בתשובה לדב אנשלוביץ, 29/11/01 18:28
המפיל המסומם + המתאבק הענק 45673
נתחיל מהסוף.
אני משער שכוונתו של טיבי הייתה אילו אמצעי מאבק היו נתפסים לגיטימים בעיננו. באמת אין שום טעם בשאלה מה היינו רוצים, שהתשובה שלא מובילה לשום מקום היא פשוט : כלום. אם כך ההתיחסות שלך מנותקת מהדיון.

שוב, בוא נניח שמחר בבוקר שרון מכריז על האולטימטום : "בפיגוע הבא רחוב אל-אקצה בג'נין מושמד"

מה תהיה תגובתו של ערפת?
אני משער שערפת שיש לו את כל הכלים והתשתית, יודיע לכל עמי אומות העולם, במיוחד המערבי, על האולטימטום הנ"ל. לעומת זאת יעשה הכל על מנת להדחיק את הידיעה מצד הרחוב הפלסטיני - יש לו את הכלים גם בשביל זה. ערפת כמובן לא טיפש, הוא לא יכין פיגוע ראווה גדול בלב ת"א, אלא דווקא משהו קטן על מטרה "לגיטימית" : פצמ"ר על ניסנית (מטרה אזרחית).

לפי תוכניתך, חייבים להמשיך בתוכנית, כיוון שאם לא נגיב על פצמ"ר, מחר יהיו 2 פצמ"רים, וכך הלאה, הוא כל הזמן יבדוק מהו הסף שלנו, שיעלה אט אט.

באותו הזמן, מכין ערפת לכל כלי התקשורת בעולם מקומות טובים ביציעים של רחוב אל-אקצה (ששמו שונה זה מכבר לרחוב יאסר). F16 מגיח ביעף ומוריד פצצת טון ברחוב יאסר (לטייס יש את החובה לסרב לפקודה בלתי חוקית בעליל זו, אבל נעזוב את זה כרגע).

*בווווום*

אין הכוונה לבום של הפצצה, אלא לבום של התגובות בארץ ובעולם. הדם ימרך על המסכי הטלויזיה בארץ ובעולם. מספר ההרוגים בכלי התקשורת ירקיע מעל ומעבר למספרים האמתיים.

ערפת מפרסם כרוזים ברחוב הפלסטיני על הפשעים שבצע שרון ללא שום סיבה, ושיהיו מוכנים למלחמת קודש, אם כל המערכות. הרחוב הפלסטיני חדור המוטיבציה משתלהב, כל הלוויה מבין עשרות ההלויות הופכת למסע הסתה המוני.

ומה עכשיו?
שרון מכריז "בפיגוע הבא רחוב יחיא עייש ברמאללה יושמד".

וערפת כמובן ממשיך, ויש לו את כל התמיכה. הוא פועל באותו אופן בדיוק, מפעיל לחץ על הממשלה מבחוץ ומבפנים.

וכך הלאה.

אני שואל אותך מה בדיוק אמור להפסיק את זה?

(אני מתעלם לחלוטין משאלות פרקטיות מהמדרגה הראשונה מהסוג של: מה יהיה בועדת החקירה? היועץ המשפטי לממשלה לא יכל לאשר פעולה מהסוג הזה ולכן הוא צפוי להתפטר מראש, או לכל הפחות בדיעבד. ועוד כהנה וכהנה. שאלות אלה כאמור מנותקות מהדיון, שכן אנו עוסקים באופן פעולה היפוטטי ששום ממשלה בישראל לא תבצע)
כצאן לטבח 45782
כללית, עניתי כבר על כל טיעוניך, ואין לי הרבה מה לחדש.
אני חושב שהערכותיך בדבר התגובות הפלשתיניות אינן מתקבלות כלל על הדעת, ונוגדות התנהגויות בסיסיות של יצורים חיים, בני אדם ואפילו בעלי חיים אחרים.

רציתי רק להוסיף הערה כללית, שבעבר היו לכמה מאתנו טענות ליהודי אירופה שהלכו כצאן לטבח, למרות שלא היה להם שום אמצעי לשנות את מר גורלם. אחד הגורמים שדחף את הציונות היה הרצון לשנות את המצב הזה.
היום יש בידנו האמצעים, ובכל זאת התנהגותנו כפי שאני רואה אותה, היא הליכה כצאן לטבח מתוך בחירה. הגישה הזאת אחוזה בתוכנו וגם בתוכך מאד חזק. קשה לי להבין זאת, ולכן אני שב וחוזר שוב על דבריי כמו במאמר האחרון.
אומה אחרת (הבריטים למשל) הייתה מוצאת כבר את היועצים המשפטיים המתאימים והשופטים המתאימים, בעצם כבר עשתה זאת בעבר, ועושה את מה שמתבקש באופן טבעי.
כצאן לטבח 45813
תאוריית הפיל והעכבר לא עובדת במקרה של הIRA, ולא במקרה של המחתרת הבסקית, לא במקרה של המחתרת הטמילית בסרי-לנקה, ואפילו לא במקרה צ'צ'ניה. כנראה שהתאוריה לא נמצאת ממש בגנים של בני האדם.

במקומות בהן הצליחו לדכא "התעוררות לאומית" (מושג שאני כופר בעצם קיומו, אבל אני לא מוצא כרגע משהו יותר טוב) אפילו הרבה פחות מבוססת מהמקרה שלנו, נדרש הרבה יותר ממה שאתה מציע. הרבה יותר בכמה סדרי גודל. כמו למשל המקרה של חמאת בסוריה, או הכורדים בעירק. אבל את זה אתה לא מציע.

את הדוגמא של דרזדן, אפשר להפעיל גם לכיוון ההפוך: מדוע לא נכנעו הבריטים בזמן הבליץ קריג? הם הרי חטפו במשך תקופה ארוכה בלי יכולת ממשית למנוע את ההפצצות. ירו - וחטפו.

מה שאתה מציע, בסה"כ דומה לטרור המופעל כלפינו מבחינת הסדר גודל. עשרות פיגועי הטרור לא גירדו מבחינה מספרית את הסיכוי להשמידינו. אותו העיקרון פועל גם לכיוון השני, ביתר שאת עקב אופי המשטר. תשמיד רחוב אחד. ישארו עוד עשרות אלפים. גם אם תשמיד בזה אחר זה מאה רחובות, עדיין ישארו עשרות אלפים. אם אתה לא באמת מסכן את עצם קיומם, זה לא יעבוד, ובטח לא בטווח זמן קצר.
כצאן לטבח 45823
בכל הדוגמאות שהבאת "הפיל" שולט בשטח ואחראי לתושבים ויכול לבקר בכל מקום שמתחשק לו והטרור מופעל באמת רק ע"י קבוצות בתוך האוכלוסיה. זה דומה יותר למה שהיה בזמן האינתיפאדה הראשונה, כששלטנו בשטח ויכולנו להשגיח שלא יהיו שם לא מעבדות נפץ ולא בתי חרושת למרגמות. המודל שלי לא מתאים למקרים כאלה. אז היו באמת נסיונות של טרור, וראש הממשלה דהיום שהיה אז קצין בכיר הצליח במאמץ לא רב לפתור את הבעיה. לכן הם עברו לאינתיפדת אבנים, שאתה אפשר לחיות יותר בקלות וגם לדכא אותה אם מגלים נחישות וסבלנות. ההצעה "האסטרטגית" שלי היא באמת לחזור ולהשתלט על כל השטח. אז לא יהיה טרור מסיבי כמו שהתבטא בשלושים הרוגים ביומים האחרונים, ולא יהיה מקום לפעול בצורת התגובה שעליה דברתי.
האבסורד שעליו דברתי הוא שקימת רשות עצמאים, כעין מדינה בעלת סמכויות וגבולות שעוסקת בהרג אזרחי מדינה שכנה, גדולה וחזקה.
אשר לבריטים בתחילת מלחמת העולם. איזו ברירה הייתה להם ?
אילו הדבר היחיד שהיה עליהם לעשות כדי להפסיק את המתקפה עליהם הוא להפסיק להרוג, נניח, תושבים גרמנים בקרבם הם בודאי היו עושים זאת. מלבד זאת היה סיכוי שאם יחזיקו מעמד הם ינצחו לבסוף, ואכן התקווה הזאת, כפי שהוכח מאוחר יותר לא הייתה תקווה שווא. אבל מה שהפלשתינים יוכלו לעשות זה רק לההרג עד שלא ישאר מהם שום דבר.
אלה ברירות אחרות ומצב שונה לגמרי מכל כוון שתסתכל עליו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים