בתשובה לאשר הכפתור, 07/01/08 12:56
מדיניות החוץ של צרפת 467657
כמדומני מבחינת שווי שוק עברו לא מכבר השווקים של האיחוד את שווקי ארה''ב, אם נשקלל את התוצר הכולל (במונחי כוח קניה או בדולרים) אני מניח שגם כן נקבל מספרים דומים.
האיחוד אינו מעצמה משום שאינו באמת מאוחד מספיק (וגם לא משקיע טריליונים בצבא וקמפיינים צבאיים). סין לעומת זאת תהיה איום על ההגמוניה הכלכלית של ארה''ב משום שתעבור אותה פי כמה בהיקף הפעילות הכלכלית אם רק תגיע לתל''ג הדומה לזה של המערב (למעשה במונחי כוח קניה סין כבר גובלת בארה''ב).
מדיניות החוץ של צרפת 467662
האיחוד אינו מאוחד מספיק *בינתיים*. מעבר חופשי בין המדינות ומערכת מוניטרית אחת עשויה לטשטש את ההבדלים בין המדינות בעשורים הבאים. אם כי קיים צדק בדבריך, אם מתייחסים לפטריוטיות של התושבים. באירופה הפטריוטיות תישאר ברמת המדינה, בעוד בארה"ב היא ללא ספק ברמת האיחוד (כמו גם במקרה של סין)

סין (וגם הודו) מטלטלים את הכלכלה העולמית בזכות הפער הגדול שקיים בהן בין הצריכה הממוצעת לתל"ג לנפש. הפער הזה יוצר סוג של ארביטראז' שהולך ומצטמצם עם השנים. בסוף התהליך איכות החיים במזרח תתיישר פחות או יותר עם המדינות המפותחות והייצור העולמי יעבור לאיזור אחר (אפריקה?). עד שזה יקרה מדינות העולם המערבי נמצאות בסוג של מגננה, שתלך ותחריף עם הזמן. מצד שני בעלי ההון מנצלים את הפער הקיים להגדלת הרווחים שלהם באופן משמעותי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים