בתשובה להאייל האלמוני, 09/01/08 17:37
PAX AMERICANA 467512
חצי-חילוניות מול אוונגליזם, עונש המוות, החזקת נשק חם, ליברליזם מול שמרנות, ניצול הטבע , יחס למיעוטים, וכנראה עוד כמה נקודות לא חשובות כאלה. כנראה זה קצת פחות מההבדל בין אנגליה לוולש, אבל ניחא.
PAX AMERICANA 467516
קשה להגדיר את מדינות החוף המזרחי כ"חילוניות". עונש המוות היא שאלה פוליטית מאד לא מהותית בארה"ב (להבדיל מהעבדות, למשל), וגם כאן החלוקה היא לא בדיוק גיאוגרפית, לא חסרים תומכים בעונש מוות בניו יורק ומתנגדים בטקסס. אין שום מדינה בארה"ב בא אסור להחזיק נשק חם. ליברליזם מול שמרנות זאת חלוקה פוליטית פשוטה, כמו זו שקיימת בין הנגב למרכז, בין דרום אנגליה לצפונה, בין מזרח גרמניה למערבה וכנראה בכל מדינה אחרת שגדולה מליכטנשטיין ושהאוכלוסיה שלה לא מחולקת באופן אחיד. ניצול הטבע , יחס למיעוטים הם פועל יוצא של החלוקה הפוליטית. בשביל שמדינה תתפצל צריך משהו קצת יותר רציני, חלוקה פוליטית חד משמעית על שאלות בעלות משמעות, חלוקה כלכלית מובהקת וחלוקה תרבותית ברורה. לא רק שכל אלה לא קיימים בארה"ב, אלא שלהפך, האחידות התרבותית, הכלכלית וכן, אפילו הפוליטית בתוך ארה"ב (ובין ארה"ב לשכנתה הצפונית, ובינן לשאר מדינות הברית הצפון אטלנטית), והעובדה שלא רואים שום מגמה של פיצול, משכנעים אותי שהתחזית שלך לא מבוססת על עובדות. היית בארה"ב? דיברת עם אמריקאים?
PAX AMERICANA 467517
הייתי מספר שנים בארה''ב, בסאן דייגו קליפורניה ואלבמה (האנטסוויל) האנשים שעבדתי איתם במדינות אלו לא ממש העריכו זה את זה.נכון, זה גם בארץ. אז אנסה לתמצת ויכוח אינסופי לנקודות שכנראה לא נסכים עליהם בזמן הקרוב, ותסלח לי על הקיצור.
-אני רואה קורלציה בין דפוסי ההצבעה לבין נושאי אמונה,תרבות וכלכלה. זה הרבה יותר מובהק במיד-ווסט החקלאי ובדרום, וכנראה פחות במדינות המזרח של ארה''ב.
- אני רואה הבדלים גיאוגרפיים-אתניים כגורם מפריד הרבה יותר, לדוגמה מגמות בדלניות שיש באנגליה (סקוטלנד, פחות בולט אבל בהחלט עולה לדיון) בקנדה (קוובק, ההפרדות היתה על חוט השערה) או בצ'כיה-סלובקיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים