בתשובה לאסף ארצי, 02/03/08 14:16
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472929
'
לא נראה לי הגיוני. ירי הקסאמים התחיל ונמשך עוד בטרם היות הבחירות ברשות, כינון ממשלת האחדות הפלשתינאית, ההפיכה הצבאית ברצועה, וכינון משטר חמאס וחוקי השריעה בעזה ובנותיה.
ומה עם הקסאמים לא אמורים להשיג משהו? 472939
כל מי שיורה קסאמים רוצה לפגוע ביהודים, או לפחות מוכן לפגוע ביהודים למען מטרותיו.
ועדיין, יש הבדל בין מטרות החמאס כשהוא מרשה/מעודד/משתתף בירי הקסאם למטרות יורי הקסאם מהארגונים הקטנים יותר. מחבלים 'פרטיים' לעומת מחבלים 'ממוסדים', אפשר לומר.
עד לא מזמן החמאס השתדל לא להשתתף בירי, כדי להציג חזות של ארגון פוליטי שמצליח לשלוט בשטח ולהשיב סדר לעזה. אבל עדיין הרשו/עודדו ארגונים אחרים להמשיך לירות, במינון מוגבל, כי (אחת הסיבות עשויה להיות ש)אחרת תעשיית הקסאמים תפשוט רגל ואלפי אנשים יהיו מובטלים, ויאשימו את החמאס במצבם הכלכלי ובבגידה במאבק הלאומי.

הירי אמנם היה עוד לפני הבחירות, ואז באמת לא היתה לו מטרה פוליטית ברורה‏1. אני משער שהם המשיכו מתוך אינרציה ('יש לנו רקטות, לא נירה?'), ולשם הפרנסה.

הארגון השולט בעזה, פת'ח, חמאס, או ממשלת אחדות, יכול לווסת את הירי, להגביר או להגביל לפי הצורך. המטרות של הארגון זה הן פוליטיות.
זה לא אומר שהחמאס המציא את הקסאם כדי לנצח את הפת'ח‏2, או שהם לא מוכנים לירות גם ללא מטרות פוליטיות מוגדרות. אבל כשהם מחליטים להגביר או להפחית את הקצב, או כשהם מחליטים לירות בעצמם או לאפשר לארגונים אחרים לירות, יש להחלטות האלו מטרות פוליטיות.

למשל - מפעולת צה"ל בעזה החמאס מרוויח את 'הבערת' ערביי יו"ש.
האם זו היתה מטרת הקסאמים?
קשה לדעת מה מטרת כל אחד שיורה. אחד יורה כדי לפגוע ביהודים, אחר יורה כי זו העבודה שלו, שלישי יורה כדי להיהרג כשאהיד, והחמאס מרשה לירות ממטרותיו שלו. הרווח הפוליטי ביו"ש יכול להיות אחד הרווחים שהחמאס קיוו להשיג.

______________
1 המטרה המוצהרת (בערך) היתה להמשיך את הלחץ על ישראל עד לניצחון גם ביו"ש, אבל אפשר היה להבין די מהר שישראל מפרידה בין עזה ליו"ש, וקסאמים בעזה לא יקלו את המחסומים בשכם.

2 החמאס התחילו את ירי הקסאמים, לא? (לא יודע אם זה קשור)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים