בתשובה לדנידין, 24/11/01 12:33
הכל צפוי והרשות נתונה 44580
שוב, אני שמח שלאנשים רבים באייל יש מקורות טובים כל כך במשרד ראש הממשלה. התנקשות בבכיר בחמאס היא אכן לא עניין פשוט, אך מעניין לראות שכזו דמות מרכזית נרצחה בדיוק עם פתיחת יוזמה אמריקאית חדשה.

כדאי לציין שבמובן מסוים, התגובה שלך (ושל כל האחרים שכבר הגיבו לטענה שלי) היא צפויה בהרבה מהתגובה שלי, שכן איש מכם אינו מסוגל לשער בנפשו את האפשרות שראש הממשלה רוצה בהמשך העימות ולא בסיומו. באופן כללי, סקפטיות כלפי הממשלה היא דבר נדיר במחוזות אלו.

לגבי שאלתך האחרונה: מאחר וצריך להיות ברור לכל בר דעת שמדיניות ההתנקשויות רק מגבירה את הרצון הפלסטיני להילחם, ומאחר ומבחינה סטטיסטית ברור שיש עליה באלימות לאחר כל התנקשות, הרי שבכל מקרה יש להפסיק את ההתנקשויות.
הכל צפוי והרשות נתונה 44599
אני מנחש שהמקורות שלי במשרד רה"מ טובים לפחות כמו המקורות שלך.

התגובה שלך מניחה שניתן היה לחסל את אבו הונוד בזמנים אחרים, ושהחיסול נדחה לתקופה בה הוא יביא רווח פוליטי במובן של חבלה ביוזמה האמריקאית. אני לא קונה את התיזה הזאת, לא מפני שאני שולל את האפשרות שאריק שרון ישמח להיפטר מהיוזמה האמריקאית, אלא מפני שההסבר האלטרנטיבי נראה לי פשוט יותר (הנה התער מדיון אחר משתרבב גם הנה): הנסיון לחסל את המבוקשים נמשך כל הזמן, וכשהתנאים מתאימים הוא מתבצע.

לגבי מדיניות החיסולים עצמה, האפקטיביות שלה לא יכולה להמדד ע"י עליות באלימות לטווח קצר, אלא בטווח ארוך של חודשים ושנים. גם בישראל, לאחר מעשה טרור מוצלח יש גל התלהמות של "מוות לערבים" אבל האפקט המצטבר של מעשי הטרור הוא יותר נכונות לויתורים ובלבד שיושג שקט. אתה רואה את אריק שרון מכריז על תמיכתו (המסויגת, אמנם) במדינה פלשתינאית בלי האינתיפאדה? בכלל, הטענות על כך שמדיניות החיסולים הוכחה כבלתי יעילה משולות בעיני לטענה שאין טעם למלחמה בתאונות הדרכים כי עובדה היא שהן אינן פוחתות.

הסכסוך האלים עם הפלשתינאים לא ייגמר לפני ששני הצדדים יחליטו שהמחיר שהם משלמים גבוה מדי, וזה כולל, למרבה הצער, הרוגים. מבין כל ההרוגים משני הצדדים אין כאלה שאני מצר על הריגתם פחות מאשר רוצחים שפלים ופושעי מלחמה כמו אבו הונוד (אותו הדבר יהיה נכון אם ייהרגו אותם יהודים שמפעילים את חולית/חוליות הרצח בשטחים). במילים אחרות, מכל סוגי המלחמה חיסולם של אלה שאחראים לה באופן ישיר, הוא, בעיני, המוסרי ביותר (כולל דרגים פוליטיים, אגב).
הכל צפוי והרשות נתונה 44628
מאחר והיינו בדיונים כאלה עשרות פעמים, ומאחר ומחר בבוקר עלי לקום מוקדם מאוד (למילואים, כמה אירוני), אעלה רק שתי נקודות:

א. אני משוכנע שאינך יכול להצביע על ירידה באלימות מאז תחילת האינתיפאדה, למרות מדיניות החיסולים האינטנסיבית של ישראל. האינתיפאדה נמשכת יותר משנה, ועל כן כבר היינו צריכים להנות מאותה תועלת לטווח הארוך שאתה מתאר.

ב. כיצד אתה יכול לשפוט שרק אנשים שהיו אחראים לאלימות באופן ישיר נרצחו? בחלק גדול מהמקרים - סעד חרוף, ת'אבת ת'אבת, מעתסם סבאר, ג'מאל מנסור, וכמובן אבו עלי מוסטפא - הטיעונים של צה"ל והשב"כ נראו מפוקפקים ביותר, בין היתר בגלל שלא מתקבל על הדעת שאדם שיודע שהוא נמצא על הכוונת של צה"ל ימשיך לחיות בצורה רגילה, כפי שכל האנשים האלה עשו.
הכל צפוי והרשות נתונה 44607
אני לא מבין למה זה ששרון יזם (נגיד) חיסול קצת לפני הגעת המשלחת האמריקאית לישראל זה חייב להיות סממן של רצונו למנוע התקדמות בשיחות. לי נראה דווקא אחרת:

שתי אפשרויות -
א. רמת האלימות עולה, יש פיגוע עם הרבה הרוגים בזמן שהאמריקאים בארץ. תוצאה: האמריקאים מפחיתים את הלחץ על ישראל, ומגדילים את הלחץ על הרשות. הדיונים ממשיכים כשישראל נמצאת בעמדה טובה יותר מהפלסטינאים. שרון הרוויח.
ב. רמת האלימות יורדת, ערפאת מצליח להשקיט את הרחוב ואת ארגוני הטרור. הדיונים נמשכים. כשארה"ב מבקשת לוותר על "ימי הצינון" בטענה שהדבר אינו בשליטת ערפאת, שרון מצביע ישירות על התקופה הנוכחית, ואומר - הנה, למרות שהייתה צפויה עליה באלימות, ערפאת הצליח להשתלט על הטרוריסטים. לכן, כל עוד יש אלימות, זו הוכחה לכך שערפאת מעוניין בה. שרון הרוויח.

עכשיו אתה מבין למה שרון, שכן מעוניין בהמשך ההדברות, אבל רוצה עמדה טובה יותר לישראל, יזום חיסול בתזמון הזה?
הכל צפוי והרשות נתונה 44626
אני דווקא מניח שחיסול אבו הונד לא קשור לאיזה טיול של דיפלומט אמריקאי, אלא לזה שהיה מודיעין מדויק על מיקומו של אבו הונוד.
כזכור, ישראל ניסתה לחסל את אבו הונוד גם בימי שקט ושלום, בפעולה בעצירה א שמליה באוגוסט שעבר, פעולה שנהרגו בה שלושת חיילי דובדבן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים