הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490340
במקום שהצבא והחברה יפשפשו במעשיהם וינסו לחשוב מדוע צעירים אינם רוצים לשמש כוח שיטור או בשטחים כבושים או להיות בשר תותחים למנהיגים שההתלהמות באה אצלם לפני החשיבה (ע''ע המלחמה האחרונה) פותחים במצוד מקארטיסטי על תנועה שמנסה לשנות את התפיסה הציבורית, כל זה כשבריונים כמו ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר זוכים לגיבוי של בג''צ וללא מתקפות ציבוריות עליהם. אפילו קפקא לא היה יכול להמציא דבר כזה.
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490358
אוי לי. הגעתי לימים שבהם אני מסכים איתך. אולי באמת הגיע זמני לפרוש...
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490376
לפני מספרים חודשים (או שנים? מי זוכר) ניהלתי באייל דיון שונה לחלוטין בנושא עישון מריחואנה. למרות השוני, המחשבות שלי בשני המקרים מגיעות מאותו מקום.

אם יש במדינת ישראל חוק האוסר על "סיוע להשגת פטור משירות על-ידי מסירה ביודעין של ידיעה כוזבת" (ומתברר שיש), ואם יש יסוד סביר להאמין שתנועת "פרופיל חדש" מסייעת להשגת פטור משירות על ידי מסירה ביודעין של ידיעה כוזבת (ואין לי מושג אם זה המצב או לא), אזי חובה על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד התנועה ופעיליה. זאת בלי שום קשר לדעותי, דעותיך או דעת היועץ המשפטי לממשלה על הצבא, גיוס החובה, בג"צ, מרזל או קפקא.

אם החוק הוא באמת מגוחך או קפקאי, הכנסת (או בית המשפט העליון בנסיבות מסויימות) מוזמנים לבטל אותו. ליועץ המשפטי לממשלה, למשטרה ולפרקליטות אין סמכות כזאת, ובמדינה שרוצה להיות דמוקרטיה אסור שתהיה להם (דה פקטו ודה יורה כאחד).

אני שוב מדגיש שכל זה נוגע לעניין הטכני של האופן שבו צריכה להתנהל אכיפת החוק במדינה מתוקנת. לכל מה שכתבתי אין שום קשר לדעותי על תנועת פרופיל חדש או על הכיבוש.
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490378
כידוע היטב לכל מי שחי במדינה הזאת, אכיפת חוקים זה עניין מאוד סובייקטיבי. ההחלטה לפתוח בהליכים פליליים נגד התנועה נובע מהגל האופנתי העכור של התנכלות למשתמטים (התופעה קיימת שנים ושולית למדי ובודאי שלא מפריעה לצבא מבחינה מעשית) ולא מתוך דאגה לשלטון החוק.
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490388
ביום שבת האחרון התנהל משחק כדורגל בין הכוח רמת-גן לבני-יהודה. השופט, משה בוחבוט, נתן לבני-יהודה פנדל לא מוצדק, ומספר דקות לאחר מכן נתן גם לרמת-גן פנדל שכזה. בעקבות התצוגה הלא מרשימה, ולמרות ה"סימטריה", הושעה בוחבוט מניהול משחקים בליגת העל למספר שבועות.

למה אני מספר לך את זה? כי טיעון ה"חוסר סימטריה" לא משכנע אותי. אני רוצה שנהיה מדינה דמוקרטית, שבה החלטות בנושאים כאלה מתקבלות לפי החוק, ולא מדינה מערב אפריקאית מושחתת שבה נזהרים לא להאשים יותר מדי אנשים מאותו שבט כי אחרת תפרוץ מלחמת אזרחים.

אם מערכת אכיפת החוק שלנו נכשלת בטיפול בפשעים שונים שמבצעים חיילים ומתנחלים (אני מניח שלנקודה הזאת כיוונת), זה רע מאוד. אם "למען האיזון" יחליט היועץ המשפטי לממשלה לוותר לתנועת "פרופיל חדש", זה לא ישפר את המצב. להפך, זה יהפוך אותו להרבה יותר גרוע. על היועץ המשפטי לקבל את החלטותיו לפי חוקי מדינת ישראל, והשאלה כמה מתנחלים היכו עד היום ערבים ויצאו ללא עונש לחלוטין לא רלוונטית.
(אגב, שים לב למילה "אם" בתחילת הפיסקה. לדעתי השאלה האם זהו באמת המצב היא מסובכת, ולחלוטין לא קשורה לדיון הזה. לדעתי התשובה היא "בגדול כן, אבל רק בגדול")

לגבי המשפט השני שלך - לא יודע מה איתך, אבל אני אינני בוחן כליות ולב. אני מניח שהבקשה המקורית להעמיד את ראשי התנועה לדין, בקשה שהגיעה מהצבא, אכן נובעת מ"התנכלות" למשתמטים (כלומר לא מתוך איזושהי תפיסת עולם מסודרת לגבי חשיבות שילטון החוק, אלא מתוך ניסיון לפגוע במשתמטים. לא יודע אם "התנכלות" היא המילה שהייתי משתמש בה, וגם זה ממש לא קשור לנקודה שלי). למה מני מזוז קיבל את הבקשה? אין לי מושג. על סמך ההיכרות המינימלית שלי עם תפיסת העולם שלו אני דווקא חושב שיש לזה יותר קשר לסיבות שאני תיארתי, ופחות קשר לרצון "להכניס למשתמטים האלה". בכל מקרה, מניעיו של מזוז לא מעניינים אותי. מעניינים אותי מעשיו.
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490532
אפרופו מרזל ובן גביר, מה קרה/קורה בסוף עם הצעדה המגעילה שלהם באום אך פאחם?
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490534
ככל הנראה, היתר הצעדה עומד בעינו.
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490536
כן, אבל למתי זה מתוכנן?
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490543
למה? רוצה להצטרף?
הקלות הבלתי נסבלת של הגרוטסקה. 490590
ודאי, לראות את כל האנשים היקרים האלה! להצטרף לעשייה נמרצת למען המולדת! אוה, כולי להט!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים