למי טוב או טוב למי 49261
אל תגלו לאף אחד אבל הריבית תשפיע מעט מאוד על מה שיש לנו בבנק (תעשו חישוב לבד כמה יוצא/נכנס לכם מ- 16 פרומיל על החשבון שלכם כל חודש או שני אחוזים במשך שנה)
מצד שני ההשפעה על מה שיש לנו ביד תהיה ענקית.
עד עכשיו הפער בין הריבית על הדולר, כפי שנקבעת על ידי הבנק המרכזי של ארה"ב, לבין הריבית על השקל הפכה כל השקעה שיקלית, שמניבה תמורה דולרית, להליך הכרוך בהפסד בנטו. כך לדוגמה, אם משקיע לקח הלוואה בשקלים, טס מיד לארה"ב, המיר את ההלוואה לדולרים ללא עמלה, חיכה שנה, טס עם הדולרים חזרה והמירם, שוב ללא עמלה, לשקלים, הניב אותו משקיעה תשואה שלילית של כשלושה אחוזים (בהנחת ריבית שיקלית של חמישה אחוזים ודולרית של שני אחוזים).
המצב האבסורדי הזה גרם לירידה משמעותית ועיקבית בריווחיות היצוא המתבסס על השקעה שיקלית ותמורה דולרית, יתר על כן המכירות בתוך ארצנו הפכו גם הן אט אט ללא כדאיות משום שההלוואות לצורך השקעה ביצור נלקחו בהתאם לריבית במשק, אך אויה, התמורה או במילים אחרות המחיר המושג עבור המוצרים נשאר קבוע, כמו שמלמדת האינפלציה האפסית במחירים.
מנגד השקל היה ל- "אחד המטבעות החזקים בעולם" בגלל שלא היה כדאי להמיר אותו לאף מטבע אחר.
מחר אחרי שתרד הריבית השיקלית לממדים הגיוניים יותר יהיה פחות כדאי להחזיק שקלים (ומי שצריך לשלם שכ"ד דולרי ירגיש זאת מידית) אך המצב במשק יהיה מעודד יותר להשקעות וייצור.
לסיכום בבנק נפסיד מעט פחות על האוברדראפט בשקלים, אף כי מנגד השחיקה בערך השקל תגדיל את הפסדינו, ובמקביל הסיכוי של השכן המובטל שלנו למצוא עבודה יעלה פלאים והכל יהיה פשוט סבבה

הורדת ריבית מהנה ושנה אזרחית טובה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים