השביתה - מבט מהצד* 463050
המורים רוצים שיפור בתנאים - בצדק

האוצר מסכים אבל מתנה זאת ברפורמה שתייעל את המנגנון המסואב שמסביב למורים וששותה את רוב הכסף - גם בצדק

המנגנון משתמש במורים לנגח את האוצר עד לביטול הרפורמות - מבחינתם - בצדק, מבחינתי הם ה'רעים' בסיפור

בחזית עומדים מצד אחד שרת חינוך עקשנית אך חסרת יכולת בסוג כזה של משא ומתן פומבי ומצד שני שיכור כוח ("מאה אלף!!! יבואו לכיכר!!!) שלא רוצה שהשביתה תיגמר והוא יחזור לאלמוניותו

* אני ניזון רק מאמצעי התקשורת כך שמאוד ייתכן שהמציאות שונה - תקנו אותי בכל מקרה בו אני טועה ומטעה
השביתה - מבט מהצד* 463054
נושא שאין מרבים לעסוק בו בדיון זה: מסקרן אותי האם המורים *רוצים* את רן ארז כמנהיגם, או שהם בוחרים בו ומקבלים אותו כרע הכרחי, בזמנים של ליקוי מאורות כללי. עפ"י תחקיר של מרדכי גילת מלפני כמה שנים, ארז נטל במרמה משכורות על עבודה כמורה (להתעמלות), למרות שלא עבד באותן תקופות בהוראה, לא הופיע לביה"ס ואף שיקר בנושא זה את בית המשפט. כיום הוא כנראה עדיין מקבל משכורות אלו, ומקבל בנוסף על כך שכר שמן מאוד כיו"ר ארגון המורים העל-יסודיים. התשובה לשאלה מהו שכרו בתפקיד זה נתבררה כבר, אא"ט, ע"י העיתונאים, אך הוא עצמו מסרב לענות עליה וחוזר בתוקף על הנימוק: תקנון ארגון המורים אוסר פרסום פרטי שכר היו"ר. דבר שהוא "שוכח" להזכיר בהקשר זה: הוא עצמו דאג ליצירת הסעיף הנ"ל בתקנון.

שוב, מסקרן אותי מה חושבים המורים על כך שמנהיגם ומוביל המאבק שלהם הוא אדם שהתנהלותו גובלת בפלילים.
השביתה - מבט מהצד* 463056
כזכור, לא מזמן נאלץ יו''ר הסתדרות המורים בן-שבת להתפטר לאחר שהתברר שהוא קנה את התואר האקדמאי שלו. באמת מעניין לראות במי בוחרים המורים לנציגיהם.
השביתה - מבט מהצד* 463058
כמו שאני רואה את זה, המורים לא בוחרים את נציגיהם - הם נבחרים לבד. אני זוכר מקרה בו שאשתי שבתה במסגרת עבודתה ברשות ציבורית והתחלתי משפט ב- ''עמיר פרץ שלך...'' - קיבלתי מבטי תוכחה.

אני מניח שרוב העובדים במגזר הציבורי לא מתעסקים בפוליטיקה של מקצועם ו'נציגי הועד' נבחרים ופועלים במסלול מקביל שהקשר שלו לאנשים אותו הוא מייצג מקרי בהחלט

אגב, מסיבה זו הנבחרים הם לעתים קרובות הפוליטיקאים המושחתים ביותר באותה מערכת מקצועית. מנסיוננו בשנים האחרונות הדבר אינו מייחד כלל את המורים ונציגיהם
השביתה - מבט מהצד* 463078
לא הרבה יותר גרוע ממי שהישראלים בוחרים לנציגיהם.
השביתה - מבט מהצד* 463086
ובכל זאת מדובר על ציבור משכיל (אני מניח שלא *כל* המורים קנו את התואר שלהם) שאפשר היה לצפות ממנו לקצת יותר שיקול דעת מזה של הממוצע הארצי.
השביתה - מבט מהצד* 463102
אבל השאלה היא איזה מבחר יש להם מאלה שרוצים להיות בתפקיד הזה.
השביתה - מבט מהצד* 463229
אני מסכים, זאת באמת *ה*שאלה, ואני באמת לא מבין את מה שהולך שם. הרי יש בציבור המורים לא מעט אנשים ישרי כפיים, מוכשרים, אמביציוזיים במידה ואידיאליסטים באמת - אנשים שהחינוך אכן יקר לליבם לא פחות משהוא יקר לליבו של דורפל, נניח. ציבור המורים ודאי הפנים כבר את הידיעה שרפורמה במערכת החינוך היא בראש ובראשונה אינטרס שלהם עצמם, שכן מעמדם הכלכלי והחברתי קשור קשר הדוק לתפוקה העלובה למדי שהם מייצרים במערכת כפי שהיא היום. אם המספרים שצוטטו כאן נכונים אפילו בקירוב, האינטרס של המורים הוא ללחוץ בכיוון של שינוי היחס בין ההוצאות הכלליות של משרד החינוך לבין המשכורת והתנאים שלהם, כלומר הם צריכים להיות בצד של משרד האוצר, והיריב שלהם הוא משרד החינוך. הרי אין טעם להלחם באוצר על הגדלת העוגה הכללית ממנה הם מקבלים ממילא רק פירורים, כשאפשר להלחם לשינוי היחס המדובר. למה העובדות האלה לא מיתרגמות למנהיגות ראויה שנלחמת למען מטרות ראויות?
"change is good, you first" 463232
טוב, אני לא יודע אם יש כאן שמץ סארקזם, אבל אניח שאתה מדבר ברצינות גמורה. הצעות האוצר הן על פניהן עדיפות, אבל הניסיון המצטבר ברפורמות לא נראה מבטיח. לו הייתי נקלע למצב כזה בעצמי, הייתי נזהר מהגישה של ''עולם ישן נחריבה'' ושינוי מנגנונים. אדם שמרן יעדיף תיקון קטן במשכורת מאשר להסתכן בשינויים מבניים שאולי ישאירו אותו בחוץ.

לא צריך להיות איציק כדי לחשוד בכלכלני האוצר.
"change is good, you first" 463237
לא היה שום סארקזם.

אם המורה הממוצע באמת חושש שבמקרה של שידוד מערכות הוא יישאר בחוץ, הכל מובן. אלא שאני מתקשה להאמין בכך, ולו רק בגלל ההערכה העצמית החיובית שיש לרובנו בקשר למעמדנו יחסית לעמיתים שלנו (כזכור, רוב הנהגים חושבים שהם נוהגים טוב יותר המהממוצע וכו').
"change is good, you first" 463240
אני בטוח שכל מורה חושב שהוא בחציון העליון. הבעיה היא שהוא בטוח שהממונים עליו לא יהיו כאלו.
השביתה - מבט מהצד* 463244
הם רוצים רפורמה, רק לא את הרפורמה הזאת. אני מודה שאינני מתמצאת בה יותר מדי, אבל חברה קרובה שעובדת במערכת החנוך כבר שנים (ובמקרה שלה - לא רק היא חושבת שהיא מעל לממוצע, כולם חושבים כך) אומרת שהרפורמה המוצעת היא קטסטרופה מוחלטת. אז אני נוטה להאמין לה.
השביתה - מבט מהצד* 463101
איזו מין סיבה זו להתפטר? הוא קנה, לא גנב! מה רע בזה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים