בתשובה לברקת, 19/01/07 12:15
עוד נטפוק 429621
נדמה לי שבימים שלקראת מינויו כרמטכ"ל עוד אמרו "ח*לוץ*", בראוי, במלרע, ובתוך כמה שבועות, בתקופת המינוי - השם נעשה לבן בית בכל בית בישראל, והיה ל"*חאא*לוץ". לא נזכרת בדוגמאות, אבל נראה לי שזהו תהליך שקרה עם עוד שמות של פוליטיקאים, אמנים, קצינים בכירים וסלבריטיז למיניהם.
עוד נטפוק 430358
אני לא ידוע מה קרה במקרה של חלוץ, אבל אבולוציה של הגיית שם בתקשורת, כשבעל השם הוא כוכב חדש בחיינו, סביר שהיא תהליך אמיתי של שיפור: הראשונים שצריכים לומר את השם אולי רק ראו אותו כתוב, או להפך - הראשונים שצריכים לאיית רק שמעו אותו. אז הם מנחשים לפי מה שמוכר להם. אחר כך בעל השם או מקורבים לו טורחים לתקן, וההגייה או האיות הנכונים (לשיטתו) מחלחלים בהדרגה.

אם באמת חלוץ התחיל במלרע, נהפך למלעיל, ואז טרח (כפי שקישרו כאן) לתקן חזרה למרע, עדיין נראה לי סביר שהיתה כאן וריאציה על התהליך שתיארתי - אולי אנשים שהיו בסביבתו הקרובה והפחות קרובה בצבא נהגו לקרוא לו במלעיל, והם הפיצו זאת לתקשורת, והוא החליט שזה למורת רוחו. קשה לי לדמיין שאדם שלא מכיר אותו אישית יחליט ללא גירוי חיצוני למַלעיל שם כמו "חלוץ" - האיש ברחוב בטח לא רואה בו יותר סחבק מבלפיד או טופז או פאר.
עוד נטפוק 430371
הזכרת לי נשכחות. בנאום שבו הגיב בגין ל''צ'חצ'חים'' הוא ביטא את שמו של טופז במלעיל. חידה היא לי מדוע.
עוד נטפוק 430378
ההשערה שלי היא שבפולנית, כמו באנגלית, מבטאים את שמה של האבן היקרה הזו במלעיל. אולי איציק ש. יודע.
עוד נטפוק 430402
...ודווקא את ה"צ'חצ'חים" ביטא במלרע.
אולי היתה בעיניו משום הקטנה בשימוש מלעיל?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים