הנשיא החדש: לא נשלם את החובות 49461
"הקונגרס בארגנטינה מינה היום באופן רשמי את אדולפו רודריגס סאה לנשיא המדינה, לאחר התפטרותו של פרננדו דה לה רואה, בעקבות המהומות האלימות שפרצו במדינה בשבוע שעבר."
"הנשיא החדש אמר כי ידחה את תשלומי החוב הלאומי, העומדים על 132מיליארד דולר. זה יהיה אי-פירעון החוב הגדול ביותר בהיסטוריה. בנאום ההשבעה שלו הוא אמר כי לארגנטינאים תהיה עדיפות על פריעת החוב - שינוי משמעותי במדיניות הכלכלית של הממשלה. סאה גם פסל את הפחתת הפזו המקומי או את קבלתו של הדולר האמריקאי כמטבע הרשמי של המדינה. הנשיא החדש הבטיח כי מטבע מקביל לפזו, ששמו עדיין לא ידוע, יוכנס לשוק."

טוב נו, אם הם מצטטים מאיתנו את הלינק לאינדימדיה ארגנטינה בתחתית, אני מרשה לעצמי לצטט מהם את העדכונים החמים (:
הנשיא החדש: לא נשלם את החובות 49466
אני מציע לערוך את הכינוס הבא של ה-IMF בבואנוס-איירס.

אז נראה כמה תמיכה יש לצעדים שמציעים כל אותם בירוקרטים של "כלכלה חופשית", שמשמעותה האמיתית היא הגבלים וסייגים עצומים על המדינות הריבוניות, לטובת של החברות והתאגידים הבינלאומיים.
הנשיא החדש: לא נשלם את החובות 49476
הדינמיקה של כל העניין הזה, אגב, אף פעם לא הוסברה בצורה טובה על ידי כל ארגוני ה"אנטי-גלובליזציה" למיניהם, ולכן גם קשה להגיע לעמדה לגביו. כך ברור, למשל, שהצעדים שאליהם דוחפת קרן המטבע נועדו ליצור תנאים אופטימליים למשקיעים זרים במדינות מסוימות, על חשבון תושבי המקום. אבל מנוף ההשפעה העיקרי של המוסדות הפיננסיים העולמיים הוא החוב החיצוני הגדול של אותן מדינות, וכאן לא ברור באשמת מי נצבר אותו חוב: האם המדינות עצמן אחראיות לאי-ניהול נכון של משאביהן, וכך נקלעו לחוב זה? האם מדובר בכך שאותן מדינות תומרנו כדי לצבור את החוב, ואם כן אז כיצד? את מי ניתן להאשים במצב? אם החוב נגרם בעקבות אי ניהול נכון ולקיחת הלוואות לא נבונה של מדינה מסוימת, קשה להאשים את הבנק העולמי ואת קרן המטבע: הם בסך הכל רוצים לראות את ההלוואה שלהם בחזרה.

כאמור, כמעט ואין דיונים ברמה גבוהה בסוגיות האלו, ורוב המאמרים שעוסקים בנושא הזה מהזווית השמאלית הם רדודים ומתמקדים בעיקר בהיבטים השליליים של יישום המלצות המוסדות הפיננסיים, ללא התייחסות לשאלה מדוע המדינות חייבות להתייחס להמלצות אלו כל כך ברצינות.

אם יש נושא מעניין שחשוב לדון בו ולהבין אותו, הרי שמדובר בנושא הזה.
תגובה חלקית + זמנית 49480
יש בידיי מספר כתבות בנושא הזה (בעיקר דוגמאות ספציפיות, לא בהכרח ניתוח מגמות), אשתדל לקבץ אותן ולעבור עליהן שוב, ולהגיב.
תגובה חלקית + זמנית 49534
אם תוכל לעשות את זה בדמות מאמר - מה טוב.
תגובה חלקית + זמנית 49930
נו, יש משהו?
תגובה פחות חלקית + קבועה 49932
זה כבר תלוי בפורס-מאז'ור (קרי: דובי).
תגובה חלקית + זמנית 49964
יש מאמר, הוא קצת בעייתי כרגע, ברגע שאתפנה (סופ''ש), אנסה לטפל בו.

גלעד, אם תוכל לשלוח לי באימייל את הטלפון שלך, זה יקל עלי מאוד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים