עוד בנושא (חלק א' בלבד?) 48896
מן הראוי היה לציין שחלק ממדידות הטמפרטורה של תקופות קדומות קשור למדידת הרכב האטמוספירה בדגימות קרח בקטבים.

נושא ההשפעה על החי והצומח נסקר לטעמי בצורה שטחית מדי. אפשר לומר שבישראל למשל, נפגעת קשות מחלקת הדו-חיים, שגם כך רוב נציגיה בארץ נמצאים בסכנת הכחדה. באופן כללי, כל המינים המאפיינים בתי גידול לחים, אזורי קטבים, טונדרה וכד' נמצאים בסכנה. באוקיינוסים יש כבר היום תמותת אלמוגים רחבה (ואולי פתרון להצלת האלמוגים יהיה יצירת שוניות חדשות בימים שהיו קרים מדי לאלמוגים - כמו הים התיכון). מן הסתם, בתי הגידול המדבריים יינזקו הכי פחות.

מוקדי המידבור הם משני צידי רצועת המדבריות העולמית, שישראל - לרוע המזל - נמצאת ממש בשוליה. החל ממדבריות מקסיקו ודרום ארה"ב, דרך הסהרה, חצי האי ערב, חלקים מאיראן ואסיה התיכונה, מדבר גובי וכלה במונגוליה. הווה אומר: תוצא החממה ישפיע ועוד איך גם על ארצות הברית עצמה -בטקסס ובקולורדו, בקליפורניה ובניו-מקסיקו. עד כמה שאני יודע בקליפורניה כבר יש בעיות מים בעשור האחרון.

בנושא הפתרונות לתוצא החממה - סקירה מעניינת מאוד.
אני חייב להודות שחשבתי שהרעיון לחסום את הקרינה בחלל הוא רעיון טוב, והסקירה מראה שיש הרבה בעיות איתו.

מה שכן נראה לי, הוא שיש טעם להפוך את מדעי המטאורולוגיה וההידרולוגיה למסובסדים ע"י המדינה (בכל העולם), כדי להכשיר כמה שיותר כח אדם מקצועי שיהיה לו הידע הנחוץ להתמודד עם המשבר. לפני כחצי שנה היתה כתבה בהארץ על המצב העגום של לימודי ההידרולוגיה בארץ - עם קומץ אנשים בארץ שיש להם את המומחיות בנושא (שלא לדבר על ניסיון מקצועי).

עוד נושא שלא הוזכר אך קשור הוא האבק המדברי. לסופות החול המתרחשות במדבריות יש השפעה גדולה על האקלים. בעבר ראיתי תוכנית בערוץ 8 על אוסטרליה ונאמר שהאבורג'ינים החלו תהליך דרדור סביבתי, ברגע שהתחילו לשרוף שטחי יער ולרעות רעיית יתר, שגרמה בתורה לסופות אבק בשטחים החשופים, שיוצרות מעגל של התמעטות הצמחייה, מעבר לאזורי רעייה חדשים וחוזר חלילה - כאשר כמויות האבק המדברי גדלות עם הזמן. הגבלת הרעייה וייצוב חלקי של המדבר יכולים להגביל את האבק, ולצמצם את השפעתו הרעה על צומח המדבר - ובכך למתן את האקלים באזורים נרחבים ברצועת המדבריות ובשוליה.
עוד בנושא (חלק א' בלבד?) 48945
בקשר לדרדור הסביבתי, האם סופות האבק באיזור החולה המיובש צפויות לגרום לתופעות דומות באותו איזור?
עוד בנושא (חלק א' בלבד?) 48975
השטח קטן בהרבה, והקרקע כבדה כך שאני מניח שההשפעה בחולה היא זניחה בהשוואה למשל לשריפת הכבול בקרקע.
???? ????? ???÷ ?????? 49079
??? 49081
What happened to my lovely title?!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים