/כאב גב שגרתי או מיחושים אחרים שונים...
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426711
אבל למה הדיכוטומיה בין ניתוח לבין שפעת/כאב ראש? יש הרבה מצבים רפואיים שאינם אקוטיים או כרוניים, אבל בהחלט אפשר לתת בהם חוות דעת שגויה (סוג ומינון של אנטיביוטיקה, התאמת תרופות מותרות לנשים בהריון או מיניקות, הצורך בביצוע בדיקות מכאיבות בילדים, וכולי).
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426674
נראה לי שיש הרבה אנשים שמבקשים חוות דעת שניה אבל לא ממש מודעים לזה.

אבא שלי רופא שיניים והרבה חברים וקולגות ניגשים אלי עם שאלות כמו: "תגידי, עדיף כתר או תותבת?", "יכול להיות שיש שבר בשן שלא רואים בצילום?", "עשיתי תותבת אבל היא לא החזיקה מעמד, כדאי לנסות שוב?". שאלות קלאסיות לחוות דעת שניה, אבל שלא מתבצעת רשמית.

גם הפורומים הרפואיים (נניח בYNET) מוצפים בשאלות דומות.

אולי הישראלים לא פאסיביים אלא מאמינים בערוצי מידע אלטרנטיביים?
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426692
יש גם רבים שפונים לרפואה אלטרנטיבית (כמו דיקור או הומיאופתיה), למעשה זונחים את המלצות הרופא של קופ''ח, ולא מחשיבים את זה כדעה שנייה.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426730
מזכיר שתי בדיחות בנושא:
רופא ועורך דין נפגשים במסיבה. שואל הרופא את העו"ד "גם אותך מטרידים בשאלות מקצועיות בארועים חברתיים?" "כבר פחות" עונה העו"ד, "מאז שהתחלתי לשלוח חשבונות עבור ייעוץ." למחרת קיבל הרופא חשבון מהעו"ד.
ושוב רופא ועורך דין נפגשים במסיבה. "גם אותך מטרידים בשאלות מקצועיות בארועים חברתיים?" שואל העו"ד את הרופא. "כן" משיב הרופא. "וזה לא מפריע לך?" שואל העו"ד. "להיפך" עונה הרופא "מאז שהתשובה הסטנדרטית שלי הפכה להיות 'תתפשט' "
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426733
את הראשונה אני מכיר בנוסח אחר (ומשופר, לדעתי).

הרופא שואל את עו"ד איך הוא מתמודד עם הניג'וסים החברתיים האלה, והעו"ד עונה לו שהוא מודיע לכל מי שפונה אליו שהוא מוכן לענות לו על שלוש שאלות תמורת אלף דולר. "וואו" מתפלא הרופא, "זה לא קצת יקר מדי?" "זה כן" עונה העו"ד, "ומה השאלה השלישית שלך?".
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426737
זה קצת פחות קשה להאמין אם זוכרים שחוות דעת שניה היא פתח להתלבטויות וללקיחת אחריות בתחום שהחולה לא מבין בו הרבה‏1.

לצערי שני ידידים שלי היו לאחרונה בדיוק במצב הזה בקשר לעניין של חיים ומוות, ושלישי עדיין במצב הזה לגבי עניין של איכות חיים. מה אמור החולה המסכן לעשות כאשר רופא אחד אומר "לנתח!" והשני הקרין!"? יילך לשלישי, מן הסתם, אבל זרעי הספק כבר נטמנו. ספק הוא הדבר האחרון שחולה, בעיקר במחלה רצינית, מעוניין בו, ויש לו גם השפעה שלילית על סיכויי החלמה, בגלל ביטול אפקט הפלסבו‏2. אם השלישי בכלל יגיד "כמותרפיה" צריך כבר חוות דעת רביעית, והחולה עלול לשים לב שהתשובות משתנות בהתאם לעיסוק העיקרי של המומחה הנשאל: כירורגים ממליצים הרבה פעמים על ניתוח, וכד'. ובכן? צריך מומחה שיפסוק בין חוות הדעת של המומחים השונים ואולי גם יהיה זה שממליף באילו מומחים להתייעץ. ברור שאחרי שהמומחה פסק, כדאי לקבל עוד חו"ד, ליתר בטחון. המצב שתיארתי כאן אינו הגזמה בנוסח החביב עלי, הוא מתאר ממש את מה שעבר אחד מאותם שני ידידים שלי‏3.
____________
1- אני יודע שהקורא הטיפוסי באייל חושב שלקיחת אחריות היא בדיוק הדבר הנכון, ואני מאחל לאותו קורא טיפוסי שלא יעמוד במצבים בהם הדחף החזק ביותר הוא לתת למישהו אחר להכריע.

2- שהוא לכשלעצמו משונה מאד.

3- למען האמת התואר "חבר" מתאים הרבה יותר במקרה זה, וככל הנראה הטיפול שנבחר בסוף היה מוצלח, כך שיש סוף טוב לסיפור, ומי שרוצה להקיש בעץ, שיקיש.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426738
אומרים שבשביל זה יש את הרב פירר...
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426739
שניהם נעזרו בו.

(ובהזדמנות זאת חובה להגיד מילה טובה *מאד* עליו)
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426740
תודה. ההערה שלי היתה סתם, די בבדיחות, אבל במקרה התגובה שלך היא דווקא רלוונטית בשבילי, כך שרשמתי לפני את המילה הטובה.
רפואה מתגוננת - מפני מי? 426751
בהחלט הקשתי בעץ. וכמובן אתה צודק: כל מומחה מזהה את הבעיה בתחום העיסוק שלו. שו כתב על כך מחזה משכנע מאוד, ומהנה. בחיים ההנאה קצת נפגמת, אפשר לומר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים