משהו על הנחות היסוד 4680
הרשו לי קצת לדרדר את הדיון לרמת הנתונים. בכל זאת מערכת 'האייל' החליטה שנושא המאמר הוא מדע ולא מוסר (ולא שהדיון המוסרי הוא פסול, חלילה).

ובכן, ההפרדה בין גזעי האדם המוכרים לנו כיום התרחשה לפני כ-‏20,000 שנה. זהו זמן קצר מאד מבחינה אבולוציונית, ולכן ההבדלים שהספיקו להתפתח הם קטנים. די ברמת ייצור קצת שונה של מלנין בכדי לגרום לשינוי ניכר בצבע העור, אך כנראה שיכולות מתמטיות אינן נובעות מפפטיד יחיד, ולכן לא סביר שיש הבדל ביכולות המתמטיות של בני גזעים שונים.

ה-DNA המיטוכונדריאלי אינו עובר מאם לבת, אלא מהאם לכל צאצאיה. כרומוזום Y עובר מהאב לכל בניו הזכרים. מכאן שהיהדות עוברת כ-DNA מיטוכונדריאלי, ויתכן שיימצא גן מיטוכונדריאלי שהמוטציה שגרמה להיווצרותו חופפת את תחילת היהדות, וניתן יהיה לראות בו סמן ביולוגי ליהדות.
יתכן שההתרכזות בכרומוזום Y נובעת מרצונו של מאן דהו לחפש את הכוהנים האמיתיים. כידוע, הכהונה ביהדות עוברת מאב לבן, וכיום אין כוהנים ודאיים.

כך שבהחלט יתכן לנצל את המחקר למטרות פסולות. האם מישהו מופתע מכך?
מיהו יהודי, אן אי? 4689
כאמור, אני לא גנטיקאי ולא מומחה בנושא, וגם אין זה נושא המאמר (אלא רק לשם דוגמא), אבל אם כבר התחלת, אני אשמח אם תעמיד אותי על טעויותי. נכון שיכולת מתמטית לא נובעת מפפטיד יחיד, אבל אם יש הבדל בין הגזעים בפפטיד אחד שמשפיע על יכולת זו, ואם שאר הגורמים הגנטיים זהים, אז יכול להיות הבדל, לא?
דנ"א מיטוכונדרי: הוא עובר מהאם גם לבנים זכרים (אם אתה אומר), אבל החל מדור אחד אחורה זה כבר הולך לאיבוד. לכן, כנראה, הביטוי "עובר מאם לבת" שהופיע במאמר ממנו למדתי זאת. נכון שעל פי ההלכה, האם היא הקובעת את היהדות, ולכן דנ"א מיטוכונדרי הוא רלוונטי וכרומוזום Y לכאורה לא. אבל כפי שציין מישהו, זה לא שבהיסטוריה היהודית נהגו הנשים היהודיות להזדווג בתזזית עם ערלים ולהכניס את צאצאיהם תחת כנפי השכינה. במידה רבה היה רוב מוחלט של הנישואים רק בין יהודים (ויש להניח שרבים מנישואי התערובת, למרות ההלכה, מצאו עצמם מחוץ לקהילה), ולכן סביר למצוא גם כרומוזום Y "יהודי".
די אנד די 4696
זה נכון שבהסטוריה היהודית נשים לא נהגו להזדווג בתזזית עם ערלים. מצד שני, היו תקופות ומקומות שבהם ערלים נהגו לאנוס נשים יהודיות. ומכיוון שהיהדות הולכת לפי האם, תינוקות האונס נחשבו יהודים.

כך שאני תוהה על ההנחה שלא הייתה התבוללות גנטית בצורה משמעותית לאורך הדורות (שלא לדבר על גרים כגון האדומים ובני הכוזרי, שמן הסתם אם המידע שבידינו נכון משנים גם הם את התמונה הגנטית)
די אנד די 4829
שלום לכם:

לידיעתכם המצב הקיים כיום לפיו צאצאיה של היהודיה הם יהודים כלומר רק האם "מורישה" את היהדות לילדיה הוא דיי חדש.

בעבר היהדות עברה מאב לילדיו, המצב שונה בעקבות מיקרי האונס שהיו בגולה ע"י לא יהודים והבעיה שנוצרה בעקבות כך

בברכה
נריה הרואה
יא ןא ,ידוהי והימ? 4894
ל רשקב

.תונבל רשאמ סורהל לק רתוי הברה .תיטמתמ תלוכיב עגפת דדוב דיטפפ הנשתש ןגב היצטומש רתוי ריבס .ךכ םידבוע םניא םירבדה תובכרומ תוכרעמב ךא ,תיטמתמ תלוכי רפשל לוכי דדוב דיטפפש ךכב קדוצ התא תיטרואת-DNA דוביאל ךלוה רבכ הז הרוחא דחא רודמ לחה"ש ךתרעה תא יתנבה אל

.תודהיה ומכ קוידב ,אבה רודל רבוע תונבה ךרדו ,הידלי לכל םאהמ רבוע אוה ,ילאירדנוכוטימה".
יא ןא ,ידוהי והימ? 4896
סליחה על ההיפוך...
תאורטית אתה צודק בכך שפפטיד בודד יכול לשפר יכולת מתמטית, אך במערכות מורכבות הדברים אינם עובדים כך. סביר יותר שמוטציה בגן שתשנה פפטיד בודד תפגע ביכולת מתמטית. הרבה יותר קל להרוס מאשר לבנות.
בקשר ל-DNA המיטוכונדריאלי, הוא עובר מהאם לכל ילדיה, ודרך הבנות עובר לדור הבא, בדיוק כמו היהדות.
לא הבנתי את הערתך ש"החל מדור אחד אחורה זה כבר הולך לאיבוד".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים